;
1401/08/03 14:25

قرارداد طراحی صحنه

نمونه قرارداد طراحی صحنه اغلب به صورت قراردادهای پیمانی و برای انجام پروژه مشخص منعقد می‌شود.

طراحی صحنه اغلب در دنیای سینما و نمایش استفاده می‌شود و از دسته قرارداد های سینمایی می‌باشد. معنای آن فن و مهارت طراح صحنه‌های فیلم و نمایش است. تهیه‌کنندگان فیلم و نمایش برای آراستن و طراحی صحنه، با افراد متخصص در این حوزه که در این زمینه مهارت دارند، نمونه قرارداد طراحی صحنه را منعقد می‌کنند. در ادامه درباره قراردادهای هنری نکاتی را برای شما ارائه خواهیم داد.

نمونه قرارداد طراحی صحنه چه ویژگی‌هایی دارد؟

تعداد محدودی از قراردادها را که در مجموعه قوانین ایران ذکر شده‌‌اند و احکام و شرایط صحت آن‌ها مشخص شده است در اصطلاح عقود معین می‌گویند. پیشرفت جامعه امروز انعقاد قراردادهای بی‌شماری را ایجاب می‌کند که در هیچ یک از قوانین ذکر نشده‌اند که در اصطلاح به آن‌ها قراردادهای نامعین یا قراردادهای خصوصی میان افراد گفته می‌شود.

نمونه قرارداد طراحی صحنه اغلب به صورت قراردادهای پیمانی و برای انجام پروژه مشخص منعقد می‌شود. که در این حالت قراردادی نامعین است و از قانون مدنی تبعیت می‌کند. اینگونه قراردادها با استناد به ماده 10 قانون مدنی تنظیم می‌شوند. ماده 10 قانون مدنی که به اصل آزادی قراردادها اشاره می‌کند، قراردادهای خصوصی میان اشخاص را به شرط رعایت قانون، صحیح و معتبر می‌داند.

در برخی موارد دیگر نیز، قرارداد طراحی صحنه به صورت قرارداد کار منعقد می‌شود و طراح صحنه توسط کارفرما به خدمت گرفته می‌شود که در این حالت، قراردادی که میان آن‌ها امضا می‌شود از قانون کار تبعیت می‌کند. به همین دلیل رعایت ضوابط و مقررات قانون کار در این قرارداد الزامی است.

نمونه قرارداد طراحی صحنه جایز است یا لازم؟

در یک دسته بندی دیگر، قراردادها به جایز و لازم تقسیم می‌شوند. قراردادهای لازم قابل فسخ نیستند مگر در صورت وجود برخی شرایط خاص و استثنایی که قانونگذار پیش بینی کرده است ولی قراردادهای جایز به خواست هر یک از طرفین، قابل انحلال هستند.

در حقوق مدنی اصل بر لازم بودن قراردادها است مگر اینکه در قانون به جایز بودن عقدی به صورت مستقیم اشاره شده باشد. 

بنابراین نمونه قرارداد طراحی صحنه یک قرارداد لازم و غیر قابل انحلال خواهد بود زیرا در قانون به جایز بودن این قرارداد اشاره‌ نشده است.

نمونه قرارداد طراحی صحنه از اصول کدام قسم قرارداد ها پیروی می‌کند؟

گاهی ممکن است کارفرما طراح صحنه را به خدمت بگیرد و قراردادی را مطابق با قانون کار با او امضا کند. در این صورت، قرارداد آن‌ها از نوع قرارداد کار موقت خواهد بود که مطابق با احکام و شرایط مندرج در قانون کار تنظیم می‌شود.

در حالت دیگر، قرارداد به صورت پیمانی تنظیم می‌شود. قرارداد پیمانکاری را طرفین آن یعنی کارفرما و پیمانکار تشکیل می‌دهند. در این نوع از قرارداد، پیمانکار انجام کار مشخصی را در یک بازه زمانی معین به عهده می‌گیرد و در مقابل، کارفرما نیز متعهد می‌شود که مبلغی را طبق توافق، به عنوان حق‌الزحمه یا اجرت به پیمانکار پرداخت کند.

