;
1401/06/16 02:54

تفاوت لایحه و عریضه و نکات حقوقی مربوط به هر یک

برای این که بتوانید تفاوت های بین لایحه و عریضه را بدانید و آن ها را به جای یکدیگر به کار نبرید، باید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

اگر بخواهیم نکته هایی را در این باره به صورت کلی به شما بگوییم، در ابتدا باید به این مساله اشاره کنیم که :

لایحه نسبت به عریضه از کلیت بیشتری برخوردار است و می‌توان گفت که هر لایحه ای عریضه است اما عریضه در برگیرنده ی لایحه نمی‌باشد. در واقع می‌توان گفت که بین این دو به جهتی از لحاظ حقوقی، رابطه ی عموم و خصوص مطلق وجود دارد؛ اما با این وجود تفاوت های قابل توجهی میان این دو مفهوم حقوقی وجود دارد.

برای این که بتوانید تفاوت های بین این دو را بدانید و آن ها را به جای یکدیگر به کار نبرید، باید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

در ادامه به صورت جزیی به ذکر نکته های مهم در باره ی هر یک از این دو مبحث حقوقی پرداخته ایم و آن ها را در قسمت های مجزا مورد بررسی قرار داده‌ایم و کاملا تشریحی و مبسوط آن ها را مرور کرده ایم. مطالعه ی این مقاله به شما این امکان را می‌دهد که در شناخت این دو موضوع با موفقیت بیشتری عمل کنید و اگر در پی لایحه ی سفارشی هستید، بتوانید مهم‌ترین نکته ها را در این خصوص مد نظر قرار دهید.

تعریف لایحه چیست ؟

بهترین کار برای این‌که بتوانید به تفاوت لایحه و عریضه پی ببرید، این است که در ابتدا با تعریف هر یک از آن ها به صورت مبسوط آشنا شوید. از مهم‌ترین مدارکی که در دادگاه مورد استفاده ی هر قاضی دادگستری واقع می شود و می تواند از طریق آن پرونده ی مد‌نظر را مورد بررسی قرار دهد این است که هر کدام از دو طرف هر دعوا، چه نوع دفاعیاتی را مطرح کرده است و آن ها را به چه نحوی در لایحه (لایحه ی سفارشی) خود به ثبت رسانده است.

لازم است بدانید که هر گاه دعوایی مطرح می شود و بررسی آن به دادگاه مربوطه ارجاع داده می‌شود ، قاضی به هر دو طرف دادگاه دستور می دهد که اگر دفاعیاتی در زمینه ی دعوای مطرح شده دارند، به صورت مکتوب درآورند و آن را به دادگاه ارائه کنند. چنین درخواستی در اصطلاح حقوق، به لایحه معروف است. اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از این اصطلاح ارائه بدهیم می توانیم بگوییم : لایحه درخواستی حقوقی است که هر یک از دو طرف یک دعوا ، برای این که بتوانند دفاعیات خود را به قاضی برسانند، آن را به صورت مکتوب به قاضی تقدیم می کنند.

عریضه به چه معناست؟

اگر بخواهیم تعریفی دقیق و بسیار از عبارت حقوقی عریضه ارائه کنیم، باید بگوییم که عریضه هم به عنوان یک نوع درخواست قضایی شناخته می‌شود. از عریضه برای این استفاده می شود تا شخص بتواند درخواست خود را به صورت مکتوب به دادگاه و یا هر یک از مراجع حقوقی دیگر ارائه کند. اگر بخواهیم نکته های دقیق تری را در باره ی عریضه بدانیم باید بگوییم که کاربرد عریضه برای اموری است که از کلیت بیشتری برخوردار هستند.

در ادامه برای تفهیم بیشتر و بهتر موضوع ، باید این نکته را مطرح کنیم که اگر هر یک از طرفین یک دعوا، از لحاظ مالی ، استطاعت و توانایی کافی را برای اخذ وکیل نداشته باشند و یا به این علت قادر نباشند که از سایر مخارج مربوط به پرونده ی خود بربیایند، می‌توانند از عریضه ها استفاده کنند و مشکل خود را به صورت مناسب به سمع و نظر مراجع قانونی برسانند. اگر شخصی تصمیم دارد که اعسار خود یا عدم توانایی اش را برای پرداخت کردن هزینه های جاری مربوط به دادرسی به مراجع حقوقی اعلام کند، می‌تواند از عریضه استفاده کند.

