;
1401/09/09 15:22

قرارداد جوشکاری ساختمان و انواع پیمانکاری آن

قرارداد جوشکاری ساختمان چیست؟ قرارداد پیمانکاری جوش کاری ساختمان بین چه افرادی منعقد می‌شود؟ نکات مهم این قرارداد شامل چه مواردی است؟

یکی از مهم ترین تخصص هایی که در صنعت ساختمان سازی مورد نیاز است و افراد زیادی در حین ساخت و ساز به آن احتیاج پیدا می کنند و عده زیادی هم مشغول کار در این زمینه هستند، جوشکاری ساختمان است. این نوع قرارداد از اهمیت بسیار زیادی هم برخوردار است و حساسیت های بالایی که در این زمینه وجود دارد، به همین دلیل این الزام را ایجاد می کند که به امور مربوط به آن هم توجه بسیار زیادی شود. یکی از دلایلی که سبب شده است این تخصص از حساسیت و اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد، این است که صنعت جوشکاری نیازمند تخصص بسیار زیادی است و برای این که شخص بتواند توجه کارفرمای خودش را جلب کند، باید از مهارت بسیار بالایی برخوردار باشد و تجربه ی او هم در این زمینه به میزان قابل قبولی رسیده باشد. این امر سبب می شود که شخص کارفرما، در هنگام بررسی قرارداد جوشکاری ساختمان، به صورت کاملاً دقیق به جزییات مربوط به قرارداد در خصوص تخصص و تجربه جوشکار، توجه کند و نکته های مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهد. یکی از مهم ترین و بهترین کارهایی که هر کسی به هنگام منعقد کردن قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان باید انجام دهد این است که باید حتماً بررسی قرارداد خود را به یک وکیل خبره پایه یک دادگستری بسپارد تا وکیل از مفاد آن به خوبی آگاه شود و تمامی جنبه های مربوط به آن را مورد ارزیابی قرار دهد و اگر خللی در روند انعقاد قرارداد جوشکاری ساختمان ایجاد شده باشد، آن را برطرف نماید تا شما را از ایجاد مشکلات احتمالی نجات دهد. باید بدانید که هم برای کارفرما و هم برای پیمانکار این امر ضروری است که مفاد قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان را به خوبی مورد ارزیابی دهند تا خود را از درگیری با مشکلات احتمالی، در امان نگاه دارند.

باید بدانید که هر کدام از انواع نمونه قرارداد های حقوقی، نکته های حقوقی مربوط به خود را دارند. قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان نیز از این امر استثنا نیست. باید بدانید که گذر زمان شرایط حقوقی مربوط به این نوع قراردادها را کاملاً تحت تاثیر خود قرار می دهد و مسایل تازه ای را به آن اضافه می کند. همان طور که می دانید این روز ها رونق بخشیدن به کسب و کار ها شیوه های جدیدی را می طلبد و یکی از نکته های اساسی مربوط به کسب و کارها این است که حتما باید قراردادهای مناسب و استانداردی را برای آن ها در نظر بگیرید.

اگر قراردادهای مناسب و با پشتوانه ای را برای کسب و کار خود در نظر بگیرید می توانید با خیال راحت به امور مربوط به آن بپردازید. اگر می خواهید به این نمونه قراردادهای مناسب دست پیدا کنید باید بدانید که توجه به دو نکته ی اساسی در این خصوص، کاملا ضروری است. این دو نکته از این قرار اند:

الف: برخورداری از دانش و تخصص لازم از دانش حقوقی 

ب: تجربه ی کاربر برای دست یافتن به نگارشی بی نقص و مناسب برای قرارداد پیش رو.

مقاله ی پیش روی شما را می نویسیم تا بتوانیم مهم ترین نکته های لازم را برای بررسی نکته های گوناگون به هنگام انعقاد متن و مفاد قرارداد جوشکاری ساختمان، به شما بگوییم و شما را با چند و چون این مسئله، آشنا کنیم. این نکته ها کاملاً مهم هستند و شما میتوانید با استفاده از آن ها، شرایط مناسبی را برای خود، چه به عنوان پیمانکار و چه به عنوان کارفرما، ایجاد کنید. پس به شما پیشنهاد میکنیم که اگر قصد دارید تا قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان منعقد کنید و بررسی قرارداد مربوط به این موضوع را در پیش رو دارید، این مقاله را از دست ندهید.

قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان چیست؟

برخی از افراد از آگاهی های لازم در خصوص نمونه قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان ندارند. عده ای از این افراد ناآگاه، بدون در نظر گرفتن اهمیت برخورداری از دانش لازم، در پی این هستند که قراردادی در خصوص موضوع مطرح شده، تهیه و تنظیم نمایند و می خواهند که از این طریق کسب و کار خود را رونقی ببخشند و رنگ و روی تازه ای به آن بدهند. به این عده از عزیزان پیشنهاد می کنیم برای این که بتوانند خلاء ناشی از این ناآگاهی را پر کنند از نمونه قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان استفاده کنند و با کمک آن، آگاهی خود را تا حد زیادی ارتقا بدهند.

نکته ی اصلی که باید در خصوص این نوع قراردادها در نظر بگیرید این است که باید حتماً اصل ساده نویسی را رعایت کنید و قرارداد خود را تا حد امکان، به گونه ای قابل فهم به رشته ی تحریر در بیاورید. اگر در پی این هستید که نکته های لازم را در خصوص نگارش قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان، بدانید شما را به مطالعه ی ادامه ی این نوشتار دعوت می کنم. با رعایت نکته های مطرح شده در این مقاله خواهید توانست قراردادی کاملا استاندارد و بهینه را برای خود بنویسید و خود را از آسیب های یک قرارداد ناشیانه که بسیاری از افراد با آن درگیرند، رهایی ببخشید.

اگر بخواهیم تعریفی از قرارداد جوشکاری ساختمان ارائه بدهیم باید بگوییم که قرارداد پیمانکاری از آن نوع قراردادهاست که بر اساس آن، یک طرف قرارداد، با عنوان شخص پیمانکار تعیین می شود که وظایفی هم بر عهده دارد و آن هم این است که تمام یا قسمتی از پروژه ای را که تحویل می گیرد، ضمن دریافت دستمزد مشخصی، انجام دهد. از سوی دیگر، در طرف دیگر این نوع قرارداد، شخص کارفرما است که کاری را به پیمانکار تحویل داده است و ظرف مدت معینی، کار خود را تحویل می گیرد. قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان از آن نوع قراردادهای پیمانکاری است که بر اساس آن، انجام کار جوشکاری یک ساختمان و پروژه مشخص، به کسی با عنوان پیمانکار سپرده می شود. برای این که بتوانید بررسی قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان را به خوبی انجام دهید، باید به خوبی از نحوه تنظیم قراردادهای پیمانکاری ساختمان مطلع باشید.

تنظیم نمونه قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان:

اگر از دانش حقوقی کافی برخودار نیستید و تجربه ی لازم را در این خصوص ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به صورت خودسرانه، هیچ اقدامی برای تنظیم قرارداد جوشکار ساختمان انجام ندهید. باید بدانید که اگر قصد انعقاد چنین قراردادی را دارید ، استفاده از خدمات مشاوره آنلاین وکلای با تجربه و برخوردار از تخصص لازم در این زمینه، از نان شب هم برای شما واجب تر است. البته پیشنهاد دیگری هم در این زمینه وجود دارد که می تواند آگاهی شما را در این زمینه به میزان بسیار زیادی ارتقا بدهد و شما را برای انعقاد یک قرارداد بهتر و مفید تر یاری برساند و آن هم استفاده از نمونه قرارداد جوشکاری نمای ساختمان است؛ . البته لازم به ذکر است که اطلاع از نحوه فسخ قرارداد پیمانکاری نیز به شما در تنظیم بهترمتن قرارداد جوشکاری ساختمان کمک شایانی خواهد کرد

تنظیم قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان .

