;
1401/07/27 12:29

نکات ضروری عقد قرارداد و چالش‌های آن

بررسی قرارداد یکی از مهم ترین کارهایی است که باید پیش از تنظیم قرارداد صورت بگیرد و تمامی چند و چون آن مورد مداقه قرار گیرد تا مبادا یکی از دو طرف قرارداد احساس خطر کنند و بعد از تنظیم قرارداد و امضای آن، با مشکلی مواجه شوند.

همان طور که می‌دانیم تنظیم یک قرارداد تخصصی از آن کارهایی است که باید به صورت کاملا حساب شده انجام بگیرد زیرا اگر کوچکترین اشتباهی در تنظیم آن صورت بگیرد، می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات بسیار اساسی شود. بنابراین بررسی قرارداد یکی از مهم ترین کارهایی است که باید پیش از تنظیم قرارداد صورت بگیرد و تمامی چند و چون آن مورد مداقه قرار گیرد تا مبادا یکی از دو طرف قرارداد احساس خطر نکنند و بعد از تنظیم قرارداد و امضای آن، با هیچ گونه مشکلی مواجه نشوند. انواع مختلفی از قرارداد وجود دارد و روزانه انواع گوناگونی از نمونه قرارداد رایگان با موضوع های مختلفی تنظیم می‌شود. از قرارداد استخدام موقت گرفته تا نمونه قرارداد فروش و نمونه قرارداد خرید و … . با توجه به این اوضاع ، باید بدانید که در هنگام تنظیم قرارداد های حقوقی خود باید نهایت دقت را اعمال نمایید و بررسی قرارداد خود را به یک وکیل قرارداد که کاملا حرفه ای و متخصص است بسپارید.

بررسی قراردا یکی از ضروریات تنظیم قرارداد است. باید بدانید که در هنگام تنظیم یک نمونه قرارداد نیازمند این هستید که بند به بند قرارداد پیش روی خود را به صورت ریز و جزء به جزء به سمع و نظر یک وکیل قرارداد حرفه‌ای برسانید. باید بدانید که بررسی یک نمونه قرارداد سفارشی از جمله یک قرارداد استخدام موقت، کار هر کسی نیست و این موضوع باید تحت نظارت یک فرد متخصص و با تجربه صورت بگیرد تا بتواند در زمینه‌ی بررسی قرارداد به خوبی بر بیاید و کار خود را در نهایت دقت انجام دهد و هیچ نکته ای را از قلم نیندازد. اهمیت بررسی قرارداد از اینجا نشات می‌گیرد که تنظیم یک نمونه قرارداد رایگان، بایدها و نبایدهایی دارد.

مرجع تخصصی برای دانستن بایدها و نبایدهای عقد قرارداد و چالش های پش روی آن

همان طور که اشاره کردیم بررسی قرارداد یکی از ضروریات قابل توجهی است که حتما باید مد نظر کاربران و دو طرف قرارداد قرار بگیرد تا بعد از آن، گرفتار مشکلات و چالش های حقوقی دردسر ساز نشوند. اما این که برای بررسی قرارداد به صورت تخصصی باید به چه کسی مراجعه کنند، موضوع مهمی است که حتما باید در زمینه‌ی آن بررسی های لازم انجام شوند. در این زمینه باید این را گفت که دانشجویان حقوق هم که در این رشته در حال تحصیل هستند، و یا تازه فارغ التحصیل شده اند با این که تخصص نسبی در زمینه‌ی تنظیم قرارداد و بررسی قرارداد برخوردار هستند، نمی‌توانند به عنوان یک گزینه‌ی مناسب برای ارائه‌ی مشاوره مطرح شوند. زیرا این افراد از تجربه ی لازم برخوردار نیستند.

برای این که افراد بتوانند خیال خود را بابت بررسی قرارداد در زمینه‌ی موضوع های گوناگون مانند نمونه قرارداد خرید، نمونه قرارداد فروش، نمونه قرارداد استخدام موقت و سایر موضوعات، راحت کنند باید حتما از مشاوره های حقوقی برای تنظیم قرارداد استفاده کنند. در واقع باید گفت که این مشاوره های حقوقی همچون ابزارهایی هستند که کاربران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و بررسی قرارداد خود را به آن ها بسپارند تا درگیر عواقب و درگیری هایی که معمولا بعد از تنظیم یک نمونه قرارداد به وقوع می‌پیوندد، نشوند و کارشان را به خوبی پیش ببرند. برای این که ضرورت بررسی قرارداد برای شما واضح تر شود باید بدانید که اگر یک نمونه قرارداد در بر دارنده‌ی صد بعد مثبت و مطلوب باشد، حداقل یک جنبه‌ی منفی هم دارد و اگر فرد همان یک جنبه‌ی منفی را نادیده بگیرد و یا به راحتی از آن بگذرد، این امکان وجود دارد که خود را درگیری ریسک های ویران کننده‌ای بشود.

