;
1401/08/02 15:37

الزام به تنظیم سند رسمی خودرو

الزام به تنظیم سند رسمی خودرو به چه معناست؟ الزام به تنظیم سند رسمی خودرو چگونه است؟ مدارک مورد نیاز جهت ارائه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو چیست؟

یکی از رایج ترین دعاوی حقوقی خودرو میان افراد، الزام به تنظیم سند رسمی خودرو است؛ به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به بحث و بررسی پیرامون تبیین مفهوم الزام به تنظیم سند رسمی خودرو، مراحل قانونی الزام به تنظیم سند رسمی خودرو و فرایند دادرسی آن بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید.

قرارداد خرید و فروش خودرو چیست؟

قرارداد خرید و فروش خودرو یا به عبارت دیگر مبایعه نامه خودرو، عنوان توافقی است که میان خریدار و فروشنده منعقد شده و به موجب آن، خریدار مالک خودرو و فروشنده صاحب ثمن معامله خواهد شد. بیع نامه خودرو شامل موارد زیر است:

 1. مشخصات دقیق خریدار و فروشنده

 2. موضوع قرارداد و مشخصات خودرو

 3. ثمن معامله و نحوه پرداخت آن

 4. فسخ قرارداد 

 5. تعیین تاریخ تحویل خودرو

 6. تعیین تاریخ انتقال سند رسمی مالکیت خودرو

 7. شرایط دیگر

با قید موارد ذکر شده در متن قرارداد، ایجاد اختلاف و چالش میان خریدار و فروشنده به حداقل خود خواهد رسید زیرا وظایف و تعهدات طرفین به صورت دقیق و کامل مشخص و معین است.

الزام به تنظیم سند رسمی خودرو به چه معناست؟

لایحه الزام به تنظیم سند رسمی خودرو عنوان دعوایی است که خریدار خودرو علیه فروشنده خودرو اقامه می‌کند و زمانی واقع می‌شود که خودرو طبق سند عادی مانند مبایعه نامه خودرو و یا قولنامه خودرو به خریدار فروخته شده اما بعد از انعقاد قرارداد، فروشنده از فک پلاک و حضور در دفترخانه اسناد رسمی جهت انتقال سند رسمی خودرو به خریدار سر باز می‌زند.

تقاضای الزام به تنظیم سند رسمی خودرو به چه نحو است؟

 در صورت امتناع فروشنده جهت تنظیم سند بعد از انعقاد قرارداد خرید و فروش خودرو، خریدار می‌تواند ابتدا از طریق دفتر خدمات قضایی، اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی خودرو را به فروشنده ابلاغ نماید و مدتی را برای اقدام به تنظیم سند رسمی خودرو مشخص کند، اگر فروشنده در طی  بازه زمانی تعیین شده انجام نداد، خریدار می‌تواند با تقدیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو، از دادگاه حقوقی صالح تقاضای ایفای تعهد کند. البته لازم به ذکر است که  ارسال اظهارنامه اجباری نیست و بسته به خواسته خریدار دارد اما گاهی فروشنده بعد از ابلاغ اظهارنامه اقدام به فک پلاک و تنظیم سند رسمی خودرو می‌کند و دیگر نیاز به تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی جهت اقامه دعوی نمی‌باشد.

چه دادگاهی صلاحیت رسیدگی به دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را دارد؟

اگر مبلغ خودرو زیر بیست میلیون تومان باشد، رسیدگی به دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف و چنانچه مبلغ ماشین بالای بیست میلیون تومان باشد، در صلاحیت دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده (فروشنده) و یا محل انعقاد قرارداد و یا محل اجرای قرارداد است. تصور کنید الف به عنوان فروشنده که ساکن در شیراز است و ب (خریدار) در مشهد با یکدیگر قرارداد خرید و فروش خودرو منعقد می‌کنند و توافق میکنند تنظیم سند رسمی مالکیت اتومبیل در تهران صورت گیرد، در این حالت چنانچه الف به تعهد خود مبنی بر انتقال سند رسمی عمل نکند، (ب) می‌تواند در دادگاه حقوقی مشهد، شیراز یا تهران اقامه دعوی کند.