اهمیت تهیه و مطالعه نمونه قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان:

اگر بخواهیم از برخی از مزایای نمونه قرارداد پیمانکاری جوشکاری اسکلت فلزی ساختمان ، برای شما نکته هایی را مطرح کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که چنین نمونه قراردادی، در بر دارنده  تمامی نکته های ضروری و بندهای لازم و مفاد کامل و دقیق مربوط به این قرارداد می باشد. چنین نمونه قراردادی همه ی نکته های حقوقی لازم مربوط به این موضوع را در خود دارد. این مزیت ها و ویژگی ها سبب می شود که استفاده از آن به راحتی، برا هر دو طرف قرارداد میسر باشد. نکته ی قابل توجه در باره ی چنین نمونه قرارداد هایی این است که تنظیم آن ها توسط تیم زبده حقوقی متشکل از وکیلان پایه یک و با تجربه ی دادگستری صورت گرفته است. این نمونه قرارداد ها در بر دارنده ی تمامی اطلاعات لازم مطابق بر قوانین روز حقوقی کشور می باشد. شما می توانید این نمونه قرارداد ها را مورد استفاده قرار دهید و از طرف دیگر، می توانید از آن به عنوان یک منبع آگاهی در راستای انعقاد قراردادهای حقوقی خود، استفاده نمایید. مطالعه ی چنین نمونه قرارداد هایی سبب می شود که کاربر با محتوای این گونه قراردادها آشنایی لازم را کسب کند و قواعد مرتبط با این مساله را به خوبی فرا بگیرد. این امر در نهایت، منجر به این می شود که دو طرف قرارداد، با دید روشن تر و دیدگاهی شفاف تر برای امضای قراردادهای خود ، از جمله قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان، اقدام کنند.

نکات حقوقی در تنظیم قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان:

تا به اینجا درباره ی اهمیت فراوان استفاده از نمونه قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان سخن گفتیم و دانستیم که در صورتی می توانیم یک قرارداد خوب را منعقد نماییم که پیش از آن، با مطالعه ی نمونه قرارداد اجرای جوشکاری نمای ساختمان به صورت پیمانکاری، با چیستی و چگونگی آن آشنایی های لازم را به دست آورده باشیم. در ادامه، می خواهیم که نکته های حقوقی مفاد این نوع از قرارداد را نیز مورد بررسی قرار دهیم و بعد از آن ، مبحث را به پایان برسانیم.

موضوع قرارداد:

موضوع قرارداد در واقع همان معرف عملی است که قرار است پیمانکار قرارداد پروژه آن را به انجام برساند. موضوع قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان، اسکلت بندی و جوشکاری پروژه ، بر اساس طرح و نقشه ای است که در اختیار او قرار گرفته است.

مدت قرارداد جوشکاری ساختمان:

طرفین هر قراردادی ملزم به این هستند که مدت زمان مد نظر خود را برای انجام پروژه و موضوع قرارداد خود، مشخص کنند و بر سر آن به توافق با یک دیگر برسند.

مبلغ قرارداد:

باید گفت که مبلغ قرارداد یکی از مهم ترین بندهای ضروری در یک نمونه قرارداد جوشکاری اسکلت ساختمان ، به شمار می رود. تعیین مبلغ در این گونه قراردادها می تواند به دو شکل انجام شود: الف: به شکل با مصالح ، ب: به شکل بدون مصالح.

نحوه پرداخت:

بعد از این که مبلغ پرداخت تعیین شد و مورد توافق دو طرف قرار گرفت، باید توافق های لازم را در باره ی نحوه ی پرداخت آن مبلغ نیز انجام دهند. نحوه ی پرداخت نیز می تواند به صورت های گوناگون انجام شود: الف: بر اساس میزان پیشرفت کار مد نظر قرار گیرد؛ ب: در چند قسط مد نظر قرار گیرد.

وظایف و تعهدات پیمانکار:

بند مربوط به تعهدات و وظایف پیمانکار نیز از جمله بندهای بسیار مهم مربوط به نمونه قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان است که باید به دقت مورد توجه دو طرف قرارداد باشد. کارفرما هر خواسته ای داشته باشد، می تواند به صورت کاملا شفاف و روشن، در این بند قید نماید. تمامی نکته های ضروری مد نظر کارفرما مانند نحوه ی انجام ، کیفیت انجام کار، مواد مورد استفاده برای انجام پروژه و از جمله وظیفه ها و تعهداتی است که برای پیمانکار مطرح می شود.

