;
1401/07/30 12:10

همه‌ چیز درباره قراردادهای استخدامی

قراردادهای استخدامی به چه معناست؟ انواع قراردادهای استخدامی چیست؟ چه مواردی را در تنظیم قرارداد استخدامی باید مورد توجه قرار گیرد؟

مقدمه:

اولین قدم برای افراد جویای کار، امضای یک قرارداد کامل و جامع جهت انجام امر مورد نظر است؛ اما لازمه‌ امضای متن قراردادهای استخدامی، آشنایی با اصول این قراردادها و همچنین اطلاع از مفاد و بندهای مختلف آن می‌باشد تا با اطلاع و آگاهی کامل درباره این موضوع، از وقوع اختلافات احتمالی در آینده پیشگیری شود. در این مقاله تلاشمان را بر این گذاشته‌ایم تا با قرارداد کار، انواع آن و موارد و مسائل مهمی که کارجویان می‌بایست هنگام انعقاد قرارداد به آن دقت کنند، بپردازیم.

قراردادهای استخدامی به چه معناست؟

استخدام در فرهنگ فارسی به معنای خدمت خواستن، کسی را برای خدمت خواستن، به خدمت واداشتن، به کار گماشتن، نوکرگرفتن، خادم خواستن آمده است؛ اما استخدام به تعریف ماده هفت قانون کار: قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر‌موقت برای کارفرما انجام می‌دهد؛ بنابراین در قراردادهای استخدامی، در یک طرف کارفرما و در طرف مقابل، کارمند و یا کارگر قرارگرفته است. در قراردادهای کار، کارمند و یا کارگر در ازای دریافت حقوق و مزایای مشخص شده، متعهد به انجام امر مورد نظر کارفرما، مطابق شرایط توافق شده می‌گردد.

قراردادهای استخدام به چند نوع تقسیم می‌گردد؟ 

 به طور کلی، قراردادهای کار به دو بخش: استخدام در ادارات و نهادهای دولتی و استخدام در شرکت‌های خصوصی تقسیم می‌گردد. به موجب ماده 45 قانون مدیریت خدمات کشوری:

 ‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ از تاریخ تصویب این قانون استخدام در دستگاه های اجرایی به دو روش ذیل انجام می پذیرد.

الف - استخدام رسمی برای تصدی پست های ثابت در مشاغل حاکمیتی.

ب - استخدام پیمانی برای تصدی پست های سازمانی و ‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎برای مدت معین.

تبصره 1- کارمندانی که به موجب قوانین مورد عمل به استخدام رسمی در آمده اند با رعایت مقررات این قانون به صورت استخدام رسمی ادامه خواهند داد.

تبصره 2- مشاغل موضوع بند (الف) این ماده با توجه به ویژگی های مذکور در ماده (8) این قانون بنا به پیشنهاد سازمان به تصویب هیات وزیران می رسد.

تبصره 3- سن کارمند پیمانی در انتهای مدت قرارداد استخدام نباید از شصت و پنج سال و برای مشاغل تخصصی از هفتاد سال تجاوز کند.

تبصره 4- تعیین محل خدمت و شغل مورد تصدی کارمندان پیمانی در پیمان نامه مشخص می‌گردد و در مورد کارمندان رسمی به عهده دستگاه اجرایی ذیربط می‌باشد.

بنابراین، استخدام در ادارات و ارگان‌های دولتی و همچنین شرکت‌های غیردولتی، ممکن است به سه صورت: رسمی، قراردادی و پیمانی واقع گردد که در ادامه مفصلاً به آن خواهیم پرداخت.

 • قراردادهای استخدامی رسمی:

استخدام در دستگاههای اجرایی به صورت رسمی به دلیل مراحل سخت و آزمایشات متفاوت و خاص هر سازمان، به ندرت رخ می‌دهد؛ در این نوع قرارداد، کارمند به صورت دائم و همیشگی به خدمت اداره و یا سازمان مربوطه درآمده و مشغول خدمت می‌گردد و اخراج یا استعفای وی تحت شرایط خاص باید به عمل آید. از مزایا این روش استخدام می‌توان به امنیت شغلی بالا و پوشش بیمه و حق سنوات و بازنشستگی اشاره نمود.