ضرورت استفاده از مشاوره حقوقی برای دانستن بایدها و نبایدهای عقد قرارداد و چالش های پیش روی آن

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که خیال می‌کنید بررسی قرارداد امر ضروری نیست و به هنگام تنظیم قرارداد خود نیازی ندارید که از خدمات مشاوره‌ی حقوقی بهره بگیرید و بدون در نظر گرفتن این موارد اقدام به امضای یک نمونه قرارداد می‌نمایید، باید توجه شما را به عواقب موجود در سر راه خودتان آگاه کنیم و به شما گوشزد کنیم که ممکن است در این گونه مواقع با مشکلات جبران ناپذیری مواجه شوید. برای این که این موضوع را بهتر درک کنید کافی است به راهروهای دادگاه های حقوقی و مراجع حقوقی و قضایی یک سر بزنید و کمی با افرادی که اوقات زیادی از زمان خود را صرف رفت و آمد به این گونه مکان های نامطلوب کرده اند، صحبت کنید.

اگر چنین کاری را انجام بدهید خواهید دید که حتی وقتی دو طرف یک نمونه قرارداد دو برادر باشند، باز هم خواسته و ناخواسته، اختلافات زیادی دامن گیر روابط آن‌ها می‌شود. معمولا از آن جا که دو طرف، در هنگام تنظیم قرارداد نسبت به یک دیگر از خوش بینی زیادی برخوردار بوده اند، و احساس کرده‌اند که همه چیز در میان آن ها گل و بلبل است، هیچ تلاشی برای بررسی قرارداد خود نکرده اند و این امر سبب می‌شود که بعد از مدت زمان کمی، مشکلات زیادی را پیش روی خود ببینند. مشکلاتی که آن ها به سختی قادر به حل کردنشان خواهند بود.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید یک نمونه قرارداد استخدام موقت یا هر نمونه قرارداد دیگری را با هر موضوعی منعقد نمایید، باید بدانید که اعمال دقت و توجه کافی به همین مسئله‌ی بسیار ساده و پیش پا افتاده که معمولا در هنگام تنظیم قرارداد از سوی دو طرف قرارداد نادیده گرفته می‌شود، می‌تواند منجر به تضمین زندگی آینده آن ها شود و روزهای آرام تری را برای آن ها به ارمغان بیاورد. قرار است که در ادامه‌ی این نوشتار، به برخی از بایدها و نبایدهای عقد قرارداد و چالش های پیش روی آن ها بپردازیم و جزییات مهمی را در این خصوص با یک دیگر بررسی کنیم. به شما توصیه می‌کنیم که برای بالا بردن میزان آگاهی خود در این زمینه، این موضوعات را از دست ندهید و با دقت به مطالعه‌ی این مطلب بپردازید.

مهم ترین بندهای یک قرارداد استاندارد

اگر تا کنون یک نمونه قرارداد را تنظیم کرده باشید، از این موضوع خبر دارید که هر قراردادی در بر دارنده‌ی بندهای گوناگونی است. باید این نکته را بدانید که هر کدام از این بندها نیازمند بررسی و درک کامل است. شما برای این که به درک درستی از این بندها برسید ناچار هستید که حتما از یک مشاوره حقوقی کمک بگیرید و بررسی قرارداد خود و بندهای آن را به عهده ی او بگذارید. برای این که اطلاعات کلی در این باره به دست بیاورید و آگاهی خود را نسبتا در این باره افزایش دهید باید بدانید که یک نمونه قرارداد رایگان و همچنین قراردادهای غیر رایگان مانند قراداد استخدام موقت در بر دارنده‌ی 4 رکن اساسی است.

مشخصات طرفین قرارداد

اولین و مهم ترین رکن هر نمونه قرارداد رکنی است که مرتبط است با مشخصات طرفین و بررسی آن‌ها. این رکن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در ابتدای قرارداد جای می‌گیرد. باید دقت کنید که در این بند به صورت کاملا دقیق و واضح به بررسی و ثبت مشخصات مربوط به هر دو طرف قرارداد بپردازید. اطلاعات کاملی در باره‌ی شماره‌ی تماس و آدرس آن ها را در قرارداد خود به ثبت برسانید.

