;
1401/06/16 00:37

قرارداد مشارکت در ساخت و نکات حقوقی مربوط به آن

در نوشتار حاضر می‌خواهیم به هر مشکل و نکته‌ی حقوقی بپردازیم که دانستن آن برای کاربران قرارداد مشارکت در ساخت و ساز ضروری است.

با توجه به این که این روز ها یکی از پر کارترین مشاغل در ایران ساخت و ساز است و در واقع نیاز افراد به آن سبب شده است که شاغلان به صنعت ساخت و ساز بیش از پیش به این حرفه مشغول باشند، می توان گفت که به تبع این امر، تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت، به عنوان یکی از پر کاربردترین امور مرتبط با این موضوع درنظر گرفته می‌شود. بعد از این که دو طرف قرارداد اقدام به انعقاد چنین قراردادی می کنند، یکی از آن ها این وظیفه را بر عهده می‌گیرد که ساخت ساختمان ها را (چه مسکونی باشد چه اداری و چه تجاری) انجام دهد؛ آن هم بر روی زمین یا خانه های کلنگی که در اختیارشان قرار دارد. در واقع یک طرف قرارداد این ساخت و ساز را به طرف دیگر محول می‌کند. باید گفت که این مدل از قرارداد به عنوان یکی از پر‌کاربردترین انواع قراردادهای مشارکت در ساخت به شمار می رود.

به تبع افزایش نمونه قراردادهای مشارکت در ساخت و ساز، هر روزه شاهد این هستیم که بسیاری از این گونه فرم قرارداد ها با مشکلات زیادی همراه شده‌اند و دو طرف قرارداد را دچار درگیری های حقوقی و دردرسر های قابل توجهی کرده است و همین امر سبب شده است ، که اخیرا حساسیت های ایجاد شده بر روی این نوع از قراردادها بیشتر شود و کاربران این نوع از نمونه قراردادها، سعی کنند تا آگاهی و دانش خود را در این باره افزایش بدهند ؛ اما با این حال، هنوز هم نکته های زیاد و مسایل گوناگونی در این باره وجود دارد که بسیاری از کاربران اطلاعات لازم را در باره ی آن ها ندارند و برای این که بتوانند به بهترین نتیجه از قرارداد خود برسند، باید حتما از مشاوره های لازم برای این منظور استفاده کنند.

در نوشتار حاضر می خواهیم به هر مشکل و نکته ی حقوقی بپردازیم که دانستن آن برای کاربران قرارداد مشارکت در ساخت و ساز ضروری است. مطالعه ی این مقاله برای کسانی که قصد انعقاد یک نمونه قرارداد مشارکت در ساخت و ساز دارند این امکارن را فراهم می کند که پیش از امضای قرارداد پیش روی خود، نسبت به آن آگاهی لازم را کسب کنند و بهترین شرایط را برای خود به وجود بیاورند.

قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

پیش از این که به نمونه قرارداد مشارکت در ساخت بپردازیم، بهتر است که تعریفی از قرارداد مشارکت و هدف انعقاد آن ارائه دهیم. باید بدانید که همه ی قراردادهایی که با موضوع مشارکت تهیه و تنظیم می‌شوند، به این منظور منعقد می‌شوند که دو طرف قرارداد، دارایی های نقدی و غیرنقدی شان را با یک دیگر به اشتراک بگذارند و از این طریق به سودی سرشارتر دست پیدا کنند. همان طور که می‌دانید مهم ترین هدفی که از این قرارداد مد نظر قرار دارد، هدف اقتصادی است. در قرارداد مشارکت در ساخت نیز مانند همه ی قراردادهای دیگر مشارکت، دو طرف قرارداد، دارایی های خود را مورد مشارکت قرار می‌دهند.

در یک متن قرارداد مشارکت در ساخت، یکی از طرفین، به عنوان مالک یا مالکین قرارداد در نظر گرفته می‌شوند. مالک یا مالکین این گونه در این قرارداد ایفای نقش می‌کنند: آن ها زمین شخصی یا ملکی را در اختیار شخصی که طرف دوم قرارداد است می‌گذارند، این طرف دوم به عنوان سازنده در این قرارداد به ایفای نقش می‌پردازد و تعهد می‌نماید که احداث پروژه را بر عهده گیرد و در سر تاریخ مقرر آن را به طرف اول قرارداد، تحویل بدهد. سازنده نیز در این قرارداد آورده ای دارد و آن هم شامل هزینه هایی می شود که او باید برای ساخت سازه ی مد نظر، پرداخت نماید. باید بدانید که طبق روال عرف، هزینه های دیگری به جز هزینه های نام برده شده بر عهده ی سازنده قرار می گیرد و بسیاری از آن ها با توافق طرفین بر عهده ی هر یک از آن هاقرار می گیرد.

