;
1401/06/16 03:23

نکات حقوقی درباره‌ی تفاوت لایحه و دادخواست در چیست؟

 عدم آگاهی درباره تفاوت های میان لایحه و دادخواست، سبب می شود که در بسیاری از اوقات، افراد با بی اطلاعی آن ها را تنظیم کنند و در اغلب اوقات دچار شکست های زیادی شوند که می تواند سرنوشت آن ها را تغییر دهد و مشکلات زیادی را برای آن ها به همراه بیاورد؛

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در طول زندگی تان دست کم یک بار سر و کارتان به دادگاه و امور مربوط به آن افتاده باشد، می دانید که در دادگاه مدارک و سندهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد و هر کدام از آن ها تعریفی برای خود دارد و از طرفی نکات حقوقی مربوط هر یک از آن ها مختص خودشان می باشد نظیر: لایحه و دادخواست. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که بسیاری از افراد نمی دانند که هر کدام از این اسناد و مدارک تعریف خاص خود را دارند و کاربایی منحصر به فردی را به خودشان اختصاص داده اند. عموم افراد که از این امور تخصصی بی خبر هستند، به خاطر این که از آگاهی کافی برخوردار نیستند در بسیاری از اوقات ، به وسیله های راه های نادرست آن ها را تنظیم می کنند. این امر سبب می شود که در بسیاری از اوقات، مشکلات زیادی برای آن ها به وجود بیاید.

مهم ترین نکات درباره ی تفاوت لایحه و دادخواست

 

بهتر است پیش از این که به ذکر تفاوت میان این دو سند مهم حقوقی (یعنی لایحه و دادخواست ) ، بپردازیم، در ابتدا به کاربرد آن ها اشاره کنیم. باید بگوییم که لایحه سندی است که برای ارائه ی دفاعیه های لازم از سوی هر یک از طرفین دعوا مطرح می شود و هر دو طرف دعوا می توانند نسبت به نگارش آن اقدام نمایند و آن را تقدیم دادگاه نمایند. اما از طرف دیگر، می توان گفت که دادخواست در نقطه ی مقابل لایحه قرار دارد. زیرا در تعریف لایحه باید گفت که لایحه فرمی است که خواهان ، برای دادخواهی و تنظیم شکایت استفاده می کند و به وسیله ی آن ، از شخصی که شاکی است ، چه حقیقی و چه حقوقی ، شکایت به عمل می آورد.
توجه به این نکته نیز ضروری است که شما می توانید برای ثبت دادخواست خود ، از فرم های از پیش آماده ای استفاده کنید که در اختیار شما قرار می گیرد و تنها با پر کردن آن فرم می توانید شکایت خود را از شخص مد نظرتان مطرح نمایید. اما لایحه فرم خاصی ندارد و مفاد آن با توجه به میزان تخصص و دانش کسی که آن را تنظیم می کند، به نگارش در می آید.

ضرورت آگاهی درباره تفاوت لایحه و دادخواست

 

همان طور که گفته ایم، عدم آگاهی درباره تفاوت های میان لایحه و دادخواست، سبب می شود که در بسیاری از اوقات، افراد با بی اطلاعی آن ها را تنظیم کنند و در اغلب اوقات دچار شکست های زیادی شوند که می تواند سرنوشت آن ها را تغییر دهد و مشکلات زیادی را برای آن ها به همراه بیاورد ؛ بنابر این نتیجه ای که از این استدلال حاصل می شود این است که باید با دقت در نکات حقوقی درباره ی این موارد ، مشکلاتی را که از این طریق حاصل می شود، از پیش پای خود بردارید. برای این که بتوانید درباره ی این موارد اطلاعات کافی را به دست بیاورید بهتر است که با دقت در نکات حقوقی درباره ی لایحه و دادخواست شروع کنید و در ابتدا با این مورد کاملا آشنا شوید ؛ زیرا این دو مفهوم بسیار مهم هستند و بیشتر اشتباهات حقوقی برای عموم مردم از عدم آگاهی در این زمینه حاصل می شود. از این رو بر آن شده ایم تا در این مقاله این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

برای این که بدانید این موضوع از چه اهمیتی برخوردار است، لازم است که مهم ترین نکات حقوقی را در باره ی مزایای آن به شما گوشزد کنیم: در ابتدا شما می توانید به صورت جداگانه با مفهوم اصطلاحی و حقوقی هر یک از این عبارت ها آشنا شوید. این امر می تواند به شما این امکان را بدهد که آن ها را به صورت جداگانه بررسی نمایید. شما می توانید بعد از روشن شدن این موضوع، به این نتیجه برسید که می توانید با چه شرایطی ، تنظیم آن ها را از افراد با تجربه و متخصص بخواهید. این امر سبب می شود که شما شناخت کافی را نسبت به این دو موضوع به دست بیاورید و دیگر آن ها را با یک دیگر اشتباه نگیرید.