سخن نهایی:

همانگونه که ملاحظه کردید، در این نوشتار با قرارداد پیمانکاری جوشکاری ساختمان و انواع آن آشنا شدیم، همچنین به بررسی مفاد و نکات مهمی پرداختیم که میبایست در متن قرارداد استخدام جوشکار ساختمان ذکر گردد؛ اما به طور کلی باید گفت، تنظیم قرارداد کلیدی ترین عنصر هر رابطه کاری است؛ زیرا در صورت فقدان یک قرارداد جامع و کامل، احتمال ایجاد اختلاف بین پیمانکار و کارفرما بسیار افزایش خواهد یافت؛ اما نگران نباشید، مجموعه وکیلباشی این امکان را برای شما فراهم نموده تا با ثبت درخواست تنظیم قرارداد سفارشی، تنظیم فرم مورد نظر خود را به وکلای متخصص در این زمینه بسپارید و بتوانید با خیالی آسوده همکاری جدیدی را آغاز نمایید.

 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

عرفان حاجی پور

ممنون ازتون توضیحات کامل و کابردی بود.

 

پاسخ وکیل باشی: باسلام. تشکر از همراهی شما دوست عزیز.

right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

در قرارداد جوشکاری ساختمان مشخصات باید به چه شکل باشد؟

در رابطه با ماده 1: مشخصات طرفین

الف) چنانچه یکی از طرفین شخص حقیقی باشد، مشخصات را به شکل زیر تکمیل نمایید:

نام .......... نام­خانوادگی .......... فرزند .......... تاریخ تولد .......... به شماره شناسنامه .......... صادره از ......... و کد ملی ............ متولد ............ ساکن ................. با شماره تلفن ........

ب) چنانچه یکی از طرفین شخص حقوقی باشد، مشخصات را به شکل زیر تکمیل نمایید:

شرکت........... به شناسه ملی ............. و شماره ثبت ........... به نشانی ........... و شماره تلفن ..........

با نمایندگی خانم/آقای .......... فرزند ......... متولد ............ با کد ملی ......... و شماره شناسنامه .......... صادره از ............... به نشانی ............. و تلفن ................

ج) چنانچه یکی از طرفین نماینده (قانونی/قراردادی/قضایی) باشد، مشخصات را به شکل زیر تکمیل نمایید:

خانم/آقا ............ فرزند .......... شماره شناسنامه ......... کدملی ........ تاریخ تولد ............. با کد ملی .............. با شماره وکالت/قیمومت ............. صادره از ............. ساکن .............. تلفن ..........

تعهدات پیمانکار در فرم قرارداد اجرای جوشکاری ساختمان به چه صورت است؟

در قرارداد جوشکاری ساختمان پیمانکار دارای تعهداتی است که برخی از موارد آن به این شکل است:

1-پیمانکار موظف است پیش از آغاز عملیات جوشکاری، کلیه ابزارهای اندازه گیری فشار، شدت جریان و امثالهم و همچنین شیلنگ های گاز و هوا باید کنترل شوند.

2-پیمانکار و کارگران میبایست به هنگام فعالیت در کارگاه، لباس مناسب جوشکاری که در مقابل آتش مقاوم است بر تن داشته باشد و همچنین مجهز به سایر وسایل حفاظت فردی از جمله عینک، نقاب، دستکش ساقه دار حفاظتی باشند. 

3-پیمانکار موظف است کنترل نماید که در پایان هرگونه عملیات جوشکاری و برشکاری، باید محل بازرسی و پس از اطمینان از عدم وقوع آتش سوزی در اثر جرقه های ناشی از جوشکاری و برشکاری، محل را ترک نمایند.

کارفرما در قراداد جوشکاری اسکلت ساختمان چه وظایف و تعهداتی دارد؟

از جمله تعهدات و وظایف کارفرما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-کارفرما ملزم است در محل کارگاه ساختمانی ابزارها و کمک های اولیه بهداشتی در محل های مناسب تهویه نماید.

2-کارفرما موظف است مطابق با قرارداد کلیه پرداخت های لازم را با پیمانکار تسویه نماید.

3-هزینه و تهیه آب، برق و گاز مورد نیاز مصرفی پیمانکار جهت اجرای عملیات در محل کارگاه و هر طبقه به طور مجزا بر عهده کارفرما می باشد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...