;
1401/08/03 16:10

قرارداد طراحی صنعتی و نکات آن

نمونه قرارداد طراحی صنعتی در واقع یک عقد لازم است. در این توافق کارفرما و طراح متعهد هستند که در بازه زمانی قرارداد به تعهدات و مسئولیت‌های خود عمل کنند.

طراحی صنعتی، طراحی محصولات و وسایل سیستماتیک صنعتی است که در نهایت به تولید محصولات کاربردی، افزایش سطح کیفیت وسایل و محصولات و ارتقای خدمات و امکانات در اختیار بشر می‌باشد. طراح صنعتی شخصی است که تمایل دارد طرح‌هایی کاربردی از محصولات را طراحی نماید و با رفع نواقص طرح‌های قبلی، کیفیت محصول یا وسیله را افزایش دهد یا اینکه ممکن است به طور کلی یک کالای جدید و کاربردی را طراحی کند. 

در ادامه به ارائه نکات مهم قرارداد طراحی صنعتی خواهیم پرداخت.

نمونه قرارداد طراحی صنعتی

نمونه قرارداد طراحی صنعتی یک قرارداد پیمانکاری می‌باشد. در این قرارداد که از دسته قرارداد صنعتی می‌باشد، پیمانکار طبق خواست و نظر کارفرما، وظیفه طراحی صنعتی محصول را بر عهده دارد. قرارداد طراحی صنعتی در ابعاد کوچک و بزرگ برای انواع پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

اصول و قواعد نمونه قرارداد طراحی صنعتی

بهترین و متداول ترین حالت برای انعقاد قرارداد طراحی صنعتی، قرارداد پیمانکاری است. قرارداد پیمانی، یک توافق خصوصی میان اشخاص است که از قانون مدنی پیروی می‌کند. 

برای نوشتن این قرارداد به ماده 10 قانون مدنی استناد می‌کنیم. این ماده بیان می‌دارد که قراردادهای خصوصی میان اشخاص به شرط رعایت قانون و شرع صحیح و معتبر هستند. 

به این معنی که شرط اصلی برای تنظیم هر قرارداد این است که محتوای آن قرارداد و روابط میان طرفینش مغایر با قانون و شرع نباشد. 

صاحب اثر در قرارداد طراحی صنعتی

طرحی که توسط طراح صنعتی متخصص خلق خواهد شد، یک اثر محسوب می‌شود که با استفاده از خلاقیت و دانش فردی به وجود آمده است. پس برای این اثر علاوه بر مالکیت مادی، مالکیت معنوی نیز باید در نظر گرفت. هنگامی که شرکت‌ها یا تولید کنندگان از طرح صنعتی استفاده می‌کنند و مطابق با آن طرح محصولی را تولید می‌کنند، باید بیان کنند که طراح اصلی چه شخصی بوده است.

از طرف دیگر، مالکیت مادی امکان هرگونه کسب منفعت را فراهم می‌کند. در قرارداد طراحی صنعتی ، طراح متعهد می‌شود که در ازای دریافت مبلغ مشخصی، طرحی را برای کارفرما طراحی کند. با انجام این کار و تحویل پروژه، عملا مالکیت مادی طرح نیز در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد و کارفرما می‌تواند از آن بهره برداری کند و محصول جدید خود را با استفاده از آن طرح، تولید کند. لازم است که در متن قرارداد به صورت صریح در خصوص مالکیت مادی و معنوی طرح توضیح داده شود.

فسخ در قرارداد طراحی صنعتی

نمونه قرارداد طراحی صنعتی در واقع یک عقد لازم است. در این توافق کارفرما و طراح متعهد هستند که در بازه زمانی قرارداد به تعهدات و مسئولیت‌های خود عمل کنند. لازم بودن قرارداد به این معنی است که طرفین ملزم به رعایت محتوای قرارداد هستند و نمی‌توانند آن را فسخ کنند. 

مگر در شرایطی که یا در قرارداد شوطی را مدنظر قرار داده باشیم یا با توافق خواستار فسخ قرارداد باشیم.

 

قرارداد طراحی صنعتی

بیشتر بدانید: قرارداد طراحی محصول

زمان تحویل پروژه در نمونه قرارداد طراحی صنعتی

بازه زمانی قرارداد، تاریخ دقیق شروع و پایان همکاری طراح صنعتی و کارفرما است. بازه زمانی قرارداد با توافق کارفرما و طراح صنعتی تعین می‌شود. شما می‌توانید با توجه به طرح مورد نظرتان، برای انجام این طرح مراحلی را در نظر بگیرید و در این مراحل امکان بازدید کارفرما و ارائه نظرات او را نیز فراهم کنید.

دریافت خسارت در قرارداد طراحی صنعتی

 می‌توان برای تاخیر در تحویل طرح صنعتی، خسارتی در نظر گرفت. اگر طراح صنعتی، طرح مورد نظر را در بازه زمانی که برای اتمام قرارداد توافق شده است، آماده نکرد، باید در ازای هر روز تاخیر در تحویل طرح، مبلغ مشخصی را بابت خسارت بپردازد. مبلغ جریمه به ازای هر روز نیز به صورت دقیق در متن قرارداد نوشته می‌شود.

دستمزد در قرارداد طراحی صنعتی

اجرت مبلغی است که در ازای انجام طراحی صنعتی به طراح پرداخت می‌شود. دستمزد قرارداد طراحی صنعتی همان حق الزحمه‌ای است که برای طراح در نظر گرفته می‌شود. تعیین مبلغ دسا مزد با توافق و رضایت کارفرما و طراح تعین خواهد شد. طراح صنعتی برای اینکه مستحق دریافت اجرت باشد، باید مطابق با تعهداتی که در این قرارداد دارد، طرح صنعتی مورد نظر را در زمان مشخص به کارفرما تحویل دهد. 

کارفرما هم وظیفه دارد که به تعهدات خود عمل نماید و مبلغ دستمزد را به طراح صنعتی مطابق توافق قبلی بپردازد. همچنین طرفین باید در خصوص شرایط پرداخت اجرت توافق کنند و شیوه پرداخت آن را به صراحت مشخص نمایند.

سخن پایانی:

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

یک قرارداد استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمیتوان گفت قراردادی که طویل باشد بینقص تر یا کامل تر است. یک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل میشود.

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

برای آنکه هنگام بروز اختلاف زود تر به نتیجه برسیم چه راهکاری وجود دارد؟

سعی کنید در قراردادها مرجع حل اختلافات خود را داور مرضیالطرفین معرفی نمایید. چراکه هم در هزینه و هم در وقت شما صرفه جویی خواهد شد. حکم داور مانند حکم قضات لازم الاتباع است.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...