 • قراردادهای استخدامی قراردادی:

در قرارداد استخدام قراردادی، کارمند یا کارگر با توجه به مفاد و مندرجات در متن قرارداد، به استخدام اداره یا سازمان مربوط درآمده و در پایان مدت قرارداد، رابطه کاری میان وی و کارفرما قطع می‌گردد؛ این دسته از قراردادهای نسبت به نوع اول، امنیت شغلی پایین و حقوق و مزایای آن کمتر خواهد داشت.

 

قرارداد استخدامی

 

 • قراردادهای استخدامی پیمانی:

معمولاً این نوع قراردادهای زمانی رخ میدهد که ارگان یا سازمان مربوطه برای انجام مورد مشخص نیاز به جذب یک نیروی موقت داشته باشد که بعد از اتمام کار مورد نظر، رابطه کاری آنها قطع گردد.

در قرارداد کار چه نکاتی باید ذکر گردد؟

در متن قراردادهای استخدامی، اگر بعضی از نکات و موارد رعایت نگردد منجر به ایجاد اختلافات زیادی میان کارمند و کارفرما خواهد شد که این چالش ها و اختلافات احتمال قطع همکاری میان طرفین را افزایش می‌دهد و تبعا برای دو طرف قرارداد ضرر و خسارات فراوان به وجود خواهد آورد. در ادامه این مطلب به برخی از این نکات اشاره خواهیم کرد:

 1. مشخصات طرفین

 2. موضوع قرارداد 

 3. حقوق و مزایا

 4. نوع قرارداد

 5. ساعات کاری

 6. بیمه

 7. عیدی و سالانه

 8. حق سنوات و یا مزایای پایان کار

 9. تعهدات کارفرما

 10. تعهدات کارگر/ کارفرما

 11. موارد فسخ قرارداد

 12. تعداد نسخ قرارداد

 13. امضای طرفین

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما می‌توانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

به طور کلی قرارداد کار به چه معناست؟

مطابق ماده 7 قانون کار: قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر‌موقت برای کارفرما انجام می‌دهد.

قرارداد کار شامل چه مواردی است؟

 قرارداد کار علاوه بر مشخصات دقیق طرفین، باید حاوی موارد ذیل باشد:
‌الف - نوع کار یا حرفه یا وظیفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
ب - حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن
ج - ساعات کار، تعطیلات و مرخصیها
‌د - محل انجام کار
ه - تاریخ انعقاد قرارداد
‌و - مدت قرارداد، چنانچه کار برای مدت معین باشد
‌ز - موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل، ایجاب نماید.
‌تبصره - در مواردی که قرارداد کار کتبی باشد قرارداد در چهار نسخه تنظیم می‌گردد
که یک نسخه از آن به اداره کار محل و یک نسخه نزد کارگر و‌یک نسخه نزد کارفرما و نسخه دیگر در اختیار شورای اسلامی کار و در کارگاه‌های فاقد شورا در اختیار نماینده کارگر قرار می‌گیرد.

قرارداد کار در چه صورتی تمام می‌شود؟

ماده 21 - قرارداد کار به یکی از طرق زیر خاتمه می‌یابد:
‌الف - فوت کارگر
ب - بازنشستگی کارگر
ج - ازکارافتادگی کلی کارگر
‌د - انقضاء مدت در قراردادهای کار با مدت موقت و عدم تجدید صریح یا ضمنی آن
ه - پایان کار در قراردادهایی که مربوط به کار معین است
‌و - استعفای کارگر.
‌تبصره - کارگری که استعفا می‌کند موظف است یک ماه به کار خود ادامه داده و بدواً استعفای خود را کتباً به کارفرما اطلاع دهد و در صورتی که‌حداکثر ظرف مدت 15 روز انصراف خود را کتباً به کارفرما اعلام نماید استعفای وی منتفی تلقی می‌شود و کارگر موظف است رونوشت استعفا و‌انصراف از آن را به شورای اسلامی کارگاه و یا انجمن صنفی و یا نماینده کارگران تحویل دهد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...