;
1401/06/16 03:27

ضروری ترین نکته ها برای تنظیم یک قرارداد فریلنسری (دورکاری)

 فریلنسری یکی از ضرورت های دنیای امروز است و نمی توان از اهمیت و جایگاه آن غافل ماند.

یکی از پدیده های دنیای مدرن که این روز ها به شدت به چشم می خورد این است که تعداد فریلنسرها روز به روز در حال گسترش است. در واقع می توان گفت که فریلنسری یکی از ضرورت های دنیای امروز است و نمی توان از اهمیت و جایگاه آن غافل ماند.

می توان به جرات ادعا کرد که این امر به یکی از پر رنگ ترین مدل های کاری بدل شده است و عده ی زیادی از افراد را به خود مشغول داشته است و خیلی ها از این طریق کسب درآمد می کنند و از طرف دیگری نیز بسیاری از شرکت ها و صاحبان کسب و کار از این طریق به انجام کارهای خود می پردازند. این افزایش رویکرد به این شیوه ی رایج دورکاری، سبب شده است تا در این مقاله به این موضوع پرداخته شود.

فریلنسر کیست؟

فریلنسر شخصی است که به صورت آزاد و مستقل به فعالیت تخصصی خود برای شرکت ها و کارفرمایان متعدد می‌پردازد. افرادی که به صورت فریلنسینگ فعالیت می‌کنند، اغلب به صورت پاره وقت یا کوتاه مدت استخدام می‌گردند و پروژه مورد نیاز کارفرما را در زمان تعیین شده به سر انجام می‌رسانند. فریلنسرها اصولاً فعالیت خود را به شکل دورکاری و پروژه ای پیش می‌برند که همین موضوع سبب محبوبیت رو به افزایش این فعالیت میان کارجویان و کارفرمایان گشته است. از نمونه مشاغل فریلنسری می‌توان به برنامه نویسی، عکاسی و یا تولید محتوا وهمچنین هر کار و حرفه ای که بتوان به صورت مستقل آن را پیش برد، اشاره کرد.

قرارداد فریلنسری چگونه است؟

اگر بخواهیم بدانیم که یک قرارداد فریلنسری چگونه است و چه قواعدی را باید در آن رعایت کرد تا دچار مشکلات حقوقی نشود، اولین توضیحی که باید در این باره به آن بپردازیم باید بگوییم که تمامی قراردادهایی که برای دورکاری وجود دارد ، پیرو یک سری قواعد خاص هستند. البته این نکته نیز گفتنی است که همه ی قراردادهای پروژه ای برای فریلنسر ها تابع یک الگوی خاص نیستند و بسته به این که آن قرارداد برای چه امری نوشته می شود و آن کسی که پروژه را تحویل می‌گیرد و چه تخصصی دارد تفاوت های عمده ای را به خود می بیند و لازم است که برای هر تخصصی یک سری جزییاتی را برای آن در نظر گرفت و تفاوت هایی را میان آن ها اعمال نمود. تمامی این امور در متن قرارداد فریلنسینگ که توسط متخصصان به رشته ی تحریر در می آید، در نظر گرفته می شود و با توجه به آن ها کار به پیش می رود.

قراردادهای فریلنسینگ از کدام نوع قراردادها به شمار می روند؟

در مقاله های مختلف به انواع قرارداد ها اشاره کرده ایم و در باره ی آن ها توضیحات مفصلی را ارائه کرده ایم. با توجه به ویژگی هایی که قراردادهای فریلنسینگ دارند می توانیم بگوییم که این متن قرارداد ها، در زمره ی انواع پیمانکاری آن هستند که نکته های حقوقی منحصر به فردی را به خود اختصاص داده اند. البته به عقدیه ی عده ای ، این نام را می توان عنوانی جدید برای انواع قراردادهای پیمانکاری در نظر گرفت.

تنظیم قرارداد فریلنسری (دورکاری) اختصاصی

قطعا می توان به جرات گفت که بیشتر افرادی که در حرفه ای خاص مشغول کار هستند و یا خدماتی را به صورت فریلنسری دریافت می کنند ، تصور شفاف و کاملا درستی نسبت به تنظیم انواع قرارداد ندارند؛ بسیاری از افراد از زیر و بم حقوقی این گونه مسائل خبر ندارند. بنابر این به آن ها پیشنهاد می کنیم که در این زمینه ، کار را به کاردان بسپارید تا بتوانید خودتان را از عواقب پیش بینی نشده ی آن رهایی ببخشید. یکی از آسان ترین روش هایی که می تواند در کم ترین زمان، شما را برای تنظیم یک قرارداد پروژه ای اختصاصی یاری برساند و مشکلات را از پیش پای شما دور کند ، کمک گرفتن از سامانه ی وکیل باشی است که می تواند قرارداد اختصاصی فریلنسری را برای شما تنظیم کند.

