;
1401/08/03 14:02

قرارداد طراحی سایت وردپرس و نکات مهم آن

قرارداد طراحی سایت وردپرس چیست و طرفین آن چه کسانی هستند؟ متن قرارداد سایت وردپرس چه مفاد و ارکانی دارد؟

امروزه با توجه به گسترش روزافزون استفاده افراد جهان از بستر اینترنت و فضای مجازی، بسیاری از فروشگاه ها و صاحبین کسب و کار به دنبال داشتن وب سایت جهت حضور فعال در اینترنت هستند تا از این طریق به کسب و کار خود رونق بخشند. در این مقاله قصد داریم با معنا و مفهوم قرارداد طراحی سایت وردپرسی، ارکان قرارداد طراحی سایت وردپرس و نکات مهم آن آشنا شویم. با ما تا انتهای این نوشته همراه باشید.

قرارداد طراحی سایت وردپرس به چه معناست و طرفین آن چه کسانی هستند؟

قرارداد طراحی سایت وردپرس، عنوان قراردادی است که میان طراح سایت و کارفرما منعقد شده و به موجب آن طراح موظف به طراحی سایت وردپرسی با شرایط و ضوابط مورد نظر کارفرما است. قرارداد طراحی سایت وردپرسی در زمره قراردادهای پیمانکاری است به این معنا که طراح و کارفرما رابطه کاری مطابق قانون کار با یکدیگر نخواهند داشت و طراح موظف به حضور در ساعاتی معین جهت انجام کار نیست. طراحی وردپرس از جمله مشاغلی است که افراد اغلب به صورت دورکاری، فریلنسری آن را به انجام می‌رسانند و نیاز به محل فعالیت و فضای خاصی نخواهد داشت. قرارداد طراحی وبسایت وردپرس از جمله قراردادهای خصوصی، لازم و معوض است. لازم بودن عقد به معنای این است که طرفین نمی‌توانند جز در موارد مقرر قانونی، قرارداد را یکطرفه برهم زنند و معوض بودن قرارداد نیز به معنای پرداخت دستمزد در قبال انجام موضوع قرارداد است.

بیشتر بخوانید: نکاتی مهم برای تنظیم قرارداد طراحی سایت و اپلیکیشن به انگلیسی

قرارداد برنامه نویسی سایت وردپرسی به چه قراردادی گفته می شود؟

زمانی که کارفرما و برنامه نویس بخواهند همکاری جدیدی را با یکدیگر آغاز نمایند به جهت اینکه در آینده دچار اختلاف نظر نگردند، توافقات خود را ضمن یک متن کتبی به نام قرارداد برنامه نویس درج می‌کنند؛ بنابراین قرارداد برنامه نویسی مابین طراح (برنامه نویس) و کارفرما منعقد می‌شود و در بردارنده مشخصات طرفین، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، مدت زمان تحویل پروژه، همچنین سایر شرایط و تعهدات دو طرف قرارداد است و به موجب آن برنامه نویس ملزم به طراحی و نوشتن موضوع مورد نظر سفارش دهنده است؛ در مقابل کارفرما نیز متعهد به پرداخت دستمزد و سایر هزینه های مورد توافق می‌باشد. قرارداد برنامه نویسی به دسته بندی های متعددی از جمله برنامه نویسی اندروید، برنامه نویسی آی او اس، طراحی نرم افزار و طراحی سایت یا اپلیکشن تقسیم شده و می‌تواند در قالب قرارداد پیمانکاری یا به صورت استخدام و قانون کار منعقد شود.

بیشتر بخوانید: قرارداد برنامه نویسی

ارکان فرم قرارداد طراحی سایت وردپرس چیست؟

ضرورت وجود قرارداد طراحی سایت بین طراح و کارفرما بر هیچکس پوشیده نیست؛ زیرا داشتن یک قرارداد کامل و دقیق با روشن کردن وظایف دقیق طرفین سبب می‌شود تا اختلاف و مشکلات میان طرفین به حداقل خود رسد و در صورت وقوع مسئله نیز، با استناد به متن قرارداد به راحتی بتوان از حقوق خود دفاع نمود و طرف مقابل را به ایفا تعهد ملزم کرد. قرارداد طراحی سایت وردپرس عموماً در قالب دورکاری و فریلنسری منعقد می‌گردد، اما باید در نظر داشت که نکات ضروری در تنظیم قرارداد فریلنسری، مورد توجه قرار گیرد. در این بخش مهمترین مفاد و ارکان قرارداد طراحی سایت به صورت وردپرس را برای شما بیان می‌کنیم:

 • مشخصات طرفین:

در این قسمت مشخصات و اطلاعات طرفین شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی یا شماره ثبت، آدرس محل اقامت و یا سکونت و در نهایت نماینده قانونی برای شخص حقوقی درج می‌شود.

