;
1401/09/07 15:22

قرارداد مشارکت در ساخت و نکات حقوقی مربوط به آن

در نوشتار حاضر می‌خواهیم به هر مشکل و نکته‌ی حقوقی بپردازیم که دانستن آن برای کاربران قرارداد مشارکت در ساخت و ساز ضروری است.

این روزها یکی از پر کارترین مشاغل در ایران، ساخت و ساز است؛ همچنین نیاز افراد به داشتن مسکن و منزل، سبب شده است که شاغلان به صنعت ساخت و ساز و احداث بنا، بیش از پیش به این حرفه مشغول باشند، می توان گفت که به تبع این امر، قرارداد مشارکت در ساخت، به اساسی ترین عنصر مشارکت در احداث بنا، تبدیل شده است. بعد از این که دو طرف قرارداد اقدام به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا می کنند، یکی از آن ها این وظیفه را بر عهده میگیرد که ساخت و ساز ساختمان ها را (چه مسکونی باشد چه اداری و چه تجاری) انجام دهد؛ آن هم بر روی زمین یا خانه کلنگی که در اختیار وی قرارگرفته است؛ در واقع یک طرف قرارداد، ساخت و ساز را به طرف دیگر محول میکند. به همین سبب، باید گفت که این مدل از قرارداد به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع قرارداد مشارکت در ساخت و سازبه شمار می رود. به تبع افزایش نمونه قراردادهای مشارکت در ساخت و ساز، هر روزه شاهد این هستیم که بسیاری از طرفین توافق مشارکت در ساخت، با مشکلات زیادی همراه شدهاند و دو طرف دچار درگیری های حقوقی و دردرسر های قابل توجهی شده اند و همین امر سبب شده است، که اخیراً حساسیت های ایجاد شده بر روی این نوع از قراردادها بیشتر شود و کارفرمایان و سازندگان، سعی کنند تا آگاهی و دانش خود را در این باره افزایش بدهند؛ اما با این حال، هنوز هم نکته های زیاد و مسایل گوناگونی در این باره وجود دارد که بسیاری از کاربران اطلاعات لازم را در باره ی آن ها ندارند و برای این که بتوانند به بهترین نتیجه از قرارداد خود برسند، میبایست از خدمات مشاوره حقوقی وکیل متخصص مشارکت در ساخت، بهره مند شوند. در نوشتار حاضر قصد داریم به بحث و بررسی پیرامون قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا، نحوه تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت، ارکان و نکات مهم قرارداد ساخت و ساز بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه بمانید.

قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟ شرایط انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت چه می باشد؟

پیش از این که به بررسی نحوه انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت بپردازیم، بهتر است که تعریفی از قرارداد مشارکت و هدف انعقاد آن ارائه دهیم. باید بدانید که همه ی قراردادهایی که با موضوع مشارکت تهیه و تنظیم میشوند، به این منظور منعقد میشوند که دو طرف قرارداد، دارایی های نقدی و غیرنقدی شان را با یک دیگر به اشتراک بگذارند و از این طریق به سود و منفعت بیشتری، دست پیدا کنند. همان طور که میدانید مهم ترین هدفی که از این قرارداد مد نظر قرار دارد، هدف اقتصادی است. در انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت نیز مانند همه ی قراردادهای دیگر مشارکت، دو طرف قرارداد، دارایی  و سرمایه های خود را مورد مشارکت و قرارداد خویش قرار میدهند.

در متن قرارداد مشارکت در ساخت، یکی از طرفین، به عنوان مالک یا مالکین قرارداد، در نظر گرفته میشوند؛ مالک یا مالکین، زمین شخصی یا ملکی را در اختیار شخصی که طرف دوم قرارداد است میگذارند؛ این طرف دوم به عنوان سازنده در این قرارداد، به ایفای نقش میپردازد و تعهد مینماید که احداث پروژه را بر عهده گیرد و در سر تاریخ مقرر آن را به طرف اول قرارداد، تحویل بدهد. سازنده نیز در پروژه ساخت و ساز، آورده ای دارد و آن هم شامل هزینه هایی می شود که او باید برای ساخت سازه ساختمان، پرداخت نماید. باید بدانید که طبق روال عرف، هزینه های دیگری به جز هزینه های نام برده شده بر عهده ی سازنده قرار می گیرد و بسیاری از آن ها با توافق طرفین بر عهده ی هر یک از آن ها قرار میگیرد.