موضوع قرارداد

دومین رکن قرارداد که آن هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هر قراردادی باید از آن بهره ببرد و نبود آن باعث اختلال در روند قرارداد می شود، بندی است که به موضوع قرارداد می پردازد. رکنی که به بررسی موضوع قرارداد می پردازد، بسیار مهم است تا حدی که می‌توان گفت این بند از قرارداد می‌تواند تا حدود بسیار زیادی شرایط بعد از عقد قرارداد را نیز تعیین کند و سرنوشت حقوقی طرفین آن را رقم بزند.

هزینه ها و مبلغ قرارداد

سومین رکن از ارکان ضروری هر نمونه قرارداد رکنی است که به موضوع مرتبط با هزینه های ضروری و همچنین مبالغ مهمی که هر کدام از دو طرف قرارداد آن را بر دوش می‌گیرند، صحبت می‌کند.

شروط ضمن عقد قرارداد

اما یکی از ضروری ترین ارکان هر قراردادی که می‌توان به آخرین بند ضروری از ارکان یک قرارداد از آن یاد کرد رکنی است که به شروط ضمن قرارداد می‌پردازد. باید بدانید که این بند از هر قرارداد حقوقی، از آن بندهایی است که سر درآوردن از آن کار ساده‌ای نیست و هر کسی نمی‌تواند از پس درک و تفسیر آن برآید. برای این که هر دو طرف قرارداد نسبت به این بند از قرارداد به آگاهی کامل و صد در صدی برسند، باید حتما از مشاوره و دانش افراد خبره و متخصص استفاده کنند. باید بدانید که بیشترین نیاز به مشاوره را در این بند مشاهده می‌کنید. یکی از مواردی که سبب می‌شود حساسیت این بند به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند این است که این بند از قرارداد، از این قابلیت برخوردار است که می‌توان بندهای جدیدی را بسته به توافق دو طرف قرارداد به آن اضافه کرد.

در این بند، کلمه‌ها و حروف به تعریف قانون می پردازند. باید بدانید که حساسیت موضوع تا حدی بالاست که اگر یک کلمه عوض شود، این امکان در آن وجود دارد که نوع جریمه عوض شود. همچنین تغییر کردن یک جمله می‌تواند منجر به این شود که طرح دعوای حقوقی به نفع یکی دیگر از دو طرف قرارداد عوض شود. همه‌ی این موضوعات سبب می شود که لزوم بررسی قرارداد به خصوص در این رکن از ارکان اساسی قرارداد، توسط یک مشاور حرفه‌ای متخصص بیشتر و بیشتر احساس شود. اگر قصد دارید که به تنظیم قرارداد بپردازید، بهتر است پیش از امضا و انعقاد قرارداد حتما از مشاوره‌ی حقوقی متخصصان ما که از طریق سامانه‌ی حقوقی وکیل باشی به کاربران ارائه می‌شود، استفاده کنید.

لزوم درج دقیق مبلغ و زمان قرارداد

باید بدانید که همیشه مبلغ و زمان درج شده در قراردادها به عنوان یکی از مهم ترین چالش های آن مطرح بوده است. تجربه نشان داده است که در جامعه‌ی ما بیشتر کاربران قرارداد، خیلی خوش بین هستند و این موضوع سبب شده است که آن ها به هنگام تنظیم قرارداد به این موضوع دقت و توجه کافی را اعمال نکنند و هیچ تلاشی نمی‌کنند تا جزییات مربوط به آن را بدانند و نکته های بیشتری را در باره‌ی آن به دست بیاورند. اما باید بدانید که این گونه بندها که خیلی مورد توجه و دقت برخی از کاربران قرار نمی‌گیرد می‌تواند در آینده اختلافات بسیار زیادی را در بین دو طرف قرارداد ایجاد کند و مشکلاتی را هم برای آن ها به وجود بیاورد. از این رو می‌توان گفت که اگر متن قرارداد از شفافیت و وضوح کافی برخوردار باشد و همه چیز از همان نخستین لحظه‌ی عقد قرارداد و در هنگام تنظیم قرارداد بهره‌مند باشد، در نهایت این امر باعث می‌شود که خیال هر دو طرف قرارداد به خاطر به وقوع نپیوستن چنین مشکلاتی راحت شود و هیچ نکته‌ی مبهمی درباره‌ی قرارداد در ذهن دو طرف باقی نماند.