دریافت لایحه‌ و عریضه در سامانه‌ی وکیل باشی

همان طور که مشاهده کردید، پیش از این در بالا، به تعریف هر کدام از مفاهیم لایحه و عریضه اشاره کردیم و تفاوت های آن ها را هم ذکر نمودیم. اگر تاکنون تجربه های مرتبطی در این زمینه داشته اید، قطعاً می دانید که برای این که بتوانید یک لایحه یا عریضه ی مناسب را تهیه کنید باید در ابتدا به یک مشاور حقوقی حرفه ای، وکیل پایه یک دادگستری یا شخصی که از همه لحاظ، تسلط و تجربه ی کافی را در این زمینه دارد، مراجعه نمایید و موضوع خود را برای این که کاملا مورد بررسی قرار بگیرد، به آن ها بسپارید.

همان طور که می دانید در تمامی امور حقوقی ، از جمله امور مربوط به لایحه نویسی و عریضه نویسی باید تجربه و تخصص کافی را برای برخورداری از یک نتیجه ی مطلوب در نظر بگیرید. و صد البته باید این تخصص و تجربه را از افرادی سراغ بگیرید و انتظار داشته باشید که تحصیلات آن ها در زمینه ی مسایل حقوقی کامل باشد و از طرفی تجربه شان در این امور کافی باشد تا بتوانند به خوبی از پس نوشتن یک لایحه ی سفارشی یا عریضه ی مناسب بر آیند و کار شما را با موفقیت همراه کنند.

خبر خوب این است که این روزها این امکان برای شما فراهم شده است که بتوانید به راحتی و با هزینه هایی کاملا منطقی و مناسب عموم، یک لایحه ی سفارشی مناسب را داشته باشید. هم اکنون این موقعیت در سامانه ی حقوقی وکیل باشی برای شما عزیزان فراهم شده است. شما عزیزان می توانید با یک مراجعه ی ساده به سامانه ی حقوقی ما در وکیل باشی، به راحتی به لایحه ی سفارشی خود دست پیدا کنید. جالب است بدانید که تمامی خدمات حقوقی که در این سامانه ارائه می شود، به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می شود. خوبی و مزیت این کار این است که کاربران از مراجعه ی حضوری به دفتر وکلای ما ، بی نیاز خواهند شد.

 
دادخواست لایحه عریضه شکواییه
 

تخصص لازم برای لایحه نویسی چیست؟

نکته ی بسیار مهمی که دانستن آن برای تمامی کسانی که احتیاج به نوشتن و تدوین لایحه و عریضه دارند، واجب است، این است که باید با تخصص های لازم در هر یک از این زمینه ها ، آشنا باشید. در ابتدا باید این موضوع را مد نظر قرار دهید که لایحه به عنوان یک سند قانونی شناخته می شود که برای دادگاه بسیار مهم است و بسیاری از رای هایی که در دادگاه ها صادر می شود، بر اساس آن انجام می شود. این امر می تواند به اهمیت آن اشاره داشته باشد ؛ از این رو ، برای تدوین یک لایحه‌ی مناسب باید تمامی نکته ها و ریز مسایل حقوقی را به صورت تخصصی در آن رعایت کرد و به آن ها دقت نمود.

اگر دقت کافی در زمینه ی نوشتن یک لایحه ی مناسب صورت نگیرد، می توان این انتظار را داشت که شخص مد نظر فرصت خود را برای پیروزی در مسایل حقوقی ای که برای او ایجاد شده است، از دست می دهد و این امر می تواند روزانه هزاران نفر را با ضرر و زیان های حقوقی و اقتصادی هنگفتی مواجه نماید. به این صورت، می‌توان گفت که ضرورت مراجعه به خدمات وکیل حرفه ای یا مشاور حقوقی با تجربه و یا متخصص تحصیل کرده ای که به تمامی ریز نکته های مربوط به امور حقوقی ، تسلط داشته باشد، غیر قابل چشم پوشی است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید که در بسیاری از اوقات حتی وکیل های دادگستری که تجربه ی آن ها در تنظیم این چنین لایحه هایی ، کافی نیست، قادر نیستند که نتیجه ی مطلوب را برای شما تضمین نمایند و چه بسا که در این زمینه، شما را با شکست های غیر قابل جبرانی مواجه نمایند. از این رو می توان گفت که تخصص، تجربه و دانش حقوقی کافی در زمینه ی تنظیم لایحه ی مطلوب ، حرف اول را می زند. پس ضرورت این امر را از یاد نبرید و اگر لایحه ی تخصصی و مناسب می خواهید، به این نکته دقت کافی داشته باشید و نسبت به آن وسواس داشته باشید.