اشتباهاتی که غالبا در میان مردم رایج است و همان طور که گفتیم می تواند منجر به ایجاد مشکلات عدیده ای بشود. این امر به شما کمک می کند که بتوانید در پرونده های حقوقی خود با چشم و گوش باز تری اقدام نمایید و نتیجه ی مطلوب تری نیز از کار خود دریافت نمایید و سرانجام مطلوب تری را برای پرونده های خود در نظر بگیرید.

دادخواست چیست؟

 

خب تا این جا فهمیدیم که افراد می توانند در قالب لایحه دفاعیه های خود را مطرح کنند ؛ یعنی به عبارت دیگر، لایحه نوشته ای است که می تواند بی گناهی کسی را به اثبات برساند. در نقطه ی مقابل، دادخواست وجود دارد. با این توضیح که می توان از طریق آن ، بر علیه هر فرد یا افرادی ، فرقی نمی کند که حقیقی باشند یا حقوقی، اقامه ی دعوا نمایید و دعوایی را بر علیه آن ها مطرح کنید. دادخواست را می توان به تمامی مراجع قضایی ارائه نمود و می توان گفت که برای تمامی این گونه مراجع از اعتبار بسیار زیادی برخوردار است و می تواند به عنوان شروع یک دعوای کیفری یا حقوقی به شمار بیاید. پس هر گاه خواستید نسبت به کسی یا کسانی اقامه ی دعوا نمایید، می توانید با پر کردن فرمی که مخصوص دادخواست است، دعوای خود را در مراجع قانونی آغاز نمایید.

لایحه به چه معناست؟

 

لایحه یکی از مهم ترین سندهای حقوقی است که دو طرف یک دعوا ، برای تنظیم دفاعیه ی خودشان از آن کمک می گیرند. اگر بخواهیم توضیحات دقیق تری در باره ی این موضوع ارائه کنیم می توانیم بگوییم که اگر چه در دادگاه، منشی دادگاه همه ی نکته ها و اظهارات دو طرف دعوا را ثبت و ضبط می نماید، هر یک از طرفین هم می توانند دفاعیه ها و بیانیه های خود را تنظیم کنند و آن را در قالب یک لایحه تقدیم دادگاه نمایند. لایحه از ارزش و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ؛ زیرا هر یک از طرفین می توانند با لایحه ای که به دادگاه تقدیم می کنند، قاضی را مجاب کنند که رای مناسب با خواسته ی آن ها را صادر کند و پرونده را به نفع آن ها به پیش ببرد و از این رو ، سرانجام مطلوبی را برای خود به ارمغان بیاورند.

البته توجه به این نکته نیز بسیار ضروری است که گاهی ممکن است مطالب به درستی به سمع قاضی پرونده در دادگاه نرسیده باشد و یا این امکان هم وجود دارد که برخی از نکته های مهم از قلم افتاده باشد و در این گونه مواقع، تنها راه نجات برای افراد و طرفین دعوا این است که لایحه ی مناسبی را تهیه کنند و اطلاعات کامل و ضروری را در قالب دفاعیه تقدیم به دادگاه نمایند.

دریافت خدمات نگارش لایحه و دادخواست در سامانه ی وکیل باشی

 

پیش از این که به این موضوع بپردازیم باید بگوییم که اگر قصد تهیه و تنظیم لایحه یا دادخواستی را دارید، باید به چند نکته ی مهم و ضروری توجه کنید:
مهم ترین نکته این است که تمامی سندها می توانند تاثیری کاملا مستقیم در پرونده ی شما داشته باشند و سرنوشت پرونده ی شما را تعیین کنند. به بیان دیگر می توان گفت که رأی قاضی می تواند کاملا متاثر از برخی سندها باشد. از این رو بسیار مهم است که شما برای تنظیم اسناد حقوقی خود که قرار است آن ها را به دادگاه ارائه بدهید، حتما از شخصی حرفه ای کمک بگیرید به گونه ای که بتوانید از حقوق خود دفاع کنید.

