;
1401/08/03 16:15

نمونه قرارداد طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی اپلیکیشن موبایل چیست؟ طرفین قرارداد برنامه نویسی ios و اندروید چه کسانی هستند؟

امروزه با گسترش روز افزون اینترنت و هوشمند شدن گوشی‌های همراه، با نرم افزارها و اپلیکیشن‌های بسیار زیادی مواجه هستیم که در زندگی روزمره ما کاربرد فراوان دارند به همین دلیل قصد داریم در این مقاله با طراحی اپلیکیشن و نرم افزار موبایل و ضرورت و مفاد نمونه قرارداد طراحی اپلیکیشن موبایل آشنا شویم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

قرارداد طراحی اپلیکیشن و نرم افزار موبایل به چه معناست؟

این قرارداد نیز به مانند قرارداد طراحی سایت، به جهت همکاری میان کارفرما اعم از شخص حقیقی یا حقوقی و برنامه نویس نرم افزار اعم از فرد یا یک شرکت است، منعقد می‌شود.  کارفرما و پیمانکار با امضای فرم قرارداد ساخت اپلیکیشن موبایل متعهد می‌شوند که در راستای موضوع قرارداد با یکدیگر همکاری کرده و مسئولیت‌هایی که به عهده گرفته‌اند را انجام دهند. کاربرد طراحی اپلیکیشن مخاطبان خاص خود را دارد مثل استارتاپ‌ها، شرکت‌ها، پایگاه‌های خبری، رستوران ها، فروشگاه‌ها، و … . در قرارداد طراحی اپلیکیشن و نرم افزار کلیه حقوق و وظایف برنامه نویس و کارفرما آورده شده تا حقوق کسی در فرایند طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی موبایل پایمال نشود.

ارکان قرارداد طراحی نرم افزار موبایل شامل چه مواردی است؟

قرارداد طراحی نرم افزار و اپلیکیشن موبایل یا به عبارتی دیگر قرارداد برنامه نویسی موبایل به مانند قرارداد طراحی سایت وردپرسی، دارای ارکان و عناصر به شرح زیر است:

 • مشخصات طرفین قرارداد:

مشخصات طرفین شامل: آقا/ خانم/ شرکت ......... به مدیریت/ نمایندگی ...... به شماره ملّی/ شماره ثبتی ...... به نشانی ........ شماره تلفن ثابت ....... و شماره همراه ....... به عنوان کارفرما و پیمانکار است.

 • موضوع قرارداد طراحی برنامه نویسی اندروید یا ios: 

موضوع قرارداد شامل عمل و فعلی است که کارفرما و برنامه نویس، بر سر آن توافق نموده اند. موارد زیر از مصادیق موضوع قرارداد به شما می‌آید:

- طراحی اپلیکیشن مورد نظر کارفرما

-جزئیات برنامه و نرم افزار مورد نظر کارفرما

 • مدت اجرای قرارداد:

در این بند مدت زمان اتمام طراحی اپلیکیشن و تاریخ تحویل آن و همچنین خدمات پس از طراحی و پشتیبانی به طور دقیق تعیین می‌گردد؛ به طور مثال:

- مدت ارائه خدمات پشتیبانی فنی، مطالب و بروزرسانی و ایجاد تغییرات مقتضی بر روی اپلیکیشن تولید شده از تاریخ ... تا تاریخ... می باشد.

 • مبلغ قرارداد طراحی نرم افزار:

هزینه اجرای کل موضوع قرارداد اعم از طراحی، تولید و ارائه خدمات پشتیبانی نرم افزار تولید شده، در این ماده مشخص می‌گردد.

 • شرایط پرداخت:

 پس از انجام موضوع قرارداد که شامل طراحی و راه اندازی نرم افزار و برنامه است، مبلغ قرارداد مطابق با شرایط توافق شده در قرارداد پرداخت می‌گردد.

قرارداد طراحی نرم افزار موبایل

 • تعهدات و حقوق مجری:

برنامه نویس یا طراح نرم افزار، در قرارداد مذکور وظایف و تعهداتی را می‌پذیرد. به طور مثال:

 •  مجری مختار است تا دو مرتبه نسبت به ارائه نسخه آزمایشی اپلیکیشن به کارفرما اقدام کند که این مدت بر مدت مقرر شده در ماده پیشین افزوده می‌گردد

 •  طراح نسبت به اصالت اپلیکیشن تولید شده متعهد می‌گردد و در صورت هرگونه نقض قانون کپی رایت و سایر قوانین مرتبطه در مقابل اشخاص ثالث شخصاً مسئول خواهد بود؛

 •  برنامه نویس متعهد است نسبت به هر گونه داده یا اطلاعات محرمانه اصل محرمانگی اسناد و اطلاعات کارفرما را رعایت نماید و

 •  برنامه نویس می‌بایست در فرآیند ارائه خدمات پشتیبانی هر گونه نقص یا مشکلی که پیش آمده را در کوتاه ترین زمان ممکن اصلاح نماید

تعهدات کارفرما:

کارفرما نیز همانند پیمانکار طراح، در قرارداد وظایف و تعهداتی را بر عهده گرفته است. از وظایف کارفرما به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 •  کارفرما ملزم است نسبت به منابع اپلیکیشن تولید شده اصل حفظ محرمانگی را رعایت نماید؛

 •  کارفرما متعهد است در صورتی که درخواست‌های خارج از قرارداد حاضر نسبت به ایجاد تغییرات جدید در اپلیکیشن تولید شده داشته باشد، هزینه‌های اضافی آن را بر مبنای تعرفه تعیین شده، پرداخت نماید.