در اغلب موارد تهیه کنندگان فیلم و نمایش به عنوان کارفرما با اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان پیمانکار، قرارداد پیمانکاری امضا می‌کنند. در این حالت، طراح صحنه به عنوان پیمانکار موظف به انجام پروژه طراحی صحنه می‌شود. قرارداد پیمانی بیشتر با شرکت‌ها و موسسه‌هایی که به صورت اختصاصی طراحی صحنه را انجام می‌دهند، تنظیم و امضا خواهد شد اما ممکن است که در شرایط دیگر، این قرارداد با یک شخص حقیقی امضا شود. 

 

نمونه قرارداد طراحی صحنه

 

در تنظیم و تدوین متن فرم نمونه قرارداد طراحی صحنه چه نکاتی را باید درج کنیم؟

به طور معمول انگیزه غالب افراد از نوشتن قرارداد در دست داشتن سندی در جهت اثبات ادعا و جلوگیری از بروز اختلافات و منازعات احتمالی در آینده است. به همین دلیل باید با دقت و توجه کافی متن قرارداد را نوشت.

در ادامه، به موارد مهمی که باید در هنگام نوشتن نمونه قرارداد طراحی صحنه به آن توجه داشت اشاره خواهیم نمود:

مشخصات طرفین قرارداد

طرفین نمونه قرارداد طراحی صحنه، کارفرما و پیمانکار هستند. طرفین این قرارداد می‌توانند شخص حقیقی یا حقوقی باشند. 

موضوع قرارداد طراحی صحنه

منظور از موضوع قرارداد، هدفی است که طرفین از انجام این توافق دارند. قراردادها بر اساس موضوع، به دو دسته قراردادهای عهدی و تملیکی تقسیم می‌شوند و قرارداد حاضر یک قرارداد عهدی است. 

مدت نمونه قرارداد طراحی صحنه

منظور از مدت قرارداد، بازه زمانی است که در طول آن، پروژه مورد نظر شروع می‌شود و طراح صحنه باید در آن مدت، موضوع قرارداد را انجام دهد. مدت قرارداد باید به طور صریح و با ذکر روز، ماه و سال نوشته شود. طراح صحنه ملزم است که تا پایان مدت قرارداد، پروژه مورد نظر را به اتمام برساند.

مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن به طراح صحنه

منظور از مبلغ قرارداد همان حق‌الزحمه پیمانکار در مقابل انجام پروژه مورد نظر کارفرما است. مبلغ قرارداد باید به طور دقیق و با ذکر واحد پرداخت آن در متن قرارداد نوشته شود.

همچنین باید در قسمت مربوط به مبلغ قرارداد، نحوه پرداخت آن و اینکه آیا پرداخت به طور نقد یا اقساط است نیز ذکر شود. در صورتی که پرداخت به صورت اقساطی است باید فواصل زمانی با قید تاریخ و میزان مبلغ پرداختی به طور صریح و واضح مشخص شود. 

در نظر گرفتن فسخ در قرارداد طراحی صحنه

قراردادهای لازم بعد از امضا شدن غیر قابل انحلال‌ هستند. به فسخ یک جانبه عقد لازم، فسخ گفته می‌شود. در تنظیم نمونه قرارداد طراحی صحنه می‌توانید حق فسخ قرارداد را به صورت شرط در ضمن قرارداد قید نمایید. به این صورت که هریک از پیمانکار و کارفرما یا هردوی آنان در ضمن متن قرارداد شروطی را ذکر می‌کنند و متذکر می‌شوند که در صورت عدم رعایت شرایط از سوی هریک از طرفین، برای طرف دیگر حق فسخ به وجود می‌آید.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد.

در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

یک قرارداد استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمیتوان گفت قراردادی که طویل باشد بینقص تر یا کامل تر است. یک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل میشود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...