;
1401/06/16 03:55

پس از عقد قرارداد چه اقداماتی ضروریست؟

اگر کسب و کار شما به گونه ای است که ملزم به عقد قرارداد هستید باید بدانید که وقتی یک نمونه قرارداد را به امضا می رسانید، به این معنی است که تازه کار خود را با آن آغاز کرده اید و وارد مرحله ی جدیدی از زندگی حقوقی خودتان شده اید.

این روزها انعقاد و تنظیم قرارداد ، به یکی از مهم ترین ضرورت های جامعه ی مدرن تبدیل شده است. افراد برای این که معامه ها و داد و ستد ها و روابط خود را به صورت رسمی و قانونی در بین خود ثبت کنند اقدام به تنظیم قرارداد می کنند تا بتوانند به راحتی حق و حقوق خودشان را از طرف جانب دیگر قرارداد خود به دست بیاورند و در این زمینه با مشکلی مواجه نشوند. از این رو می توانیم دریابیم که عقد قرارداد برای کاربران و جامعه ی مدرن تا چه حدی ضروری است. اما یک قرارداد سفارشی ، با همه ی خوبی هایی که دارد می تواند عواقبی را نیز به همراه خود به بار بیاورد. این که قرارداد ها می توانند تبعاتی را به بار بیاورند، امری پذیرفته شده است که بسیاری از افراد غیر متخصص، نسبت به آن از آگاهی کافی برخوردار نیستند.

اگر کسب و کار شما به گونه ای است که ملزم به عقد قرارداد هستید باید بدانید که وقتی یک نمونه قرارداد را به امضا می رسانید، به این معنی است که تازه کار خود را با آن آغاز کرده اید و وارد مرحله ی جدیدی از زندگی حقوقی خودتان شده اید. از این رو همه ی متخصصان حقوقی توصیه می کنند که پیش از امضای قراراداد سفارشی خود، حتما درباره ی چند و چون مواردی که انجام آن را به عهده گرفته اید ، برنامه ریزی های آن را انجام دهید تا بعد از آن دچار درگیری های حقوقی و دعاوی اینچنینی نشوید و دردسرهای جبران ناپذیر ناشی از امضای ناشیانه ی یک نمونه قرارداد نشوید. در این مقاله قرار است تا این موضوع را مد نظر خود داشته باشیم و همه ی نکته هایی را که کاربران باید در خصوص عواقب ناشی از امضای یک قرارداد سفارشی بدانند، در این جا مطرح می کنیم. بنابراین به شما توصیه می کنیم که این نکات حقوقی را مد نظر خود قرار دهید و به هنگام امضای نمونه قرارداد خود آن ها را پیش رویتان داشته باشید.

راه رهایی از عواقب ناشی از عقد قرارداد

هر متخصص حقوقی همواره به این نکته اشاره کرده است که برای این که افراد بتوانند خود را از دردسرهای ناشی از امضای یک قرارداد سفارشی ناشیانه و پر از ایراد رهایی ببخشند و پس از امضای یک نمونه قرارداد با عواقب نامطلوبی مواجه نشوند و مجبور نباشند که مدت زیادی از زندگی و وقت خود را صرف برطرف کردن آثار ناطلوب آن در دادگاه ها و مراجعه دادگستری و قضایی نکنند، ملزم به این هستند که حتما و حتما از خدمات مشاوره های حقوقی بهره مند شوند. شما باید بدانید که این کار می تواند به میزان بسیار زیادی اوضاع کسب و کار شما را از این وضعیت های نامطلوب دور نگاه دارد. اما نکته ی دیگر که می تواند موفقیت شما را در این زمینه تضمین نماید، این است که طرف دیگر قرارداد شما تا چه میزان به تعهد هایی که در نمونه قراردادتان ، انجام آن ها را به عهده گرفته است، پایبند بماند.

