;
1401/06/15 10:55

قرارداد نظافتچی ساختمان در قالب چه قوانینی باید تنظیم گردد؟

مهمترین نکات قرارداد نظافتچی چه می‌باشد؟ قرارداد نظافتچی ساختمان به چه معناست؟

مقدمه:

قطعاً می‌دانید که هر قرارداد باید در قالب قوانین و ضوابط خاص خود تنظیم گردد وگرنه از نظر قانونی معتبر نخواهد بود و طرفین نمی‌توانند در مراجع اداری و یا قضایی به آن استناد نمایند. قرارداد نظافتچی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود و نیازمند رعایت موارد و نکاتی است که در ادامه قصد داریم به آن بپردازیم.

قرارداد نظافتچی ساختمان چیست و بین چه افرادی منعقد می‌گردد؟

فرم قرارداد نظافتچی ساختمان، عنوان قراردادی است که میان کارفرما و نیروی خدماتی (خدمتکار) به دو شکل عمده منعقد می‌شود:

 1. در قالب قانون کار و به صورت استخدامی:

شکل نخست بکارگیری نیروی خدماتی، استخدام کردن وی در قالب قانون کار است (سرایداری) ؛ در این نوع قرارداد، نیروی خدماتی موظف به رعایت تمام مواردی است که مورد توافق وی و کارفرما قرار گرفته است؛ من جمله: حضور در ساعات مشخص شده و همچنین حفظ نظافت محل تعیین شده. در قرارداد استخدام آبدارچی و نظافت، کارفرما نیز در مقابل خدمتکار تعهداتی دارد؛ نظیر: بیمه نمودن نیروی خدماتی، پرداخت به موقع حقوق و مزایا، پرداخت هزینه‌های اضافه‌ کاری و مواردی از این قبیل.

2. در قالب مدیریت پیمان و به شکل پیمانکاری:

شکل دوم قرارداد خدمات نظافتی، منعقد کردن آن در قالب پیمانکاری است؛ در قرارداد پیمانکاری خدمات نظافتی، به استخدام کارفرما در نمی‌آید بلکه وظیفه نظافت و تمیز کردن محل مشخص در بازه زمانی توافق شده را بر عهده گرفته و پس از اتمام کار، رابطه قرارداد میان طرفین قطع می‌گردد.

انواع قرارداد خدمات نظافتی:

قرارداد خدمات نظافت به چند شکل مختلف واقع می‌گردد؛ به طور مثال:

  • قرارداد کار موقت: در این نوع قرارداد، خدمتکار برای مدت محدودی مثلاً شش ماه به استخدام کارفرما درمی‌آید.

  • قرارداد کار دائم:در این روش، نیروی خدماتی به صورت همیشگی و دائم به کار نظافت مشغول می‌شود.

  • قرارداد کار پاره وقت: در قرارداد نظافتچی پاره وقت، نیروی خدماتی در روزهای مشخص به کار نظافت می‌پردازد.

  • قرارداد ساعتی: در قرارداد استخدام نیروی خدماتی نظافتی به شکل ساعتی، نیروی نظافتچی یا سرایدار فقط در ساعات مشخص شده متعهد به انجام وظیفه خواهد بود.

به طور کلی، تنظیم قرارداد نظافتچی ساختمان به اشکال متفاوتی ممکن است واقع گردد که هرکدام از آنها خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود را دارد؛ بنابراین بسیار ضروری است که قرارداد شما تحت نظر وکیل متخصص در امور قراردادها منعقد گردد؛ به همین دلیل، مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم نموده تا با ثبت درخواست سفارشی، تنظیم فرم موردنظرتان را به دست متخصصین این زمینه بسپارید تا با خیالی آسوده همکاری خود را آغاز نمایید.

نمونه فرم قرارداد نظافتچی ساختمان

موارد ضروری که باید در متن قرارداد نظافتچی ساختمان ذکر گردد:

در متن قرارداد خدمات نظافتی آپارتمان و یا ساختمان، مواردی وجود دارد که می‌بایست ذکر گردد و در صورت عدم تصریح به این موارد، قرارداد چهره قانونی نخواهد داشت.

1. مشخصات طرفین:

 یکی از ارکان ثابت در هر قراردادی، بند مرتبط به مشخصات طرفین است که شامل: نام و نام خانوادگی، آدرس و شماره تلفن و … است.

2. موضوع و محل قرارداد:

یکی از مهمترین مواردی که باید در قرارداد نظافتچی ساختمان درج گردد، موضوع و محل نظافت و تعیین جزئیات آن است؛ به طور مثال: نظافت پارکینگ، راه پله، آسانسور و …

3. هزینه قرارداد:

یکی از مواردی که در صورت عدم درج، اختلاف و چالش‌های زیادی را به وجود می‌آورد، هزینه قرارداد و نحوه پرداخت آن است؛ بنابراین بهتر است مبلغ قرارداد، حقوق و مزایا و چگونگی پرداخت به صورت دقیق روشن گردد.

4. تعهدات کارفرما و پیمانکار (نیروی خدماتی):

بخش مهم و ضروری قرارداد نیروی خدماتی و یا سرایدار، تصریح تعهدات و وظایف طرفین است؛ در صورت عدم تصریح به تعهدات طرفین یا وجود ابهام و اجمال در متن قرارداد، احتمال ایجاد چالش و اختلاف بین کارفرما و نظافتچی بسیار افزایش یافته و ممکن است به قطع همکاری دو طرف منجر گردد.

5. موارد فسخ قرارداد:

در این بند، متعاملین یا طرفین معامله، موارد و اسبابی که باعث فسخ قرارداد است در متن قرارداد به صراحت درج می‌نمایند تا در صورت بروز مسئله بتوانند قرارداد را به راحتی برهم بزنند.

سخن پایانی:

در این مقاله، شما با قرارداد نظافت ساختمان، انواع آن و همچنین نکات ضروری قرارداد نیروی خدماتی آشنا شدید. در نهایت باید گفت، وجود قرارداد و نقش آن در پیشگیری از بروز مشکل و چالش میان طرفین، بر هیچکس پوشیده نیست؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان کارفرما چه به عنوان متقاضی، همکاری خود را بدون داشتن فرم قرارداد نظافت ساختمان باقی نگذارید.

 

 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

قرارداد نظافتچی بر اساس چه قانونی تنظیم می‌گردد؟

این قرارداد از دسته عقود نامعین محسوب می‌گردد و مطابق ماده 10 قانون مدنی دارای اعتبار می‌باشد.

مرخصی متصدی نظافت به چه نحو است؟

اگر قرارداد آن در قالب استخدامی باشد مطابق با قانون کار مرخصی ها محاسبه می‌شوند در غیر این صورت که قرارداد به نحو پیمانکاری خواهد بود آنچه مهم است زمان خاتمه و انجام وظیفه نظافتچی می‌باشد.

شرایط پرداخت در این قرارداد چگونه است؟

شرایط و میزان پرداخت اصولا در قرارداد تعیین می‌گردد، بهتر است پرداخت ها بصورت واریزی باشند تا مستندی در دست کارفرما باشد. اگر پرداخت های شما به صورت نقدی است حتما از کارمند یا پیمانکر رسید را دریافت دریافت کنید.

x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...