عریضه نویسی کار چه کسانی است؟

اگر پیش آمده باشد که سروکار شما هم به دادگاه یا خیابان های اطراف دادگاه ها افتاده باشد، حتما افرادی را دیده اید که در آن حوالی به عنوان عریضه نویس های تجربی چنین خدماتی را به کاربران گوناگون ارائه می نمایند. این افراد ، صرفا از طریق تجربه ای که در این زمینه داشته اند اقدام به ارائه ی این خدمات می کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید که این عریضه نویسان تخصص و تحصیلاتی در این زمینه نداشته اند و تنها چیزی که می تواند ارائه‌ی خدمات را از جانب آن ها توجیه کند، این است که آن ها تجربه شان در این زمینه توجیه کننده است. این عزیزان تجربه ای گرانقدر دارند. از طرفی این نوید را به شما می دهیم که اگر حوصله ی شلوغی ها و دردسرهای انتظار برای نوشتن عریضه در این موارد ندارید، می توانید عریضه نویسی آنلاین را در سامانه ی حقوقی وکیل باشی تجربه کنید.

امکان برخورداری از عریضه نویسی آنلاین از سوی مراجع دادگستری ، به شما کمک می کند که شما بدون این که به حضور فیزیکی در این گونه اماکن احتیاج داشته باشید، صرفا در عرض چند دقیقه ، عریضه ی مد نظرتان را از افرادی که هم تجربه دارند و هم دانش تخصصی ، یعنی وکیلان پایه یک دادگستری، دریافت نمایید و امور خود را با خیالی راحت و مقرون به صرفه به پیش ببرید.

نکته‌های مهم در باره ی لایحه ی سفارشی و عریضه ی سفارشی

بهتر است در پایان این مقاله که به تفاوت های میان لایحه و عریضه نویسی و همچنین جایگاه لایحه نویسی آنلاین و عریضه نویسی آنلاین و نیز ضرورت استفاده از لایحه ی سفارشی و عریضه ی سفارشی پرداخته است، یک مرور کلی هم داشته باشیم. همان طور که گفتیم ، پیچیده تر شدن پرونده های حقوقی و همچنین پرونده های کیفری که این روزها در دادگاه در جریان است، این ضرورت را ایجاد می کند که با حساسیت بسیار بیشتری به موضوع لایحه نویسی و عریضه نویسی برخورد کنیم و اگر می خواهیم که سرنوشت پرونده های حقوقی و کیفری ما مطلوب باشد و ما را به نیتجه ای دلخواه رهنون سازد، حتما استفاده از دانش و تخصص و تجربه ی وکیلان پایه یک مجرب را از یاد نبریم. این روزها امکان دسترسی به خدمات اینترنتی و آنلاین برای عموم مردم ، این فرصت را ایجاد کرده است که افراد با خیال راحت تری بتوانند به لایحه‌ی سفارشی خود و همچنین عریضه ی سفارشی شان را دریافت نمایند و از مزایای آن ها بهره مند گردند.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

آیا تنظیم لایحه ضروری است؟

 تنظیم لایحه دفاعیه بر خلاف ارائه دادخواست ضروری نیست و در صورتی که ارائه توضیح اضافه ای ضرورت نداشته باشد می‌توان بدون ارائه لایحه نیز مراحل دعوا را طی کرد.

رعایت چه نکاتی در تنظیم لایحه ضروری است؟

1- متن نوشته خوانا و روشن باشد.

2- اظهارات به صورت حقیقی، درست و با دقت به جزئیات نوشته شود.

3- ا زدرج مواردی که با پرونده ارتباطی ندارد خودداری شود.

 

تفاوت لایحه و درخواست چیست؟

مطابق علم منطق، میان لایحه و درخواست، عموم و خصوص مطلق وجود دارد. به این نحو که هر درخواستی، لایحه است اما هر لایحه ای، درخواست نبوده و ممکن است صرفا حاوی دفاع ماهوی و مثلا استناد به مواد قانونی باشد.

x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...