همان طور که می دانید یک وکیل دادگستری که از همه ی امور حقوقی و زیر و بم های مربوط به آن مطلع است ، می تواند در مشاوره های حقوقی که ارائه می کند، تا حدود زیادی از اطلاعات و اگاهی شما را در باره ی تمامی بارهای حقوقی که قرارداد سفارشی پیش روی شما، به شما تحمیل می کند، بالا ببرد. یک وکیل که در زمینه ی تنظیم قرارداد از تبحر و تجربه ی کافی برخوردار است، از این قدرت برخوردار است که چشم شما را نسبت به تمامی عواقبی که آن نمونه قرارداد می تواند برای شما به بار باورد باز کند. این آگاهی ها سبب می شود که شما بتوانید با دقت بیشتری اقدام به تنظیم و امضای یک نمونه قرارداد بپردازید و عواقب ناشی از آن ها را به شدت کاهش دهید و از طرف دیگر، سودهایی را که از انعقاد آن نمونه قرارداد در نظر داشته اید را به نحو مطولب تری به خود جذب نمایید.

اما یکی از مهم ترین نکات حقوقی که در این زمینه وجود دارد این است که حتی در صورتی که اگر به توصیه های وکیل خود دقت نکنید و نیز اگر طرف مقابل قرارداد شما، به تعهدات خود پایبند نباشد و آن ها را به موقع انجام ندهد، قطعا باز هم ممکن است عواقب نامطلوبی متوجه شما شود. نکته ی دیگری هم که ذکر آن در این جا کاملا ضروری به نظر می رسد ان است که هر قراردادی در بر دارنده ی شرایط مخصوص به خود است و شما به هنگام تنظیم و امضای نمونه قرارداد خود باید حتما به تمامی این موارد اشراف داشته باشید و بدون در نظر گرفتن این مطلب تن به امضای آن ندهید. زیرا عدم دقت در این زمینه نیز می تواند دردسرهای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

استفاده از مشاوره حقوقی ( در صورتی که پیشتر از آن استفاده نکرده اید)

بارها و بارها گفته شده است که کاربران پیش از این که اقدام به تنظیم و انعقاد و در نهایت امضای قرارداد سفارشی خود، حتما از خدمات مشاوره ی حقوقی استفاده کنید. اما بسیاری از افراد این کار را انجام نمی دهند. اگر جزو این دسته از افراد هستید، به شما توصیه می کنیم که هنوز که فرصت تمام نشده است، حتما برای دریافت خدمات مشاوره ی حقوقی به یک متخصص حرفه ای سر بزنید و با این کار حد اقل در جریان این قرار بگیرید که آیا نمونه قراردادی که منعقد کرده اید می تواند برایتان عواقبی داشته باشد و در صورتی که پاسخ مثبت است، آن عواقب شامل چه مواردی می شود؟ به قول یک ضرب المثل معروف، ماهی را هر زمان که از آب بگیری تازه است. از این رو می توان گفت که استفاده از خدمات مشاوره ی حقوقی حتی بعد از انعقاد و امضای قرارداد می تواند شما را از در افتادن به دام مشکلات و ضرر های بیشتر در امان نگاه دارد. به عبارت دیگر می توان گفت که استفاده کردن از این خدمات حقوقی و مشاوره های تخصصی خیلی بهتر از این است که از آن استفاده نکنیم. در خیلی از مواقع حتی اگر کاربران تعهدات خود را به اجرا برسانند، باز هم هر دو طرف احتمالا با مشکلات و دردسرهایی مواجه خواهند شد. چنین دردسرهایی به این علت ایجاد می شود که هر کدام از آن ها احتمالا به برخی از نکات حقوقی بی توجه بوده اند و خیلی از قواعد و مقررات ناظر به این امور را نادیده گرفته اند.

