;
1401/08/03 13:35

قرارداد طراحی کتاب

از نکات حائز اهمیت در نشر، صفحه آرایی و طراحی کتاب است.

صفحه آرایی و طراحی یک کتاب باید به گونه‌ای انجام شود که برای مخاطبان جذابیت داشته باشد. بنابراین در صورتی که طراحی کتاب به صورت اصولی و توسط متخصصان آن یعنی تصویر پردازان انجام شود، باعث زیبایی و جذابیت آن کتاب و انگیزه بیشتر مخاطبان در خرید یا مطالعه آن می‌شود. در ادامه شما را با این قرارداد بیشتر آشنا خواهیم کرد.

نمونه قرارداد طراحی کتاب چیست؟

قرارداد طراحی کتاب اغلب به صورت یک قرارداد پیمانکاری تنظیم می‌شود. در برخی موارد نیز ممکن است قرارداد طراحی کتاب به صورت قرارداد پیمانکاری تک نفره امضا شود. در قرارداد پیمانکاری تک نفره یک از طرفین به عنوان کارفرما و یک شخص حقیقی به عنوان پیمانکار، در قرارداد حضور دارند و آن را امضا می‌‌کنند. به این نکته باید توجه داشته باشید که در قرارداد پیمانکاری تک نفره، پیمانکار یک شخص حقیقی یعنی انسان است و اشخاص حقوقی یا به عبارت دیگر شرکت‌های تجاری نمی‌توانند به عنوان پیمانکار، قرارداد پیمانکاری تک نفره را امضا کنند.

اصول و قواعد نمونه قرارداد طراحی کتاب

رعایت نکات مواد 10 و 190 قانون مدنی الزامی است. 

شرایط صحت این قرارداد:

  • کارفرما و پیمانکار باید قصد امضای معامله یا به عبارت دیگر ایجاد عمل حقوقی قرارداد را داشته باشند.

  • هردو طرف قرارداد، یعنی کارفرما و طراح باید راضی به امضای معامله باشند و به واسطه اکراه غیر قابل‌ دفع مجبور به امضای معامله نشده باشند. 

  • کارفرما و طراح کتاب باید از اهلیت و شایستگی قانونی برای امضای قرارداد برخوردار باشند. یعنی عاقل و بالغ باشند و بتوانند در اموال خود تصرف کنند.

  • موضوع قرارداد طراحی کتاب باید معین باشد. یعنی موضوع قرارداد نباید به شیوه‌ای مبهم یا مردد نوشته شود.

  • جهت نمونه قرارداد طراحی کتاب، باید مشروع و قانونی باشد. توجه داشته باشید که منظور ما از جهت قرارداد هدف و انگیزه طرفین از امضای قرارداد است.

فسخ در نمونه قرارداد طراحی کتاب

قرارداد طراحی کتاب یک قرارداد لازم است و بعد از امضای آن، طرفین حق برهم زدن یک جانبه آن یا به عبارت دیگر، حق فسخ قرارداد را ندارند.

انواع قراردادهای چاپ کتاب

در ادامه مطلب از انواع فرم قرارداد چاپ کتاب خواهیم گفت.

سرمایه گذاری در چاپ 

سرمایه‌گذاری در چاپ کتاب توسط نویسنده، از رایج‌ترین قراردادها در ایران است. در این نوع قرارداد، مولف یا نویسنده تمام هزینه‌های چاپ و انتشار کتاب را به عهده می‌گیرد. به این صورت که نویسنده، هزینه‌های چاپ را به عنوان حق نشر به ناشر می‌پردازد و تمامی حقوق مادی و معنوی کتاب به نویسنده تعلق می‌گیرد.

قرارداد طراحی کتاب از نظر انواع، ابعاد و شرایط صحت آن چگونه است؟

قرارداد سرمایه گذاری مشارکتی

در این مدل قرارداد، ناشر و نویسنده در هر دو مرحله چاپ و نشر یک کتاب مشارکت می‌نمایند. به گونه‌ای که تمام هزینه‌های چاپ و نشر با نسبتی توافقی ( درصد مشارکت ) به صورت مشارکتی انجام شده و به همان میزان در سود حاصله از فروش کتاب نیز با هم شریک می‌باشند.

قرارداد سرمایه گذاری چاپ کتاب توسط انتشارات

در این نوع از قرارداد تمامی حقوق مادی و معنوی کتاب به انتشارات تعلق می‌گیرد.

چاپ اشتراکی (چند نفره)

در این حالت حقوق معنوی و مادی کتاب به افراد تقسیم می‌شود. این نوع نگارش بیشتر در کتاب های علمی و درسی استفاده می‌شود که هر فرد بخشی از کتاب را با توجه به تخصص خود می‌نویسد.

حقوق مالکیت معنوی

مالکیت به معنای حقی است که قانون به اشخاص اعطاء می‌کند و به موجب آن، شخص می‌تواند در مال خود هرگونه تصرف قانونی را انجام دهد و از منافع مال خود استفاده کند. مالکیت بر حسب موضوع آن، به مالکیت مادی و مالکیت معنوی یا مالکیت فکری تقسیم می‌شود. مالکیت مادی حقی است که اشخاص نسبت به اموال مادی و ملموس خود دارند.

اما منظور از مالکیت فکری حقی است که افراد نسبت به اختراعات و دستاوردهای ذهن خود مانند آثار ادبی و هنری دارند. 

در حقوق مالکیت فکری هر مال از دو دست حقوق برخوردار است:

  • حقوق مادی: منظور از حقوق مادی استفاده و بهره ‌مندی اقتصادی از آثار و اموال فکری است. مانند حق فروش، واگذاری، حق نشر و تکثیر.

  • حقوق معنوی: به معنای امتیازات اجتماعی و فرهنگی است که به صاحب اثر تعلق می‌گیرد. مانند حق شرکت در مسابقات علمی و هنری و کسب جایزه از سوی صاحب اثر.

در نمونه قرارداد طراحی کتاب ، کارفرما و پیمانکار باید در خصوص حقوق مادی و معنوی طراحی با توجه به «قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان» و سایر قوانین مرتبط تعیین تکلیف کنند.

به موجب ماده 4 این قانون، حقوق معنوی طراحی که بر روی کتاب انجام شده است، بدون محدودیت زمانی و مکانی، متعلق به طراح است و این حق قابل واگذاری نیست.

به موجب ماده 13 این قانون نیز حقوق مادی اثر یا به عبارت دیگر طراحی که بر روی کتاب انجام شده است به مدت 30 سال متعلق به سفارش ‌دهنده یعنی کارفرما است اما طرفین می‌توانند نسبت به زمان کمتری نیز توافق کنند.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

یک قرارداد استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمیتوان گفت قراردادی که طویل باشد بینقص تر یا کامل تر است. یک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل میشود.

تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد.

در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

تعهدات طرفین قرارداد چیست؟

تعهد طرفین یک قرارداد هر آن چیزی است که نسبت به آن در قرارداد تصمیم گرفته شده و منافاتی با ماده 10 قانون مدنی ندارد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...