بهتر است به این موضوع اشاره شود که طرفین قرارداد طراحی نرم افزار و اپلیکیشن می‌توانند هر شرطی را که میخواهند را مادام که بر خلاف قوانین آمره نباشد در متن توافق خود تصریح کنند و به آن ملزم شوند. در توضیح قوانین آمره باید گفت، قوانینی هستند که بر خلاف آن نمی‌توان توافق کرد، یعنی قانون گذار توافق بر خلاف این قوانین را ممنوع اعلام کرده است. مثلاً قانون انعقاد قرارداد با کودک نابالغ را باطل اعلام کرده است؛ به این معنا که افراد این امکان را ندارند با یکدیگر توافق کنند معامله و یا بستن قراردادشان با کودک صحیح باشد.

 • دستگاه نظارت:

مسئولیت نظارت بر حسن اجرای عملیات موضوع قرارداد از آغاز طراحی تا مرحله تولید و ارائه خدمات پشتیبانی اپلیکیشن بر عهده مدیر اجرایی و عملیاتی استارتاپ می باشد. ایشان باید ماهیانه گزارشی نسبت به نحوه اجرای موضوع قرارداد به هیئت مؤسس ارائه دهند.

 • موارد فسخ قرارداد:

به جهت لازم بودن قرارداد طراحی نرم افزارهای موبایل، طرفین در این بند می‌توانند مواردی را جهت فسخ قرارداد برای خود در نظر گیرند. نظیر: داشتن حق فسخ در صورت انتقال موضوع قرارداد به شخص ثالث به طرف طراح اپ و یا عدم رعایت بازه های زمانی مقرر شده و نقض تعهدات زمانی.

 • اختلافات ناشی از قرارداد:

به جهت افزایش سرعت در حل و فصل خصومت و همچنین تسریع فرایند انجام موضوع قرارداد، کلیه اختلافات، نسبت به طراحی، راه اندازی، تولید و ارائه خدمات پشتیبانی برنامه و نرم افزار در ابتدا تلاش می‌شود از طریق مذاکره و سازش میان طرفین قرارداد حل و فصل گردد. در غیر این صورت به داور مرضی الطرفین ابلاغ می‌گردد و نظر داور لازم اتباع خواهد بود.

 • فورس ماژور:

در صورتی که برای یکی از طرفین قرارداد شرایط ویژه و خارج از اراده ای حادث گردد که ادامه همکاری در جهت اجرای موضوع قرارداد را غیر ممکن سازد، ایشان می تواند با رعایت اصل محرمانگی نسبت به اطلاعات و اسرار از ادامه همکاری انصراف دهد.

سخن نهایی:

همانگونه که ملاحظه کردید، در این نوشتار با قرارداد طراح اپلیکیشن و ارکان مهم آشنا شدیم، همچنین به بررسی مفاد و نکات مهمی پرداختیم که می‌بایست در متن قرارداد طراحی نرم افزار  ذکر گردد؛ اما به طور کلی باید گفت، تنظیم قرارداد کلیدی ترین عنصر هر رابطه کاری است زیرا در صورت فقدان یک قرارداد جامع و کامل، احتمال ایجاد اختلاف بین طراح و کارفرما بسیار افزایش خواهد یافت؛ اما نگران نباشید مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم نموده تا با ثبت درخواست سفارشی، تنظیم فرم مورد نظر خود را به وکلای متخصص در این زمینه بسپارید و بتوانید با خیالی آسوده همکاری جدیدی را آغاز نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

در قراردادهای پیمانکاری حق بیمه به چه نحو است؟

مطابق ماده 38 قانون تامین اجتماعی، در مواردی که انجام کار به طور مقاطعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار میشود کارفرما باید در قراردادیکه منعقد میکند مقاطعهکار را متعهد نماید کل حق بیمه را به ترتیب مقرر در قانون بپردازد. منظر احتساب حق بیمه در قراردادهای پیمانکاری، این نوع قرارداد به سه نوع قابل تقسیم است. مقدمه فصل دوم بخشنامه شماره 14 جدید سازمان تامین اجتماعی، پیمانکاری ها را به قراردادهای مشمول ضوابط طرح های عمرانی، قراردادهای غیرعمرانی و موارد خاص قراردادهای .غیرعمرانی تقسیم کرده است

قراردادها به چه دلایلی خاتمه می‌یانبد؟

اعمال حق فسخ قانونی یکی از طرفین قراردادهای پیمانکاری و یا ابطال قرارداد بر اثر مواردی نظیر فورس ماژور، قوه قاهره یا غیرقانونی بودن موضوع قرارداد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...