;
1401/06/16 01:49

قرارداد مدیریت فضای مجازی (ادمین شبکه اجتماعی)

با گسترش روزافزون فضای مجازی و همه گیری رسانه‌های اجتماعی آن در همه جای دنیا، برخی از اعضای این شبکه‌های اجتماعی با خلاقیت خود ایجاد فرصت شغلی را برای خود رقم زده‌اند.

در بعضی موارد هم برعکس، صاحبان کسب و کارها اعم از کوچک یا بزرگ با عضویت در این رسانه‌ها و استفاده مفید هم خودشان را معرفی و تبلیغ می‌نمایند و هم از طریق این رسانه ها بدون پرداخت هزینه گزاف ایجاد سایت اختصاصی فروش محصولات و تبلیغات پر هزینه به هدف خود می‌رسند.

در همین راستا این کسب و کارها نیاز به فردی متخصص و توانمند در این حوزه دارند که اطلاعاتی مفیدی در رابطه با کار الگوریتم های این رسانه ها داشته باشد تا بتواند آن صفحه یا شبکه مربوط به کسب و کار را طوری مدیریت کند تا به اهداف مناسبی برسد.

در ادامه نحوه تنظیم این قرارداد و نکات کلیدی آن را بیان می‌کنیم.

قرارداد مدیریت فضای مجازی (ادمین فضای مجازی) چه نوع قراردادی است؟

نمونه قرارداد مدیریت شبکه های اجتماعی، یک قرارداد همکاری است که با توجه به شرایط کار، خواست کارفرما و موافقت کارپذیر به شیوه‌های متعددی تنظیم می‌شود. نوع همکاری و شرایط کار، نوع قرارداد را مشخص می‌کند. بدون شک، شرایط یکسانی برای همه همکاری‌ها وجود ندارد اما هر رابطه کاری باید از قانون ناظر به خود تبعیت کند.

در قرارداد مدیریت شبکه های اجتماعی، مسئولیت نظارت، بررسی، پیگیری و اجرای تمام موضوعات مربوط به صفحه ‌اجتماعی، به عهده مدیریت شبکه‌های اجتماعی است. کارفرما می‌تواند شرح وظایف مشخصی را برای مدیریت در نظر بگیرد یا اینکه می‌تواند مسئولیت صفر تا صد مدیریت صفحه اجتماعی را به او بسپارد. این گونه موارد، به شرایط کاری، ویژگی‌ها و توانایی‌های مدیر صفحه اجتماعی بستگی خواهد داشت.

به چه شیوه هایی می‌توان این قرارداد را تنظیم نمود؟

این قرارداد در دسته قراردادهای خصوصی قرار میگیرد که دایره وسعت این قرارداد ها را ماده 10 قانون مدنی تعیین نموده.

ماده 10 قانون مدنی: "قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند، در صورتی که مخالف صریح قانون نباشند، نافذ است."

این قرارداد می‌تواند به این شیوه‌ها تنظیم گردد:

  • قرارداد پیمانکاری

  • قرارداد کار

  • قرارداد مشارکت

در ادامه به توضیح هر یک از دسته‌ها می‌پردازیم.

تنظیم فرم قرارداد مدیریت شبکه های اجتماعی به صورت قرارداد پیمانکاری:

با استفاده از این قرارداد، نیروی انسانی متخصص، متعهد می‌شود که با توجه به خواست و نظر شما، امور مشخصی را در حوزه شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، یوتیوب و تلگرام و … انجام دهد. برای مثال ممکن است موضوع قرارداد شما افزایش تعداد کاربران صفحه اجتماعی باشد. در این زمان، باید در بخش موضوع قرارداد به صراحت درباره این مساله توضیح دهید. 

تنظیم فرم قرارداد مدیریت فضای اجتماعی به صورت قرارداد کار:

عنوان قرارداد کار مدیریت رسانه‌های فضای مجازی، به این معنا است که برای استخدام مدیر شبکه اجتماعی، باید از قرارداد کار استفاده شود. شرایط کاری شما در این قرارداد، رابطه کارگری و کارفرمایی است و مدیر شبکه در ساعت کاری معین در شرکت شما حضور خواهد داشت. 

 

نمونه فرم قرارداد مدیریت فضای مجازی

 

تنظیم فرم قرارداد ادمین فضای مجازی به صورت قرارداد مشارکت:

یکی از بهترین قراردادهایی که می‌توانید از آن استفاده کنید، قرارداد شراکت مدنی است. دو یا چند شخص با هدف و قصد مشترک، می‌توانند در یک حوزه کاری فعالیت کنند. در این قرارداد نیز مدیر شبکه اجتماعی با دو یا چند شخص دیگر قرارداد شراکت امضا می‌کند. با توجه به ماهیت شراکت، این قرارداد ممکن است به روش‌های مختلف تنظیم شود.

