;
1401/06/13 22:05

قرارداد طراح گرافیک (گرافیست)

در کتاب مقدمه ای بر طراحی دو بعدی آورده شده: طراحان، آفرینندگان تجربه‌ها هستند.

مقدمه:

چه کارفرما هستید و چه گرافیست، به شما پیشنهاد می‌کنیم همکاری خود را بدون وجود فرم قرارداد طراح گرافیست (پیمانکاری) کامل و دقیق باقی نگذارید، زیرا امکان وقوع اختلاف نظر در اثنای همکاری بسیار افزایش خواهد یافت و همین امر سبب ورود خسارات عمده خواهد شد. در این مقاله تلاشمان را بر این گذاشته ایم که با معنا و مفهوم قرارداد طراح گرافیک، انواع آن و خصوصیاتشان و همچنین نکات ضروری مندرج در متن قرارداد استخدام گرافیست بیشتر آشنا شویم.

گرافیک به چه معناست و طراح گرافیک کیست؟

گرافیک از ریشه کلمه یونانی گرافیکوس گرفته شده است به معنای نمایش بصری بر روی یک سطح که این سطح می‌تواند دیوار، کاغذ، مانیتور و یا سنگ باشد. طراح گرافیک یا همان گرافیست نیز، فرد اجرا کننده این نمایش بصری است. همانگونه که می‌دانید، گرافیست‌ها با خلق آثار زیبا و هنرمندانه، دنیا را به جای زیباتری تبدیل کرده‌اند. کاربردهای گرافیک شامل: طراحی لوگو، صفحه آرایی مجلات و کتب، اینفوگرافیکها، نشانه ها و علائم، طراحی کارت ویزیت، رابط کاربری نرم افزارها، طراحی پوستر و اعلامیه و … می‌گردد.

قرارداد طراح گرافیک چیست و بین چه افرادی منعقد می‌شود؟

قرارداد طراح گرافیک، عنوان توافقی است که در آغاز و شروع همکاری میان طراح گرافیک (گرافیست) و کارفرما منعقد می‌گردد و بر اساس مندرجات و مفاد قرارداد، طرفین ملزم به انجام تعهدات و رعایت شرایط خاص می‌شوند. از انواع قراردادهای طراح گرافیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.     قرارداد استخدام طراح گرافیک: 

قرارداد استخدام گرافیست، به معنای وجود رابطه کارمندی و کارفرمایی مابین طراح و کارفرمای وی می‌باشد. در این نوع قرارداد، طراح از کارکنان کارفرما محسوب شده و موظف به حضور در ساعات مشخص شده است. قرارداد کار طراح گرافیک، خود به چند نوع مختلف تقسیم می‌گردد که شامل:

 • قرارداد طراح گرافیک به صورت پاره وقت
 • قرارداد طراح گرافیک به صورت تمام وقت
 • قرارداد طراح گرافیک برای مدت معین

هرکدام از موارد گفته شده در بالا، دارای ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود می‌باشد؛ بنابراین بهتر است متن قرارداد استخدام گرافیست با دقت به این تفاوت ها نگاشته شود تا از وقوع اختلاف در آینده پیشگیری نماید.

2. قرارداد طراح گرافیک به صورت پیمانکاری:

دسته‌بندی دیگر در قراردادهای طراح گرافیک، به کارگیری گرافیست به صورت پیمانکاری، پروژه ای یا فریلنسری است. در این روش، رابطه کارمند و کارفرمایی بین طراح و طرف مقابل او وجود ندارد بلکه طراح یا پیمانکار ملزم به اتمام و تکمیل پروژه مورد نظر کارفرما می‌گردد و در مقابل نیز کارفرما متعهد به پرداخت حق الزحمه گرافیست و رعایت سایر شرایط موجود در قرارداد است.