لازم به ذکر است که در یک نمونه متن قرارداد مشارکت در ساخت، هر دو طرف قرارداد می‌توانند از اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند. برای این که یک قرارداد مشارکت در ساخت تهیه و تنظیم شود ، توافقی میان دو طرف قرارداد باید وجود داشته باشد.

دقت در جزییات تنظیم فرم خام قرارداد مشارکت در ساخت مسکن

باید گفت که بسیاری از افراد ، از جمله کسانی که اقدام به انعقاد چنین قراردادهایی کرده اند، معتقدند که این مدل از قراردادها می تواند سود سرشاری را برای هر دو ظرف قرارداد به همراه داشته باشد و سرمایه ی آن ها را چندین برابر نماید؛ اما به عنوان یک متخصص حقوقی باید به این مطلب اذعان کنم که تهیه ی چنین قراردادهایی خیلی راحت و آسان نیست و هر کسی نمی تواند از عهده ی آن برآید و بسیاری از کسانی که اقدام به تنظیم چنین قراردادی کرده اند، بعد از مدتی، با شکست های زیادی مواجه شده اند و تجربه ی نامناسبی را از سر گذرانده اند؛ از این رو در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت و ساز ویلا یا آپارتمان باید حتما پیش از انعقاد چنین قراردادهایی باید دقت زیادی اعمال نمایید و وقت کافی را برای آن در نظر بگیرید تا بعد از انعقاد قرارداد ، دچار پشیمانی نشوید و با مشکل مواجه نشوید.

برای این که بتوانید به یک قرارداد بی ایراد دست پیدا کنید، بهتر است که همه ی نکته های مربوط به قرارداد پیش روی خودتان را از نظر بگذارنید و اطلاعات لازم را در باره ی آن ها به دست بیاورید. برای مثال، حتما به صلاحیت سازنده توجه کنید، نکته های حقوقی را مد نظر قرار دهید و اسناد و مدارک لازم را مورد بررسی قرار دهید. باید بدانید که هر کدام از مواردی که ذکر آن رفت، به عنوان نکته های بنیادین تنظیم نمونه قرارداد مشارکت در ساخت است و هر کدام از دو طرف باید به جزییات آن ها توجه لازم را اعمال نمایند تا بتوانند یک قرارداد مناسب را منعقد و امضا نمایند.

استفاده از خدمات حرفه‌ای مشاوره برای تنظیم فرم قرارداد مشارکت در ساخت

برای این که طرفین قرارداد بتوانند شرایط بهینه تری را برای خود ایجاد کنند و یک قرارداد مناسب را به امضا برسانند و خود را از درگیری های ناشی از یک قرارداد ناشیانه در امان نگاه دارند، باید پیش از تنظیم قرارداد و امضای آن، از خدمات مشاوره استفاده کنند. باید بدانید که تهیه و تنظیم یک نمونه قرارداد شراکت در ساخت نیازمند برخورداری شخص از تخصص های لازم در زمینه ی امور حقوقی و همچنین تجربه ی کافی است. از آن جا که هر کاربر شخصی از داشتن چنین تخصص و تجربه ای بی بهره است، می تواند با استفاده از خدمات مشاوره ، راه حل مناسب را پیدا کند و خود را از مشکلات احتمالی رهایی کند. قراردادی که تنظیم می شود باید از دقت کافی برخوردار باشد و به علاوه، تمامی نکته های لازم و مسائل ضروری در آن درج شود.

خوشحالیم که این خبر را به شما بدهیم که همکاران ما در گروه حقوقی وکیل باشی، سامانه ی حقوقی وکیل باشی را راه اندازی کرده‌اند تا شما را از مشاوره ی بهترین وکیلان پایه یک دادگستری بهره مند کند. متخصصان حقوقی وکیل باشی در زمینه ی تهیه و تنظیم انواع قراردادها از جمله قرارداد مشارکت در ساخت، از تجربه ی بالایی برخوردار هستند. شما می توانید با دریافت نمونه قرارداد مشارکت در ساخت، خود را از انواع مسایل و مشکلات حقوقی ای که ممکن است در آینده دامنگیر شما شود، در امان نگاه دارد. برای این که از این خدمات بهره مند شوید، کافی است درخواست تنظیم قرارداد خود را ثبت کنید.