نحوه تنظیم فرم خام قرارداد مشارکت در ساخت مسکن

باید گفت که بسیاری از افراد، از جمله کسانی که اقدام به انعقاد توافق مشارکت در ساخت کرده اند، معتقدند که این مدل از قراردادها میتواند سود سرشاری را برای هر دو طرف قرارداد به همراه داشته باشد و سرمایه ی آن ها را چندین برابر نماید؛ اما به عنوان یک متخصص حقوقی باید به این مطلب اذعان کنم که تدوین و نگاشتن قرارداد مشارکت در ساخت، خیلی راحت و آسان نیست و هر کسی نمی تواند از عهده ی آن برآید و بسیاری از کسانی که اقدام به تنظیم چنین قراردادی کرده اند، بعد از مدتی، با شکست های زیادی مواجه شده اند و تجربه ی نامناسبی را از سر گذرانده اند؛ از این رو در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت و ساز ویلا یا آپارتمان باید حتماً پیش از انعقاد چنین قراردادهایی باید دقت زیادی اعمال نمایید و وقت کافی را برای آن در نظر بگیرید تا بعد از تنظیم قرارداد، دچار پشیمانی نشوید و با مشکل مواجه نشوید.

برای این که بتوانید به یک قرارداد بی ایراد دست پیدا کنید، بهتر است که همه ی نکته های مهم قرارداد مشارکت در احداث بنای پیش روی خودتان را از نظر بگذرانید و اطلاعات لازم را در باره ی آن ها به دست بیاورید. برای مثال، حتماً به صلاحیت سازنده توجه کنید، نکته های حقوقی را مد نظر قرار دهید و اسناد و مدارک لازم را مورد بررسی قرار دهید. باید بدانید که هر کدام از مواردی که ذکر شد، به عنوان نکته های بنیادین تنظیم نمونه قرارداد مشارکت در ساخت است و هر کدام از دو طرف باید به جزییات آن ها توجه لازم را اعمال نمایند تا بتوانند یک قرارداد مناسب را منعقد و امضا نمایند.

نحوه تنظیم قراردادمشارکت در ساخت

استفاده از خدمات حرفهای مشاوره برای تنظیم فرم قرارداد مشارکت در ساخت آپارتمان یا مسکن

برای این که طرفین قرارداد بتوانند شرایط بهتر و به صرفه تری را برای خود ایجاد کنند و یک قرارداد مناسب را به امضا برسانند و خود را از درگیری های ناشی از یک قرارداد ناشیانه در امان نگاه دارند، باید پیش از تنظیم قرارداد و امضای آن، از خدمات مشاوره حقوقی در تنظیم قرارداد، استفاده کنند. باید بدانید که تهیه و تنظیم  نمونه قرارداد شراکت در ساخت نیازمند برخورداری شخص از تخصص های لازم در زمینه ی امور حقوقی و همچنین تجربه ی کافی است. از آن جا که هر کاربر شخصی از داشتن چنین تخصص و تجربه ای بی بهره است، می تواند با استفاده از خدمات مشاوره ، راه حل مناسب را پیدا کند و خود را از مشکلات احتمالی رهایی کند. قراردادی که تنظیم می شود باید از دقت کافی برخوردار باشد و به علاوه، تمامی نکته های لازم و مسائل ضروری در آن درج شود؛ به همین سبب، مجموعه وکیل‌باشی فرم قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا را برای تهیه و دانلود آماده نموده است؛ فرم قرارداد مذکور، توسط وکلای متخصص قراردادها تنظیم شده و به صورت قابل چاپ و قابل ویرایش در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد، تا بتوانید با دانلود قرارداد مذکور، آن را مورد استفاده قرار دهید.