 • موضوع قرارداد طراحی سایت وردپرسی:

در این بند موضوع قرارداد نظیر طراحی سایت، طراحی لوگو و گرافیک،  خرید هاست، خرید دامنه و … باید به صورت دقیق و کامل معین گردد.

 • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن:

حق الزحمه طراح سایت و سایر هزینه ها و همچنین زمان پرداخت و نحوه آن (نقد یا اقساط) در این قسمت مشخص می‌شود.

 • مدت تحویل پروژه و تعیین وجه التزام:

تعیین مدت تکمیل و تحویل کار در متن قرارداد اهمیت ویژه ای دارد زیرا که تاریخ تحویل پروژه یکی از مهمترین دلایل ایجاد اختلاف میان طرفین خواهد بود. همچنین کارفرما می‌تواند مبلغی را به عنوان وجه التزام جهت تاخیر در زمان تحویل سایت، در مفاد قرارداد در نظر بگیرد.

 • خدمات پشتیبانی:

نوع ارائه خدمات پشتیبانی، مدت زمان پشتیبانی سایت، رایگان یا غیررایگان بود ارائه خدمات نیز در میان پیمانکار و کارفرما اختلاف زیادی را ایجاد می‌کند به همین دلیل روشن و واضح بودن خدمات در این بند، به رفع اختلاف کمک شایانی خواهد کرد.

 • حق فسخ:

همانگونه که پیشتر گفته شد، قرارداد طراحی سایت وردپرسی در زمره عقود لازم است به این معنا که هیچ یک از طرفین نمی توانند آن را فسخ نمایند؛ بنابراین طرفین در این بند قرارداد، برای خود مواردی را در نظر می‌گیرند تا حق و اختیار فسخ قرارداد را داشته باشند.

 • فورس ماژور:

فورس ماژور به معنای به وجود آمدن شرایطی از که خارج از اراده طرفین رخ می‌دهد و باعث می‌شود که به وظایف و تعهدات طرفین به انجام نرسد؛ به همین دلیل طرفین در این بند با در نظر گرفتن شرایط فورس، خود را از قید انجام تعهد می‌رهانند.  

 • مرجع حل اختلاف:

تعیین مرجع حل اختلاف به رفع مشکلات طرفین و حل و فصل مسائل حقوقی در بهترین شرایط و سریعترین فرصت کمک شایانی خواهد کرد.

 • تصدیق قرارداد:

در این بند، طرفین با مهر یا امضا و اثر انگشت قرارداد را مصدق می‌نمایند.

به طور کلی باید گفت، راز یک همکاری امن و مطمئن وجود یک قرارداد دقیق و جامع در بین طراح سایت وردپرس و کارفرما است اما در نظر داشته باشید که تنظیم قرارداد محکم و استاندارد امری تخصصی بوده و نیازمند دانش و تجربه بالا در این زمینه است؛ به همین منظور مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما به وجود آورده که با ثبت درخواست سفارشی تنظیم فرم مورد نظر خود را به وکلای متخصص سپرده و با خیالی آسوده با طرف مقابل خود همکاری آغاز نمایید.

سخن نهایی:

همانگونه که مطالعه نمودید، در این مقاله با قرارداد طراح سایت وردپرس و طرفین آن، ارکان و مفاد مندرج در قرارداد آشنا شدیم. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان طراح سایت چه به عنوان کارفرما، قبل از انعقاد قرارداد خود از خدمات مشاوره حقوقی وکلای متخصص در این زمینه بهره مند شوید تا بتوانید قراردادی مستحکم و استاندارد، با طرف مقابل خود منعقد نمایید تا بتوانید در آینده از حقوقی قانونی خود به بهترین نحو ممکن دفاع کنید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

در قرارداد طراحی سایت، پیمانکار چه وظایفی دارد؟

در قرارداد طراحی سایت وردپرس، پیمانکار وظایف و تعهدات متعددی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درست کردن صفحات مختلف سایت بدون محتوا مثل درباره ما
 • لود مناسب سایت (سرعت سایت)
 • تغییرات سایت در صورت درخواست مشتری 
 • تست کامل سایت در حضور کارفرما
 • پشتیبانی رایگان تا مدت مشخص
 • آموزش کار با سایت 

اگر در جهت نظیم قرارداد طراحی سایت خود نیاز به راهنمایی داشتم چه اقدامی انجام دهم؟

برای دریافت مشاوره حقوقی پیرامون تنظیم قرارداد خود، می‌توانید از طریق مشاوران و وکلای حقوقی تیم ما وقت مشاوره دریافت کنید. مشاوره‌های حقوقی ما در دو سطح تخصصی و پیشرفته توسط مجرب‌ترین وکلا و مشاوران حقوقی ارائه می‌شوند.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...