 

تنظیم یک قرارداد فریلنسری (دورکاری)

 

5 ضرورت مهم حقوقی درباره قراردادهای فریلنسری:

اگر در پی این امر هستید که یک قرارداد پروژه ای را تنظیم کنید و آن را برای کاری مهم در نظر گرفته اید باید حتما چند نکته ی مهم حقوقی را در این باره بدایند. نکته هایی که اگر از آن ها غافل بمانید احتمال این که در کار پیش روی خود با شکست مواجه شوید، بسیار زیاد است. حالا این نکته ها چیست؟ اگر در پی اخذ نمونه قرارداد های آماده از گروه های حقوقی مختلف هستید، بهتر است به این نکته ها توجه کامل داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوید.

1- شناخت کامل طرفین قرارداد

اولین نکته ای که ضرورت دانستن مسایل مربوط به آن بسیار پر رنگ است و غافل بودن از قواعد آن سبب شکست شما می شود ، نکته های مربوط به طرفین قرارداد است. برای این منظور کسی که متقاضی دریافت خدمات از شخص دورکار متخصص است، باید نسبت به قواعد و قوانین شخص دورکار یا همان ارائه دهنده ی خدمت، درک و فهم شفافی داشته باشد. این موضوع سبب این می شود که نتیجه ای که در نهایت به دست آن ها می رسد برایشان رضایت بخش تر و مطلوب تر باشد. از این رو یکی از پیشنهادات ضروری در این باره این است که پیش از آن که کار خودتان را به شخصی بسپارید، در باره ی سابقه ی کاری و رزومه ی شخص فریلنسر، حتما اطلاعات کامل را به دست بیاورید. بعد از آن باید حتما معرفی کامل و صحیحی نسبت به دو طرف قرارداد طی متن قرارداد صورت بگیرد.

2- موضوع قرارداد فریلنسری

برای این که بدانید در زمینه ی موضوع قرارداد فریلنسری باید چه عنوانی را در نظر بگیرید، باید بدانید که محتوای این قرارداد یا همان هدف از پروژه ی مد نظر چه چیزی می باشد. باید بدانید که این قسمت از کار به عنوان یکی از مهم ترین قسمت های یک قرارداد پروژه ای دورکاری در نظر گرفته می شود که حساسیت بسیار زیادی هم دارد. بنابر این باید نکته های ضروری را در باره ی آن بدانید. باید دقت داشته باشید که اگر قرار است جزییات خاصی را به موضوع قرارداد خود اضافه کنید ، حتما باید یک پیوست برای متن نمونه قرارداد خود در نظر بگیرید و آن ها را در آن قسمت طرح کنید.

3- مبلغ قرارداد پروژه ای

موضوع مربوط به مبلغ قرارداد پروژه ای یکی دیگر از مطالب مهمی است که در نگارش یک قرارداد حرفه ای پروژه ای باید آن را مد نظر قرار دهید. در ابتدا باید بدانید که چه مبلغ تقریبی را باید برای قرارداد مد نظر خود در نظر بگیرید. بعد از این ، می توانید یک قسمت از آن مبلغ کلی یعنی درصدی از آن مبلغ را به پیش پرداخت اختصاص دهید و آن را به فریلنسر بپردازید. شما با پرداخت پیش پرداخت به فریلنسر، و کسب امضای او در قرارداد می توانید او را به عنوان شخصی که ملزم است کار شما را انجام دهد ، در نظر بگیرید و به صورت حقوقی این مسئولیت را به او بدهید. بعد از پرداخت پیش پرداخت ، می توانید در هر مرحله از پیشرفت قرارداد و کار خود، یک قسمت دیگر از مبلغ را پرداخت نمایید. بنابر این باید در ابتدا شاخص هایی را برای هر قسمت از کار در نظر بگیرید و به تناسب آن ، درصد های پرداخت را معین نمایید.