فرم قرارداد طراح گرافیک (گرافیست)

موارد و نکات ضروری در متن قرارداد طراح گرافیک چیست؟

در قرارداد طراح گرافیک به به صورت استخدامی و مطابق قانون کار و چه به صورت پیمانکاری و پروژه‌ای، موارد و نکاتی وجود دارد که در صورت عدم تصریح به آنها در مندرجات، قرارداد در مراجع اداری و قضایی اعتبار لازم را نخواهد داشت. نکاتی مانند:

 • اطلاعات و مشخصات طرفین: شامل نام و نام خانوادگی، محل سکونت و آدرس، شماره تلفن ثابت، شماره همراه 
 • نوع قرارداد: تصریح به استخدامی بودن قرارداد یا پروژه‌ای و پیمانکاری بودن
 • مدت قرارداد: در قراردادهای پیمانکاری، زمان تحویل کار و در قراردادهای استخدامی، مدت اعتبار قرارداد
 • هزینه و مبلغ قرارداد: شامل حق السعی و در قراردادهای استخدامی، حقوق و مزایا و سنوات و …
 • بیمه: در قرارداد طراح گرافیک به صورت استخدامی، بیمه کردن کارمند جز وظایف اصلی کارفرماست.
 • ساعات کار:این بند نیز به مانند بند قبل، در قراردادهای استخدامی وجود دارد و باید در متن قرارداد تعداد ساعات کار مشخص گردد.
 • محل کار/ فعالیت: تعیین محل شغل و فعالیت در قرارداد استخدام عموماً وجود دارد.
 • نحوه فسخ قرارداد: مشخص کردن شرایط و موارد فسخ قرارداد
 • مرجع حل اختلاف: تعیین داور جهت جلوگیری از اطاله دادرسی در مراجع اداری و قضایی

سخن آخر:

همانگونه که ملاحظه کردید، در این نوشتار با قرارداد طراح گرافیک و انواع آن آشنا شدیم، همچنین به بررسی مفاد و نکات مهمی پرداختیم که می‌بایست در متن قرارداد استخدام گرافیست ذکر گردد؛ اما به طور کلی باید گفت، تنظیم قرارداد کلیدی ترین عنصر هر رابطه کاری است زیرا در صورت فقدان یک قرارداد جامع و کامل، احتمال ایجاد اختلاف بین طراح و کارفرما بسیار افزایش خواهد یافت؛ اما نگران نباشید مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم نموده تا با ثبت درخواست سفارشی، تنظیم فرم مورد نظر خود را به وکلای متخصص در این زمینه بسپارید و بتوانید با خیالی آسوده همکاری جدیدی را آغاز نمایید.

 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

پرداخت حق الزحمه گرافیست به چه نحو است؟

میزان و شیوه پرداخت به کارمندان تابع قراردادی است که میان ایشان و کارفرما منغقد گردیده، توجه داشته باشید که عمل نکردن به توافق یا عمل به خلاف آن باعث ایجاد اختلاف خواهد شد و طرفین می‌توانند اختلاف خود را در مراجع صالح به رسیدگی مطرح و پیگیری نمایند.

مرجع صالح به رسیدگی اختلاف در این قرارداد کجا است؟

اصولا در قرارداد تعیین می‌گردد که در صورت بروز اختلاف کجا را برای رفع مشکل انتخاب کنند که یا داور مرضی‌الطرفین است، یا اداره کار و یا شورای حل اختلاف که اگر موضوع اختلاف طرفین دعوی مالی بیش از بیست میلیون تومان باشد باید به دادگاه حقوقی صالح مراجعه نمایند. (اگر قرارداد شما استخدامی باشد

باید موضوع اختلاف خود را در اداره کار مطرح نمایید.)

اگر کارفرما کارمند خود را بیمه نکند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده 148 این قانون از بیمه نمودن کارگران خود خودداری نمایند، علاوه بر تأدیه کلیه حقوق متعلق به‌ کارگر (‌سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهند شد.

x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...