معمولا وقتی یکی از دو طرف قرارداد به تعهدات و مسئولیت‌هایی که بر عهده گرفته است، عمل نمی‌کند، زمینه را مهیا می‌کند که طرف دیگر قرارداد هم در این زمینه مقابله به مثل کند و از این طریق زمینه‌ای برای ایجاد اختلافات فراهم می‌شود که ممکن است تمامی نداشته باشد. اما اگر یک به یک بندهای قرارداد از شفافیت لازم برخوردار باشند، به خصوص درباره‌ی مبلغ و زمان مربوط به قرارداد، اطلاعات به صورتی کاملا شفاف و واضح مطرح شود، هر دو طرف قرارداد، این احتمال را از پیش پای یک دیگر بر می‌دارند که تفسیرهای گوناگونی داشته باشند و از متن قرارداد برداشت های مختلفی بگیرند. این کار سبب می‌شود که هر دو طرف قرارداد یک مضمون را برداشت کنند و استراتژی یکسانی را برای ادای مسئولیت‌هایی که بر دوش گرفته اند، در پیش روی خود قرار دهند.

 

نکات ضروری عقد قرارداد و چالش‌های آن

 

اختصاص ضمانت اجرا برای تنظیم قرارداد

بهترین چیزی که می‌تواند به عنوان یک اهرم برای طرف دیگر قرارداد شما او را وادار کند که تعهداتی را که بر عهده گرفته است، اجرا کند، این است که در هنگام تنظیم قرارداد یک ضمانت اجرای معتبر و قابل توجه را برای آن در نظر بگیرید. اگر در قرارداد خود هیچ گونه ضمانت اجرایی را در نظر نگیرید و یا هیچ کار مشابهی را در این زمینه انجام ندهید، ممکن است طرف مقابل شما برای اجرای تعهدات خود شما را به سختی های زیادی بکشاند و کار را برای شما بسیار دشوار کند.

با توجه به این توضیحات به شما توصیه می‌کنیم که در هنگام تنظیم قرارداد رودربایستی را کنار بگذارید و برای دریافت ضمانت اجرا از طرف مقابل خودتان، حتما از او درخواست کنید. یکی از توصیه هایی که هر مشاور حقوقی در هنگام تنظیم قرارداد به شما می‌کند این است که از شما می‌خواهد که در این زمینه هیچ کوتاهی نکنید و با توجه به نوع و موضوع قرارداد شما، ضمانت اجرای مناسبی را در نظر می‌گیرد. بنابراین پیش از تنظیم قرارداد، حتما این نکته را مد نظر خود قرار دهید و این موضوع را با طرف دیگر قرارداد خود در میان بگذارید.

اهمیت شرایط ضمن عقد در نمونه قرارداد ها

همان طور که پیش از این درباره‌ی قواعد و ارکان اصلی قرارداد آنلاین و هر نوع قرارداد دیگری اشاره کردیم، هر کدام از بندهای مرتبط با شرایط ضمن عقد که در نمونه قراردادها هم مد نظر کارشناسان قرار گرفته است، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و همچنین دارای حساسیت های قابل توجهی هستند. باید بدانید که به وقوع پیوستن هر گونه اشتباهی درباره‌ی این مسائل سبب می‌شود که قرارداد شما چه به صورت سنتی تنظیم شده باشد و چه قرارداد آنلاین باشد، دچار مشکلات زیادی شود و شما را نیز به دردسر های قابل توجهی بیندازد که رفع و رجوع کردن بسیاری از آن ها کار آسانی نیست و ممکن است شما نتوانید دیگر از پس آن ها بر بیایید.

با توجه به این حساسیت بسیار زیاد، می‌توانیم در این جا لزوم بهره گیری از مشاوره های حقوقی را برای عقد قرارداد آنلاین و همچنین قراردادهای سنتی بیشتر و بهتر احساس کنیم. یکی از حساس ترین قسمت های این مورد مربوط می‌شود به ضمانت های اجرایی که در قرارداد آنلاین و هر نوع قرارداد دیگری مندرج می‌شود و باید با اعمال نهایت دقت به ثبت برسد. باید بدانید با توجه به این که گاهی پیش می‌آید که یک قرارداد آنلاین ضمانت اجرایی برای انجام دادن تعهد از سوی دو طرف قرارداد وجود ندارد، این امر در نهایت منجر به این می شود که فرد به مندرجات قرارداد خود متعهد نماند و در بسیاری از اوقات او از انجام تعهدات و وظایف خودش سر باز می‌زند و به قول معروف به راحتی زیر تعهدات خودش می‌زند و آن ها را انکار می‌کند. 