 

 

آن دسته از کاربرانی که حتی از پس از آن که قراردادشان را منعقد کردند و کارهای مرتبط با آن را کامل کردند، باز هم استفاده از این خدمات مشاوره را به عدم استفاده از آن ترجیح می دهند، می توانند یک قدم از پیش تر از افرادی باشند که بدون استفاده از این گونه خدمات، نمونه قرارداد خود را امضا می کنند و به امور مربوط به آن می پردازند. هر دو طرف قرارداد باید نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشند که نمی توانند در دادگاه و مراجع قضایی دیگر، عدم آگاهی شان را نسبت به موضوعی نادیده بگیرند و انتظار داشته باشند که با ایراد چنین بهانه ای، دادگاه حقوق آن ها را به آن ها برساند. باید در جریان این موضوع قرار بگیرید که وقتی قرارداد را به امضا می رسانید یعنی همه ی بندها و مفاد مندرج در آن قرارداد را قبول کرده اید و آن ها را پذیرفته اید.

سامانه ی حقوقی وکیل باشی با برخورداری از چندین وکیل پایه یک دادگستری این روزها در پی این موضوع است که خدمات حقوقی خود را در زمینه های گوناگون از طریق سایتی که در اختیار دارد به شما کاربران گرامی ارائه نماید. یکی از مهم ترین خدماتی که این سامانه ارائه می کند، خدمات مرتبط با قرارداد سفارشی و مشاوره های مرتبط با این گونه نمونه قرارداد ها می باشد. کاربران گرامی و مخاطبان این سامانه ی حقوقی می توانند با تکیه به این خدمات و مشاوره های تخصصی خیال خود را بابت هر امری در خصوص قراردادها راحت کنند و بدون هرگونه دغدغه ای به امضای قرارداد مد نظر خود بپردازند.

برنامه ریزی برای اجرای تعهدات مندرج در قرارداد

یکی از مهم ترین نکات حقوقی که می توان در باره ی هر قرارداد سفارشی متذکر شد این است که هر کدام از دو طرف قرارداد موظف اند که تعهدات خود را در زمان های مقرر و مندرج در قرارداد به انجا م برسانند. بنابراین اولین اقدام عملی که باید پس از امضای قرارداد سفارشی خود به انجام برسانید، این است که باید خود را برای عملی کردن تعهداتی که برای انجام آن قول داده اید ، آماده کنید و بعد از تهیه ی مقدمات آن یک برنامه ریزی دقیق برای انجام آن ها انجام دهید. هر قراردادی در بر دارنده ی تعهداتی از سوی دو طرف آن قرارداد است. اموری مانند انجام کارهایی که بر عهده ی پیمانکار است یا اجاره نامه هایی که می تواند هرکدام از دو طرف قرارداد را متعهد به انجام اوری نماید. این که شما کدام یک از طرفین قرارداد هستید هیچ فرقی نمی کند، به هر حال، باید تعهدات خود را به انجام برسانید.

اگر تعهدات مندرج در قرارداد از سوی هر کدام از طرفین قرارداد به انجام نرسد، می تواند زیان ها و ضرر هایی را برای هرکدام از آن ها ایجاد کند و مشکلات حقوقی زیادی را نیز به همراه داشته باشد. به خاطر همین بعد از این که قرارداد خود را تنظیم نمودید، باید حتما برای اجرای آن ها ، زمان بندی های لازم را انجام دهید و به این موضوع دقت کنید که اگر قرار است که در زمان مقرر کار خاصی را به انجام برسانید، از همان روز اول برنامه ی زمانی خود را در خصوص به انجام رساندن آن طرح ریزی نمایید.

دریافت رسید برای پرداختی ها

با توجه به این که هدف بیشتر قراردادهای حقوقی این است که هر یک از طرفین قرارداد به سود ها و مقاصد مالی خود دست پیدا کنند ، رد و بدل کردن پول در بین دو طرف قرارداد یکی از اصول و شرایط یک نمونه قرارداد سفارشی است و نمی توان این موضوع را از قراردادها جدا کرد. در این زمینه باید این توضیح را ارائه دهیم که این است که به هیچ وجه نباید این موضوع را فراموش کنید که اگر هر کاری در زمینه رد و بدل کردن پول انجام دادید، حتما باید آن را مکتوب نماید و رسید مربوط به آن را دریافت نمایید. اگر چه در ابتدای انعقاد هر قرارداد سفارشی ، همه چیز خیلی خوب به نظر می رسد و دو طرف قرارداد نسبت به یک دیگر از اطمینان بسیار زیادی برخوردار هستند اما باید بدانید که اوضاع همیشه این گونه به پیش نمی رود و ممکن است که در زمانی ، این رسیدها به عنوان یک سند معتبر و محکم به درد شما بخورد و شما را از دردسرهای زیادی نجات دهد.