نکات مهم قرارداد مشارکت در ساخت ویلا

یکی از بهترین پیشنهادهایی که افراد می توانند برای بهره بردن از یک قرارداد مناسب در خصوص مشارکت در ساخت از آن استفاده کنند ، این است که حتماً یک نمونه قرارداد مشارکت در ساخت را دانلود کرده و آن را به خوبی مطالعه نمایند. گرچه هر یک از قراردادها قواعد مختص به خود را دارد، اما می توان گفت که مفاد قرارداد مشارکت در  ساخت، تقریباً مشابهت دارد و تمایز آنها در جزئیات و بندهای اضافی قرارداد می‌باشد.

ارکان قرارداد مشارکت در ساخت

قطعاً عده ی زیادی از افراد، مفاد قرارداد مشارکت در ساخت را به خوبی نمیدانند و با آن آشنایی کاملی ندارند. در واقع عده ی زیادی از افراد، با معنا و مفهوم بسیاری از بندهای قرارداد مشارکت در ساخت، آشنا نیستند. از این رو در ادامه، به بررسی بعضی از مهم ترین محتویات و ضروری ترین بندهای قرارداد مشارکت در ساخت میپردازیم. گرچه دانستن این نکته نمی‌تواند تمامی نیاز شما را در خصوص کسب آگاهی در این زمینه برطرف کند و برای کسب اطلاعات کافی باید حتما از مشاوره های تخصصی تر نیز استفاده کنید؛ از این رو شما می‌توانید با ثبت درخواست مشاوره حقوقی آنلاین، از راهنمایی های وکیل متخصص امور ملکی و ساخت و ساز، در تنظیم قرارداد خود بهره مند شوید.

طرفین قرارداد مشارکت در ساخت

در ابتدا باید به این نکته ی ضروری اشاره کنیم که همه ی بندها و مفاد یک نمونه قرارداد مشارکت در ساخت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هر کدام از طرفین این قرارداد باید پیش از امضای آن ها، یک به یک این بندها را مطالعه نمایند و علاوه بر دقت به نکته های حقوقی آن، حتماً به ساختار زبان و همچنین اصطلاحات حقوقی مرتبط با آن متمرکز شوند و با آگاهی پیشین در این خصوص، اقدام به امضای آن نمایند. یکی از ضروری ترین بندهای قرارداد مشارکت در ساخت این است که افراد می‌بایست مشخصات شناسنامه ای دو طرف قرارداد و همچنین آدرس محل سکونت آن ها را معرفی نمایند. برای این منظور، طرفین ملزم هستند که مدارک و اسناد مرتبط با این موضوع را به دقت مشاهده نمایند و آن را با نوشته های متن قرارداد ساخت و ساز انطباق دهند تا اشکالی ایجاد نشود.

سرمایههای طرفین قرارداد مشارکت در ساخت و ساز

این موضوع یکی از مهمترین بندهای قراردادهای ساخت و ساز است که باید در خصوص آن دقت لازم را به عمل بیاورید. همان طور که میدانید، آورده ی هر یک از طرفین قرارداد، میتواند نشان دهنده و تعیین کننده ی سهم هر کدام از آن ها از سود نهایی باشد. از این رو باید در بررسی این آورده دقت لازم را به عمل آورد و با نکته سنجی کامل آن را در قرارداد به صورت مکتوب درآورد. باید بدانید که سهل انگاری در این موضوع ممکن است سبب شود که مشکلات حقوقی زیادی را دامن گیر هریک از دو طرف قرارداد نماید.