 

نمونه فرم قرارداد مشارکت در ساخت

 

کلاهبرداری در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

در بسیاری از اوقات دیده ایم که عده ای از مشاوران املاک اقدام به ارائه ی خدمات مشاوره در خصوص تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت می نمایند. باید در این باره این موضوع را با شما در میان بگذاریم که اگر چه این افراد، تجربه هایی در خصوص تنظیم قراداد مشارکت در ساخت داشته اند، اما باید تذکر دهیم که بسیاری از نکته های حقوقی در باره ی این قراردادها وجود دارد که فقط یک حقوق دان و یا یک وکیل پایه یک دادگستری می تواند از پس آن برآید. از یک سو، مقررات و قوانین حقوقی به صورت مداوم در حال تغییر و به روز رسانی هستند و از دیگر سو، معنی کردن و تفسیر هر یک از عبارت ها و اصطلاحات حقوقی، در شرایط گوناگون، متناسب با نوع قرارداد کاملا متفاوت است؛ از این رو می توان گفت که بهترین افراد برای دریافت مشاوره ی حقوقی در خصوص تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت، وکلای پایه یک دادگستری هستند که متخصص امور حقوقی هستند نه مشاوران املاک.

یک نکته در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

یکی از بهترین پیشنهادهایی که افراد می توانند برای بهره بردن از یک قرارداد مناسب در خصوص مشارکت در ساخت از آن استفاده کنند ، این است که حتما یک نمونه قرارداد مشارکت در ساخت را دانلود کنند و آن را به خوبی مطالعه نمایند. گرچه هر یک از قراردادها قواعد مختص به خود را دارد، اما می توان گفت که مفاد همه ی این گونه قراردادها کاملا شبیه به یک دیگر است؛ از این رو کاربران می توانند با مطالعه ی نمونه قرارداد مشارکت در ساخت که از سامانه ی حقوقی وکیل باشی قابل دریافت است، می توانند تا حد زیادی با محتوای آن ها آشنا شوند و آگاهی های نسبتا مناسبی را در این مورد کسب نمایند.

مفاد قرارداد مشارکت در ساخت

قطعا عده ی زیادی از کاربران هستند که مفاد قرارداد مشارکت در ساخت را به خوبی نمی‌دانند و با آن آشنایی کاملی ندارند. در واقع عده ی زیادی از افراد، با معنا و مفهوم بسیاری از بندهای این گونه قراردادها آشنا نیستند. از این رو در ادامه، به بررسی بعضی از مهم ترین محویات و ضروری ترین بندهای قرارداد مشارکت در ساخت می‌پردازیم. گرچه دانستن این نکته نمی تواند تمامی نیاز شما را در خصوص کسب آگاهی در این زمینه برطرف کند و برای کسب اطلاعات کافی باید حتما از مشاوره های تخصصی تر نیز استفاده کنید.

طرفین قرارداد مشارکت در ساخت

در ابتدا باید به این نکته ی ضروری اشاره کنیم که همه ی بندها و مفاد یک نمونه قرارداد مشارکت در ساخت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هر کدام از طرفین این قرارداد باید پیش از امضای آن ها، یک به یک این بندها را مطالعه نمایند و علاوه بر دقت به نکته های حقوقی آن، حتما به ساختار زبان و همچنین اصطلاحات مرتبط با آن متمرکز شوند و با آگاهی پیشین در این خصوص، اقدام به امضای آن نمایند. یکی از ضروری ترین بندهای قرارداد مشارکت در ساخت این است که افراد باید حتما مشخصات شناسنامه ای دو طرف قرارداد و همچنین آدرس محل سکونت آن ها را معرفی نمایند. برای این منظور، طرفین ملزم هستند که مدارک و اسناد مرتبط با این موضوع را به دقت مشاهده نمایند و آن را با نوشته های متن قرارداد انطباق دهند تا اشکالی ایجاد نشود.

آورده های طرفین این قرارداد

این موضوع یکی از مهمترین بندهای قراردادهای مشارکت در ساخت است که باید در خصوص آن دقت لازم را به عمل بیاورید. همان طور که می‌دانید، آورده ی هر یک از طرفین قرارداد، می‌تواند نشان دهنده و تعیین کننده ی سهم هر کدام از آن ها از سود نهایی باشد. از این رو باید در بررسی این آورده دقت لازم را به عمل آورد و با نکته سنجی کامل آن را در قرارداد به صورت مکتوب درآورد. باید بدانید که سهل انگاری در این موضوع ممکن است سبب شود که مشکلات حقوقی زیادی را دامن گیر هریک از دو طرف قرارداد نماید.