باید بدانید که هر کسی قادر نیست که یک سند حقوقی به درد بخور و موثر که تضمین کننده ی نتیجه ای مناسب برای پرونده شما باشد، تنظیم کند. بنابر این احتیاط و آگاهی لازم را در این زمینه حتما کسب کنید.

باید بدانید که علاوه بر این که کسی که قرار است سند شما را تنظیم کند، باید متخصص باشد و تحصیلات او در این زمینه کاملا مرتبط باشد، تجربه ی کافی هم بسیار ضروری است و نمی توان ادعا کرد که یک فرد تحصیل کرده ی با سواد می تواند یک سند حقوقی معتبر مانند لایحه و یا دادخواست مناسب را تهیه و تنظیم نماید.

خب تا اینجا حتما به این موضوع پی برده اید که برای تنظیم و تهیه ی این گونه اسناد ( یعنی دادخواست یا لایحه) باید دقت بسیار زیادی را به خرج بدهید. بهتر است به جای این که خودتان بدون آگاهی اقدام به تهیه و تنظیم این گونه اسناد مهم بکنید، آن را به دست یک فرد متخصص بسپارید و دانش و تخصص او بهره بگیرید و با خیال راحت آن را روانه ی دادگاه نمایید. سامانه ی حقوقی وکیل باشی ، با برخورداری از دانش و تجربه ی بیش از ده مشاور حقوقی زبده و وکیل پایه یک دادگستری حرفه ای، طی سال های تجربه توانسته است در زمینه ی تهیه و تنظیم اسناد مهم و ضروری مانند لایحه و دادخواست، خدمات ارزنده ای را به کاربران خود تقدیم کند و کمک های شایسته ای را در این زمینه انجام دهد.

وکیل های پایه یکی که در سامانه ی وکیل باشی ارائه ی خدمات می کنند، بهترین کیفیت را برای شما تضمین می کنند و می توانند به شما این امکان را بدهند که با یک دادخواست یا لایحه ی حرفه ای، شرایط مطلوبی را برای دفاع از خود در دادگاه ها فراهم نمایید. شما می توانید بعد از این که آگاهی لازم را در باره ی لایحه و دادخواست و همچنین تفاوت های آن ها به دست آوردید، برای سپردن کار تنظیم و تهیه ی آن ها به متخصصان حقوقی ما در سامانه ی وکیل باشی، اطمینان حاصل کنید و از خدمات اینترنتی و آنلاین این سامانه برای در اختیار گرفتن اسناد معتبری مانند دادخواست و لایحه ، استفاده کنید ؛ خوبی این موضوع این است که شما دیگر نیازی ندارید که به صورت فیزیکی در دفتر موسسه حاضر شوید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

آیا در هر موضوع شکایتی باید دادخواست تقدیم نمود؟

خیر، ابتدا باید گفت که فرم دادخواست متعلق به مراجع حقوقی است و در مراجع کیفری فرم شکواییه را باید تقدیم کرد. سپس آنکه بهتر است در اینطور مسائل همیشه با یک وکیل مجرب مشورت نمایید چراکه برخی خواسته ها ممکن است از راه ساده تری به نتیجه برسند و نیازی به طی روند پر چالش دادگاهی نباشد.

آیا می‌توان در حین روند پرونده در دادگاه خواسته را کاهش یا افزایش داد؟

مطابق با قانون آیین دادرسی مدنی افزایش خواسته فقط در جلسه اول رسیدگی مقدور است اما کاهش خواسته در هر مرحله از رسیدگی ممکن است.

اگر در فرم دادخواست نقص یا ایرادی وجود داشت چه اتفاقی می‌افتد؟

اخطار رفع نقص صادر می‌شود، دادگاه به فرد برای رفع نقص اخطار می دهد و اگر در مهلتی ۱۰ روزه فرد اقدام به رفع نقص نکرد دادخواست وی رد می شود یعنی دیگر دعوای وی شروع به تعیین وقت و رسیدگی نمی‌شود زیرا در همان آغاز، دادخواست وی مردود شده است.

x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...