نسبت سهم الشرکه ی طرفین در قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

گرچه سود نهایی حاصل از قرارداد ساخت و ساز در پایان قرارداد معین می شود، اما باید در زمان تهیه و تنظیم قرارداد ساخت و ساز، نسبت سهم هر یک از طرفین قرارداد به شکل کاملا مشخص و دقیق تعیین شود. اگر پروژه ای که مورد مشارکت قرار گرفته است، مسکونی باشد، باید در باره ی مالکیت طبقه های مختلف آن نیز در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت، تصمیم های لازم اتخاذ شود و نکته های مرتبط با آن نیز در قرارداد ذکر شود.

در مشارکت در ساخت خانه، آپارتمان، ویلا، طرفین چه تعهداتی دارند؟

بند مرتبط با تعهدات مالکین نیز یکی دیگر از بندهای مهم قرارداد مشارکت در ساخت و ساز است، که باید به صورت دقیق مورد توجه قرار بگیرد. در این خصوص باید این توضیح را مطرح کنیم که هر یک از مالکان ساختمان های کلنگی و یا مالکین زمین باید در برابر قراردادی که اقدام به تنظیم آن مینمایند، تعهدات خود را نیز مد نظر قرار دهند و به آن پایبند بمانند. تعهداتی که مرتبط با زمان تحویل ملک است یا نکته های مرتبط با سند و مدارک و از آن دسته نکتههایی است که باید در این بند از قرارداد مدنظر قرار گیرد.

سخن پایانی:

همانطور که در ابتدا بیان کردیم، در این مقاله سعی بر این داشتیم که شما را با قرارداد مشارکت در ساخت، طرفین این قرارداد، تعهدات طرفین قرارداد مشارکت در ساخت و نکات مهم و کلیدی آن آشنا کنیم. در نهایت باید این نکته را یاد آور شویم که تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا امری بسیار حساس و مهم است؛ به همین خاطر می‌بایست توسط وکیل متخصص قرارداد مشارکت در ساخت، نگاشته و تدوین گردد. مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما در نظر گرفته است که با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، تنظیم فرم قرارداد مشارکت در ساخت خود را به متخصصین این امر سپرده تا با خیالی راحت، با طرف مقابل خود همکاری جدید آغاز کنید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

نکات مهم در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

از جمله مواردی که باید هنگان تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا به آن دقت کرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-تنظیم در دفاتر اسناد رسمی واقع گردد.

2-ملک سند رسمی داشته باشد.

3-سازنده پروانه ساخت داشته باشد.

4-جهت رفع اختلاف احتمالی داور تعیین شود.

تعهدات سازنده در متن قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

  1. سازنده متعهد است پروانه ساخت (جواز) و سایر مجوزهای موردنیاز را اخذ نماید.
  2. سازنده متعهد بر تجهیز کارگاه و رعایت اصول ایمنی و حفاظتی (ایمنی و حفاظت در حین عملیات ساختمانی) می­‌باشد.
  3. سازنده متعهد است با نماینده معرفی‌شده از طرف مالک همکاری نماید.
  4. سازنده اقرار به توانایی مالی و اطلاعات فنی و قانونی لازم جهت انجام پروژه را دارد.

تعهدات کارفرما در نمونه متن قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

  1. پرداخت هزینه‌ها بر اساس ماده 10 (هزینه‌های پروژه)
  2. مالک متعهد گردیده ملک موضوع قرارداد را در زمان مقرر در ماده 11 این قرارداد تخلیه و تحویل سازنده نماید. ملاک محاسبه شروع زمان این بند اعلام زمان به صورت کتبی سازنده به‌طرف اول مبنی بر اخذ مجوز ساخت می­‌باشد.
  3. مالک تعهد می‌­نماید کلیه بدهی‌های ملک ازجمله هزینه‌های دارایی، مفاصا حساب شهرداری و بدهی­های دیگر ملک موضوع قرارداد را تا قبل از تحویل ملک پرداخت نماید.
  4. مالک متعهد گردید به پرداخت هزینه انتقال سند قدرالسهم مالک به سازنده به‌صورت بالمناصفه از سوی طرفین (توافق)
تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...