نسبت سهم الشرکه ی طرفین در قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

گرچه سود نهایی حاصل از قرارداد مشارکت در ساخت در پایان قرارداد معین می شود، اما باید در زمان تهیه و تنظیم قرارداد، نسبت سهم هر یک از طرفین قرارداد به شکل کاملا مشخص و دقیق تعیین شود. اگر پروژه ای که مورد مشارکت قرار گرفته است، مسکونی باشد، باید در باره ی مالکیت طبقه های مختلف آن نیز در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت، تصمیم های لازم اتخاذ شود و نکته های مرتبط با آن نیز در قرارداد ذکر شود.

در مشارکت در ساخت خانه، آپارتمان، ویلا، طرفین چه تعهداتی دارند؟

بند مرتبط با تعهدات مالکین نیز یکی دیگر از بندهای مهم قرارداد مشارکت در ساخت است که باید به صورت دقیق مورد توجه قرار بگیرد. در این خصوص باید این توضیح را مطرح کنیم که هر یک از مالکان ساختمان های کلنگی و یا مالکین زمین باید در برابر قراردادی که اقدام به تنظیم آن می‌نمایند، تعهدات خود را نیز مد نظر قرار دهند و به آن پایبند بمانند. تعهداتی که مرتبط با زمان تحویل ملک است یا نکته های مرتبط با سند و مدارک و … از آن دسته نکته‌هایی است که باید در این بند از قرارداد مدنظر قرار گیرد.

سخن پایانی:

مفتخریم که این خبر را به شما بدهیم که همکاران ما در گروه حقوقی وکیل‌باشی، سامانه ی حقوقی وکیل‌باشی را راه اندازی کرده‌اند تا شما را از مشاوره ی بهترین وکیلان پایه یک دادگستری بهره مند کند. متخصصان حقوقی وکیل باشی در زمینه ی تهیه و تنظیم انواع قراردادها از جمله قرارداد مشارکت در ساخت، از تجربه ی بالایی برخوردار هستند. شما می توانید با دریافت نمونه قرارداد مشارکت در ساخت، خود را از انواع مسایل و مشکلات حقوقی ای که ممکن است در آینده دامنگیر شما شود، در امان نگاه دارد. برای این که از این خدمات بهره مند شوید، کافی است درخواست تنظیم قرارداد خود را ثبت کنید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

نکات مهم تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

از جمله مواردی که باید هنگان تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا به آن دقت کرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-تنظیم در دفاتر اسناد رسمی واقع گردد.

2-ملک سند رسمی داشته باشد.

3-سازنده پروانه ساخت داشته باشد.

4-جهت رفع اختلاف احتمالی داور تعیین شود.

تعهدات سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

  1. سازنده متعهد است پروانه ساخت (جواز) و سایر مجوزهای موردنیاز را اخذ نماید.
  2. سازنده متعهد بر تجهیز کارگاه و رعایت اصول ایمنی و حفاظتی (ایمنی و حفاظت در حین عملیات ساختمانی) می­‌باشد.
  3. سازنده متعهد است با نماینده معرفی‌شده از طرف مالک همکاری نماید.
  4. سازنده اقرار به توانایی مالی و اطلاعات فنی و قانونی لازم جهت انجام پروژه را دارد.

تعهدات کارفرما در قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

  1. پرداخت هزینه‌ها بر اساس ماده 10 (هزینه‌های پروژه)
  2. مالک متعهد گردیده ملک موضوع قرارداد را در زمان مقرر در ماده 11 این قرارداد تخلیه و تحویل سازنده نماید. ملاک محاسبه شروع زمان این بند اعلام زمان به صورت کتبی سازنده به‌طرف اول مبنی بر اخذ مجوز ساخت می­‌باشد.
  3. مالک تعهد می‌­نماید کلیه بدهی‌های ملک ازجمله هزینه‌های دارایی، مفاصا حساب شهرداری و بدهی­های دیگر ملک موضوع قرارداد را تا قبل از تحویل ملک پرداخت نماید.
  4. مالک متعهد گردید به پرداخت هزینه انتقال سند قدرالسهم مالک به سازنده به‌صورت بالمناصفه از سوی طرفین (توافق)
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...