;
1401/08/08 14:23

نکات حقوقی مهم در اجاره آپارتمان مبله

قرارداد اجاره آپارتمان مبله به چه معناست؟ قرارداد اجاره آپارتمان با وسایل چه نکات حقوقی دارد؟

امروزه اجاره دادن منزل و یا آپارتمان به صورت مبله و با وسایل رواج زیادی یافته است؛ به گونه ای که بسیاری از مستاجرین به خصوص دانشجویان ترجیح می دهند با اجاره کردن آپارتمان یا خانه مبله، خود را از زحمت و دردسر حمل و نقل و جابجایی وسایل و لوازم منزل در پایان مدت قرارداد اجاره برهانند؛ با افزایش تمایل به اجاره منزل با وسایل، بر آن شدیم تا از قرارداد اجاره آپارتمان مبله و نکات حقوقی اجاره منزل مبله و دیگر موارد ضروری آن آشنا شویم. با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید.

قرارداد اجاره آپارتمان مبله به چه معناست و بین چه افرادی منعقد می‌گردد؟

قرارداد اجاره آپارتمان مبله از زیر دسته قراردادهای ملکی و انواع قراردادهای اجاره محسوب می‌گردد. قرارداد مذکور بین موجر و مستاجر منعقد شده و به موجب آن مستاجر مالک منافع آپارتمان یا منزل مبله شده و در مقابل متعهد می‌گردد، مبلغی را تحت عنوان اجاره بها یا ودیعه، به موجر پرداخت کند. قوانین و مقررات اجاره خانه مبله و با وسایل به صراحت در قوانین بیان نشده است اما می‌توان با تحقیق و تفحص در قانون مدنی و قوانین خاص روابط موجر و مستاجر احکام آن را به راحتی به دست آورد.

متن قرارداد اجاره آپارتمان مبله چه مفاد و نکاتی دارد؟ موارد ضروری که باید در قرارداد اجاره خانه مبله و با وسایل درج شود شامل چه نکاتی است؟

در متن قرارداد اجاره آپارتمان به صورت مبله، موارد و نکاتی وجود دارد که می‌بایست قید گردد، در غیر این صورت موجب ایجاد اختلاف های بسیار و حتی گاهی سبب بی اعتباری قرارداد خواهد شد:

 • مشخصات طرفین

 • موضوع قرارداد و مشخصات مورد اجاره

 • مدت اجاره

 • اجاره بها و نحوه پرداخت

 • شرایط و آثار عقد اجاره

 • اسقاط خیارات

 • نسخ و تصدیق قرارداد

تصریح به بندهای گفته شده در متن قرارداد اجاره آپارتمان مبله به شما کمک می‌کند تا از وقوع اختلاف پیشگیری کرده و بتوانید با استفاده از قراردادی دقیق، حقوق خود را به راحتی استیفا نمایید؛ اما در نظر داشته باشید که در اجاره نامه آپارتمان مبله و با وسایل موارد و نکات جزئی نیز وجود دارد که باید حتماً در قرارداد درج گردد وگرنه می‌تواند شما را به دست سر بی‌اندازد به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان موجر چه به عنوان مستاجر، با ثبت درخواست مشاوره حقوقی آنلاین، در تنظیم اجاره نامه مورد نظر خود از مشاوره و راهنمای وکلای متخصص بهره ببرید.

هنگام تنظیم قرارداد اجاره آپارتمان به صورت مبله به این نکات دقت کنید!

زمانی که شما تصمیم به امضای قرارداد اجاره  به عنوان اجاره دهنده یا اجاره گیرنده گرفتید، به این نکات دقت و توجه کنید:

 • مستاجر این حق را دارد که مورد اجاره را به شخص دیگری اجاره دهد مگر اینکه در قرارداد خلافش شرط شود.

 • همچنین موجر می‌تواند مالک آپارتمان نباشد اما باید مالک منافع آن باشد تا بتواند آپارتمان را به دیگری اجاره دهد.

 • اجاره دادن مال مشاع مجاز است اما باید شرکای ملک رضایت داشته باشند.

 • موجر باید مورد اجاره را در اختیار و تصرف مستاجر قرار دهد در غیر این صورت مستاجر این حق را دارد که قرارداد را فسخ کند.

 • اگر مستاجر بعد از اجاره آپارتمان متوجه شود آپارتمان عیب یا نقصی دارد که قبل از اجاره هم وجود داشته، می تواند اجاره نامه را فسخ کند و یا اینکه خودش مشکل را رفع کند. در این صورت پرداخت هزینه و خسارت به عهده موجر است.

 • لازم به ذکر است که عیبی موجب فسخ قرارداد اجاره می شود که منافع مستاجر را به خطر بی‌اندازد.

 • اگر در مدت اجاره، آپارتمان موجر یا لوازمش نیاز به تعمیر پیدا کنند که در صورت تاخیر در تعمیر موجب ضرر وی گردد، از لحاظ قانونی، مستاجر  مانع تعمیرات شود، حتی اگر در مدت انجام تعمیرات از بخشی یا تمام منافعش محروم شود اما حق فسخ اجاره را دارد.

سخن پایانی:

همانگونه که در ابتدای این مقاله گفته شد، در این نوشتار با معنا و مفهوم قرارداد اجاره آپارتمان مبله و نکات کلیدی و ضروری آن آشنا شدیم. در نهایت باید گفت بهترین راه برای در امان ماندن از آثار و عواقب ناخواسته از امضای هر معامله و توافقی، تنظیم قرارداد توسط وکلای با تجربه است؛ مجموعه وکیل‌باشی این امکان را در اختیار شما عزیزان گذاشته است که بتوانید با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، تنظیم قرارداد مورد نظر خود را به متخصصان امور قراردادها بسپارید و با خیالی آسوده و اطمینان خاطر با طرف مقابل خود قرارداد منعقد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

نحوه تحویل آپارتمان به مستاجر باید چگونه باشد؟

بهتر است پیش از اجاره دادن آپارتمان از وسایل عکس گرفته و این اسناد را به امضای دو طرف رسانده و ضمیمه  قرارداد کنید. لوله‌های آب و گاز و شیرآلات را بررسی کنید و مطمئن شوید نشتی ندارد. وضعیت در و پنجره‌ها را ببینید و برق‌کشی و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را دقیق بررسی کنید. وسایل موجود در خانه و آشپزخانه را بررسی کنید و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید.

امکانات آپارتمان مبله شامل چه مواردی است؟

 • اتاق نشیمن مبله شده (حداقل یک مبل و میز)
 • موکت یا فرش
 • اتاق‌خوابِ دارای تختخواب
 • آشپزخانه مجهز به یخچال، اجاق‌گاز، آبگرمکن، ماشین لباسشویی و …
 • ظروف پخت‌وپز به تعداد کافی
تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...