مدارک لازم جهت تقدیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اتومبیل چیست؟

اگر بر حسب مورد، قصد اقامه دعوا و تقدیم دادخواست جهت تنظیم سند مالکیت خودرو داشته باشید، جهت ارائه دادخواست مزبور به مدارک زیر نیاز دارید:

 • تنظیم متن دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو

 • پرداخت هزینه دادرسی

 • وکالتنامه وکیل دادگستری (در صورت وجود وکیل)

 • مدارک شناسایی نظیر کارت ملی

 • مبایعه نامه خودرو و استشهادیه گواهان مبنی بر وقوع عقد بیع اتومبیل

با ارائه مدارک فوق، می‌توانید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست خود را ثبت نمایید متن دادخواست مزبور شامل نام و نام خانوادگی خواهان و خوانده، وکیل یا نماینده قانونی، خواسته یا موضوع و بهای آن، دلایل و منضمات و در نهایت شرح دادخواست است. دادگاه بعد از تشکیل جلسه دادرسی، با استماع اظهارات طرفین و شهود و بررسی مدارک و مستندات، رای مقتضی را صادر می‌کند. چنانچه رای به الزام به تنظیم سند رسمی ماشین صادر شود، بعد از قطعیت رای (بیست روز بعد از ابلاغ)، می‌توانید تقاضای صدور اجرائیه کنید، در این صورت ده روز به فروشنده مهلت داده می‌شود تا با حضور در دفترخانه نسبت به انتقال سند رسمی خودرو اقدام کند، در غیر این صورت، دفترخانه به جای وی سند مالکیت خودرو را به شما انتقال خواهد داد.

سخن پایانی:

همانگونه که مطالعه نمودید، در این مقاله با تعریف مبایعه نامه خودرو، نحوه الزام به تنظیم سند رسمی خودرو، مدارک مورد نیاز جهت تقدیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو آشنا شدیم. به طور کلی باید اشاره کرد که تنظیم متن دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اتومبیل، امری حساس و نیازمند دانش و مهارت بالا در این زمینه است؛ به همین منظور مجموعه وکیل باشی این امکان را برای شما به وجود آورده است که با ثبت درخواست سفارشی، تنظیم دادخواست موردنظر را به وکلای متخصص بسپارید تا با خیالی آسوده بتوانید با طرف مقابل خود قرارداد منعقد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

مدت رسیدگی به پونده الزام به تنظیم سند رسمی خودرو چقدر است؟

امکان اینکه طول زمان یک دادرسی حقوقی مشخص شود وجود ندارد؛ اعم از اینکه دعوای الزام به تنظیم خودرو باشد یا هر دعاوی حقوقی دیگر اما معمولا یک چنین دعوای چیزی در حدود 4 تا 5 ماه برای رسیدگی بدوی زمان خواهد برد. 
 

دادخواست الزام به تنظیم خودرو در قرارداد شفاهی نیز ممکن است؟

برای اینکار شما باید به دادگاه حقوقی مراجعه نموده و دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو و اثبات مالکیت بدهید.اینکه وجه را کامل پرداخت نموده اید و خودرو در تصرف شما بوده و شهود احتمالی و اوضاع و احوال حاکم موید وقوع معامله و خواسته شما است.
 

در صورتی که هریک از طرفین در دفاتر اسناد رسمی حاضر نشدند چه راهکاری پیشرو است؟

ابتدا سعی کنید از طریق اظهارنامه مربوط طرف مقابل را الزام به حضور و تنظیم نمایید. اگر افاقه نکرد از طریق مراجع صالح به رسیدگی دادخواستی را در این راستا تقدیم نمایید.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...