;
1401/08/03 16:42

اجاره به شرط تملیک در اموال منقول

اجاره به شرط تملیک در اموال منقول به چه معناست؟ قرارداد اجاره به شرط تملیک مال منقول چه اقسامی دارد؟ 

مقدمه:

یکی از پرکاربردترین قراردادهای حوزه اجاره، قرارداد اجاره به شرط تملیک می‌باشد که به دو دسته اجاره به شرط تملیک اموال غیر منقول مانند خانه، زمین و اجاره به شرط تملیک اموال منقول نظیر خودرو یا ماشین آلات تقسیم می‌گردد. در این مقاله قصد داریم به بحث و بررسی پیرامون اجاره به شرط تملیک در مال منقول و انواع آن پرداخته و نکات مهم آن را بیان داریم. با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید.

اجاره به شرط تملیک مال منقول به چه معناست؟

قرارداد اجاره به شرط تملیک یکی از انواع عقد اجاره است که مشروط بر اینکه اگر مستاجر به تعهدات خود بر طبق قرارداد عمل نماید، پس از اتمام مدت زمان اجاره، مالک مال عین مستاجره می‌شود. در نتیجه مالک، اموال منقول یا غیر‌منقول خود را بر طبق قرارداد اجاره و شرط اینکه مستاجر بر طبق قرارداد عمل نماید، بعد از پایان مدت اجاره به مستاجر واگذار می‌کند. در توضیح اموال منقول در قانون مدنی به این نحو تعریف شده: اشیائی که نقل آن از محلی به محل دیگر ممکن باشد بدون اینکه به خود یا محل آن خرابی وارد آید. از انواع اموال منقول می‌توان به خودرو و ابزارآلات اشاره نمود؛ بنابراین اجاره به شرط تملیک در اموال منقول نیز قراردادی است که میان مستاجر و موجر منعقد شده و به موجب آن مستاجر در پایان مدت اجاره مالک مال منقول می‌گردد، در این فرض، مستاجر مبلغ مورد اجاره را تحت عنوان اجاره بها به موجر پرداخت خواهد کرد از قرارداد اجاره به شرط تملیک در مال منقول رایج میان افراد می‌توان به اجاره به شرط تملیک خودرو، اجاره به شرط تملیک ماشین سنگین، اجاره به شرط تملیک ماشین آلات و اجاره به شرط تملیک دستگاه های صنعتی یا کشاورزی نام برد. 

انواع اجاره به شرط تملیک در اموال منقول چیست:

اجاره به شرط تملیک چه در اموال منقول چه در اموال غیرمنقول، در قالب شرط فعل یا شرط نتیجه منعقد می‌گردد:

  • اجاره به شرط تملیک در اموال منقول با شرط فعل:

در قرارداد اجاره به شرط تملیک در مال منقول، انتقال مالکیت تنها به شرط انجام تمام تعهدات انجام می‌شود. در قراردادهای اجاره به شرط تملیکی که به صورت شرط فعل منعقد می‌گردد، مستاجر با پرداخت هر یک از اقساط و در نهایت با پایان یافتن کل مبلغ اقساط  و همچنین رعایت شروط موجر، می‌تواند عین مستاجره را به مالکیت خود در بیاورد.

  • اجاره به شرط تملیک در اموال منقول با شرط نتیجه:

در اینگونه قرارداد اجاره به شرط تملیک در اموال منقول، مستاجر با پرداخت آخرین مبلغ اقساط خود، مورد اجاره را تصاحب خواهد کرد؛ یعنی انتقال مالکیت پس از پایان مدت اجاره و پرداخت اجاره بها رخ می‌دهد و برای مستاجر تضمین مالکیت در پایان اجاره وجود دارد و مشروط به رعایت شروط موجر نخواهد بود.

اجاره به شرط تملیک خودرو

قرارداد اجاره به شرط تملیک خودرو یا لیزینگ خودرو چیست؟

 بر اساس قرارداد لیزینگ خودرو یا به عبارت دیگر قرارداد اجاره به شرط تملیک خودرو، موجر یا همان مالک، اتومبیل مورد نیاز مستاجر یا همان استفاده کننده از تسهیلات را با استفاده از منابع مالی خود تأمین می‌کند و مورد اجاره را در مدت و شرایط تعیین شده در تصرف مستاجر قرار می‌دهد. مستاجر هم این حق را دارد که در پایان مدت قرارداد بعد از انجام تعهدات خود و پس از تسویه حساب، ماشین را به تملک خود در بیاورد.