نکات حقوقی مورد توجه در نمونه قرارداد ها

در اینجا می‌خواهیم تا با بررسی یک نمونه قرارداد سایت قرارداد هوشمند بپردازیم که معمولا توسط وکیل های پایه یک دادگستری تنظیم می‌شود. می‌توان به جرات گفت که یک نمونه قرارداد سایت قرارداد هوشمند خالی از هر گونه خلل و اشتباه است و می تواند یک کاربر را برای یک قرارداد موفقیت آمیز آماده کند و در نهایت او را به سودهای سرشاری که از این قرارداد مد نظر داشته است برساند. از این رو می‌توان آن را به عنوان الگوی مناسبی برای این امر در نظر گرفت. 

نکات حقوقی که این بخش را به بررسی آن ها خواهیم پرداخت، از میان صدها نکات حقوقی استخراج شده است که در جلسه های مشاوره‌ی حقوقی در باره‌ی قراردادها مطرح می‌شود. باید این توضیح را هم مطرح کنیم که این نکات حقوقی که در ادامه مطرح می شود، می‌تواند بسته به موضوع قرارداد شما و موضوع آن، متفاوت باشد و در واقع در هر قرارداد نسبت به قرارداد دیگر، اختلافاتی داشته باشد. در ادامه اشاره می کنیم که برای این که یک قراداد مناسب را منعقد کنید و بتوانید به سودهایی که مد نظر خود دارید دست پیدا کنید، باید کدام نکات حقوقی را مد نظر خود قرار دهید.

این نکات حقوقی از این قرار هستند:

  1. همیشه تلاش خود را انجام دهید که پیش از این که به قرارداد خود را منعقد نمایید و آن را امضا کنید، تک به تک بندهایی را که در آن مندرج شده است، با دقت زیادی مطالعه کنید و همه‌ی ابهام هایی را که در آن وجود دارد برطرف کنید.
  2. اگر در حین مطالعه و تفسیر بندهای مندرج در قرارداد آنلاین خود حس کردید که ابهاماتی وجود دارد که مانع درک دقیق و واضح شما از قراردادتان شود یا بندی از آن برای شما قابل درک نبود، سعی کنید که حتما از یک مشاوره‌ی حقوقی با یک متخصص استفاده کنید و از آن متخصص بخواهید که به خوبی قرارداد شما را بررسی کند.
  3. دقت داشته باشید که همه‌ی ارکان قرارداد شما باید به شکلی کامل و دقیق و با شفافیت و وضوح کامل در آن به ثبت رسیده باشد.
  4. در هر قرارداد آنلاین و غیر آنلاین، مواردی وجود دارد که برای این که رسمیت پیدا کند و هیچ کدام از دو طرف قرارداد را به دردسر نیندازد، باید حتما مورد توافق هر دو طرف واقع شود. این موارد اموری هستند، مانند الزامات، حق فسخ قرارداد، ضمانت اجرای مناسب برای انجام تعهدات و … حتما پش از ثبت کردن آن ها درباره ی آن ها صحبت کنید و سعی کنید و تا همه چیز را برای یک دیگر روشن کنید.
  5. در هنگام تایپ کردن قرارداد باید به این موضوع توجه داشته باشید که هیچ گونه غلط املایی یا تایپی در آن وجود نداشته باشد؛ زیرا هر کلمه می‌تواند بار معنایی متفاوتی به مفاد قرارداد شما بدهد؛ بنابراین حتما پیش از امضای قرارداد خود آن را به صورت کامل و دقیق مطالعه کنید.
  6. این مورد را هم در نظر بگیرید که بهتر است همه‌ی برگه های قرارداد شما مهر و امضای هر دو طرف قرارداد را داشته باشد که در مواقع خاص با مشکلی مواجه نشوید.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

آیا در قراردادها می‌توان اخذ تضمین نمود؟

طرفین قرارداد میتوانند به جهت حسن انجام کار از طرف دیگر تضمین دریافت نمایند که بیشتر این تضمین از سمت طرف دوم ارائه میگردد.

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...