4- تشریح کامل تعهدات طرفین قرارداد آزادکاری ، به همراه ضمانتی مناسب برای اجرای آن

معمولا یکی از مهم ترین عواملی که سبب می شود اختلافاتی و چالش هایی در میان طرفین قرارداد ایجاد شود با تعهدات طرفین قرارداد مرتبط است. برای این که در این باره به درد سر خاصی نیفتید بهتر است که پیش از این که اقدام به نوشتن قرارداد مد نظر خود بنمایید، درباره ی تعهداتی که قرار است به گردن بگیرید و یا تعهداتی که قرار است از طرف مقابل ان ها را بخواهید ، حسابی فکر کنید و آن ها را کاملا شفاف و ریز به ریز و نکته به نکته بر روی کاغذ مکتوب کنید. در این صورت می توان گفت که اختلافات و درگیری های به وجود آمده ناشی از این مورد به حداقل خواهد رسید و شما را از مشکلات دور تر خواهد کرد. البته توجه به این نکته نیز بسیار ضروری به نظر می رسد که برای ایفای تعهدات هم از سوی خودتان و هم از سوی طرف مقابل قراردادتان ، ضمانت اجرای مناسبی را در نظر بگیرید تا خیالتان بابت این که این تعهدات حتما به اجرا می رسند، کاملا راحت باشد. تعیین ضمانت اجرا سبب می شود که اگر یکی از طرفین قرارداد پروژه ای ، در انجام تعهدات خودش کوتاهی کرد و کار را با اختلال همراه کرد ، طرف دیگر برای احقاق حق خود، به درد سر نیفتد و بتواند به راحتی تکلیف خود را معین کند.

5- تعیین تکلیف مالکیت فکری، درباره قراردادهای پروژه‌ای (برای فریلنسرها)

اصلا بعید نیست که در هر کاری که به صورت دورکاری انجام می شود، دستاوردهای پیش بینی نشده ای حاصل شود که اصلا توقع آن را هم نداشته ایم؛ ولی پیشبرد صحیح و مطلوب کار سبب شده است تا به آن برسیم. همیشه باید در این باره پیش بینی های لازم را انجام دهیم و تدابیر مخصوص را برای تعیین تکلیف در باره ی آن اتخاذ نماییم. باید در هنگام انعقاد قرارداد پروژه ای دورکاری، درباره ی این امر تصمیم بگیریم که در این صورت ، کدام یکی از طرفین قرارداد پروژه ای ، به صورت قانونی ، صاحب مالکیت فکری این دستاوردها خواهد بود. پس حتما نکته های لازم و ضروری را در این باره مد نظر داشته باشید و تصمیم های درستی بگیرید.

ضرورت قرارداد آزادکاری

حالا نوبت شماست. اگر شما هم کارتان به نحوی است که باید آن را به صورت پروژه ای و در حالت فریلنسری انجام دهید ، یا می خواهید برای انجام شدن کار مد نظرتان ، با یک متخصص دورکار همراه شوید و او را برای انجام کار خود ، در نظر گرفته اید، بهتر است که چشم خود را برای تنظیم یک قرارداد مناسب و کاملا حرفه ای باز کنید. زیرا همان طور که بارها در این مقاله به آن اشاره کرده ایم ، در زمینه ی انواع کارها به خصوص امور پروژه ای و دورکاری یا همان فریلنسری، قرارداد نقش بسیار ضروری را ایفا می کند و کوتاهی کردن در باره ی در نظر گرفتن امور ضروری آن ، سبب می شود که در نهایت با ضررهایی غیر قابل پیش بینی مواجه شوید به گونه ای که کار خود را با مشکل مواجه کنید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

مفاد و ارکان قرارداد فریلنسری شامل چه مواردی است؟

 1. مشخصات طرفین
 2. موضوع قرارداد
 3. مدت قرارداد دورکاری
 4. هزینه قرارداد و شرایط پرداخت آن
 5. تعهدات فریلنسر
 6. تعهدات کارفرما
 7. موارد فسخ 
 8. فورس ماژور
 9. مرجع حل اختلاف

مزیت فریلنسری (دورکاری) در چیست؟

 • ساعت کاری منعطف
 • قدرت انتخاب مشتری
 • انعطاف در انتخاب محل کار
 • استقلال در شغل و نداشتن رییس و مافوق

از معایب فریلنسری به چه مواردی می‌توان اشاره کرد؟

 • حجم کاری متغیر
 • اختلاط وقت کار و اوقات فراغت
 • امنیت شغلی پایینتر
 • عدم بهره مندی از عیدی و سنوات و پاداش
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...