با توجه به این توضیحات که در این جا مطرح شد باید بدانید که غفلت از این موضوع می تواند همه چیز را به ضرر شما تمام کند و شرایط سختی را برای شما ایجاد کند. حتی در مواردی که طرف مقابل شما در قرارداد پیش رویتان یکی از آشناها یا حتی یکی از اقوام شما است باید این موضوع را مد نظر قرار دهید و به هیچ وجه از دریافت رسید، چشم پوشی نکنید. بدانید که این موضوع یک رفتار روتین است و به هیچ وجه به عنوان یک رفتار زشت یا توهین در نظر گرفته نمی شود. با توجه به این توضیحات پیشنهاد می کنیم که رودربایستی را کنار بگذارید و اعمال لازم را در این زمینه به انجام برسانید. اگر در این زمینه دچار تردیدهای بیهوده هستید، می توانید با کمک گرفتن از مشاور و متخصص حقوقی این تردید ها و دو دلی ها را کنار بگذارید و به راحتی این درخواست را از طرف مقابل قراردادتان داشته باشید.

گزارش مرحله به مرحله فرایند کار به صورت کتبی

در برخی از قراردادها این نیاز وجود دارد که از پیشرفت کار گزارش کاملی تهیه کنید و آن ها را به صورت قدم به قدم در هر مرحله به ثبت و ضبط برسانید. شما می توانید گزارش این امور را به شیوه های گوناگونی از جمله ارسال ایمیل و یا راه های ارتباطی دیگر به طرف مقابل قرارداد خود ارائه بدهید. باید بدانید که هدفی که از این کار مد نظر افراد قرار می گیرد این است که امور و کارها یی که توسط دو طرف قرارداد به انجام می رسد، به صورت کاملا شفاف و مشخص عنوان شود. از طرف دیگر می توان گفت که چنین اقدامی می تواند به عنوان یک نوع اعتماد سازی در بین دو طرف قرارداد به شمار برود و طرفین در مواقع ضروری به آن ها استناد کنند و از این طریق به احقاق حقوق خود و طرف دیگر قرارداد سفارشی کمک کنند.

اجرای موارد خاص برای قراردادهای خاص

پیش از این به صورت کلی اقدامات کلی ای را که به عنوان کارهای لازم بعد از عقد قرارداد ضروری به نظر می رسیدند را بر شمردیم. اما فقط این موارد نیست که انجام دادنش ضروری به نظر می رسد. به جز این نکته ها، کارهای دیگری هم وجود دارد که کاربران باید در بعضی از قراردادهای سفارشی خاص آن ها را انجام دهند و اقدامات لازم را در خصوص آن ها به انجام برسانند. اگر بخواهیم در طی یک مثال این موضوع را بیشتر بسط دهیم، باید بگوییم که گاهی در قراردادی مانند نمونه قرارداد فورش اقداماتی لازم است که برای امور و کارهای مربوط به سند و مدارک دیگری که برای این گونه از قراردادها مورد نیاز است، باید انجام شود. بنابراین باید بعد از عقد قرارداد، علاوه بر موضوع هایی که در بالا مطرح شد، این اقدامات خاص را هم مد نظر قرار دهید و امور مربوط به آن ها را هم انجام دهید. گاهی نیز نیاز است که متمم یا پیوستی تهیه شود که مربوط به امور نهایی مرتبط با نمونه قرارداد سفارشی می باشد. از این رو باید این موارد را هم در نظر بگیرید و انجام آن ها را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...