فسخ قرارداد اجاره به شرط تملیک به چه نحو است؟

در مورد نحوه فسخ قرارداد اجاره به شرط تملیک در اموال منقول می‌توان گفت به دلیل لازم بودن عقد اجاره به شرط تملیک، طرفین قرارداد نمی‌توانند جز در موارد مصرحه در قانون (خیارات) اجاره به شرط تملیک را برهم زنند، به همین دلیل ضروری است که موجر و مستاجر در متن قرارداد اجاره به شرط تملیک خودرو یا دستگاه و ابزارآلات، شرایطی را جهت داشتن حق فسخ قرارداد برای خود تصریح نمایند تا در صورت نیاز اختیار فسخ اجاره را داشته باشند. در مورد نحوه انقضای اجاره به شرط تملیک نیز باید گفت در پایان مدت اجاره و بعد از پرداخت کامل مبلغ اجاره بها، مورد اجاره به مالکیت مستاجر در خواهد آمد و قرارداد منقضی می‌گردد؛ اما چنانچه مستاجر، اجاره بها را پرداخت نکند و یا شروط مستاجر را رعایت ننماید، موجر می‌تواند مورد اجاره را باز پس گیرد و آن را مسترد کند.

سخن نهایی:

همانگونه که ملاحظه نمودید، در این مقاله با اجاره به شرط تملیک در اموال منقول، انواع و نحوه فسخ آن آشنا شدیم. در نهایت باید گفت، برای پیشگیری از هر مسئله و چالش حقوقی باید یک قرارداد دقیق و استاندارد بین طرفین منعقد شود؛ به همین منظور مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما به وجود آورده که با ثبت درخواست سفارشی، تنظیم قرارداد مورد نظر خود را به وکلای متخصص در این زمینه بسپارید تا با خاطری آسوده با طرف مقابل خود قرارداد اجاره  به شرط تملیک مال منقول منعقد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

آیا امکان فسخ قرارداد اجاره به شرط تملیک در اموال منقول وجود دارد؟

بله، همانطور که در متن اشاره شد، مؤجر می‌تواند در ضمن قرارداد اجاره به شرط تملیک در اموال منقول ، اختیار فسخ قرارداد را برای خود فراهم سازد.

اجاره به شرط تملیک در مال منقول شامل چه مواردی است؟

عرف اجاره به شرط تملیک در مال منقول را مساوی با اجاره به شرط تملیک خوردو یا به عبارت دیگر لیزینگ خودرو می‌دانند؛ اما اجاره به شرط تملیک در اموال منقول شامل اجاره به شرط تملیک کالا یا محصول، ابزارآلات، رایانه و مواردی از این دست نیز می‌شود.

تفاوت بیع و اجاره به شرط تملیک چیست؟

در عقد بیع شخص خریدار با وقوع عقد مالک مال موضوع قرارداد می‌شود. اگر در عقد بیع، ثمن یا همان قیمت معامله به صورت اقساطی پرداخت شود، با وقوع عقد، خریدار مالک مال مورد معامله است. اما در اجاره به شرط تملیک، شخص مستاجر با پرداخت اقساط اجاره در مدت زمان تعیین‌شده و عمل به شروط بر طبق قرارداد اجاره بعد از اتمام مدت زمان اجاره مالکیت عین مستاجره به وی انتقال می‌یابد.

 

شرط انقضای اجاره به شرط تملیک چیست؟

  • چنانچه مستاجر به تمامی تعهدات خود عمل کرده باشد، مالکیت مال به ملکیت مستاجر درآمده و قرارداد با انتقال سند، خاتمه پیدا می‌کند.
  • ممکن است براساس شرایطی، قرارداد توسط مالک یا خریدار فسخ شود.
  • اگر مدت قرارداد اجاره به پایان رسیده باشد اما خریدار به تعهدات خود عمل نکرده باشد، مورد اجاره پس گرفته می‌شود و قرارداد فسخ خواهد شد
تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...