نحوه تنظیم و نکات قرارداد مدیریت فضای مجازی

عمومات نگارش و تنظیم این قرارداد از قرار ذیل می‌باشد:

مشخصات طرفین قرارداد

مانند هر قرارداد دیگری باید مشخصات دقیق طرفین قرارداد، چه شخص حقیقی باشند چه حقوقی نوشته شود. همچنین آدرس دقیق صفحه مجازی مورد نظر (مثلا نام صفحه در اینستاگرام یا نام کانال در تلگرام) نیز می‌تواند در این بند و یا بند موضوع قرارداد قید شود.

موضوع قرارداد

در این بند باید شرح دقیق موضوع قرارداد را ذکر کنید. برای این منظور باید به آدرس دقیق صفحه مورد نظر و موضوع آن اشاره کرد. منظور از اشاره به موضوع صفحه این است که پس از درج نام صفحه قید کرد که حوزه فعالیت صفحه مثلا در زمینه خدمات تاکسی اینترنتی است. همچنین تعداد دنبال‌کنندگان فعلی صفحه و تعداد پست‌های آن (اگر پیش از این فعالیتی داشته است) را می‌توان قید کرد.

مدت قرارداد

تعیین تاریخ دقیق امضا و شروع همکاری و پایان قرارداد اهمیت زیادی دارد که باید در هر قراردادی به آن توجه کرد.

مبلغ قرارداد

تعیین دستمزد ادمین صفحه و نحوه پرداخت آن نیز در این بند تعیین تکلیف می‌شود. 

تعهدات مالک صفحه مجازی

مهم‌ترین تعهد مالک صفحه، پرداخت مبلغ قرارداد مطابق توافق است. همچنین وی تعهد دارد تا رمز عبور برای ورود به صفحه را در اختیار ادمین بگذارد و همچنین همکاری‌های مورد نیاز را در جهت دسترسی ادمین به اطلاعات لازم، به عمل بیاورد.

تعهدات ادمین صفحه مجازی

تعهدات ادمین باید با جزئیات ذکر شود. به طور مثال تولید محتوای روزانه در ساعات مشخص و با شرایط معین (ساخت عکس یا متن خاص)، پاسخگویی به پیام‌های کاربران، حفاظت از رمز عبور صفحه، استفاده از شگردهای موجود برای افزایش بازدید صفحه (مثل استفاده از هشتگ و…) می‌تواند از وظایف یک ادمین باشد.

فراموش نکنید اگر از اصطلاحات فنی خاص یک نرم‌افزار استفاده می‌کنید، در ابتدای قرارداد این اصطلاحات را تعریف کنید. مثلا کلماتی مانند دایرکت، هشتگ، اکسپلور و… که مختص شبکه اجتماعی اینستاگرام هستند می‌توانند با تلقی مشترک طرفین قرارداد تعریف شوند.

محرمانگی اطلاعات

تردیدی نیست که از ملزومات کار یک ادمین، دسترسی به اطلاعات و جزئیات صفحه‌ای است که آن را اداره می‌کند. همچنین ممکن است بنا به موقعیت کسب‌ و کار صفحه مذکور، اطلاعات شغلی زیادی از آن کسب‌ و کار و یا از مشخصات و اطلاعات کاربران و مخاطبان صفحه، در اختیار ادمین قرار داشته باشد.

به همین خاطر توصیه می‌شود موضوع محرمانگی اطلاعات و تعهد ادمین به عدم افشای اسرار را در خصوص قرارداد استخدام ادمین صفحات مجازی کاملا جدی بگیرید و از اطلاعات کسب‌‌ و کار و مشتریان خود حفاظت کنید.

مالکیت صفحه و اطلاعات

در این بند توصیه می‌شود تا به صراحت تعیین کنید که مالک صفحه، مالک اطلاعات آن نیز است و ادمین نمی‌تواند در خصوص محتوای تولید شده ادعایی مطرح کند. اگر چه می‌توان خلاف این موضوع نیز توافق کرد.

فورس ماژور

تعیین تکلیف موضوع فورس ماژور در قرارداد استخدام ادمین صفحات مجازی، اهمیت زیادی دارد. مصادیق فورس ماژور در این موضوع می‌تواند قطعی مقطعی و موردی و یا سراسری اینترنت باشد که عملا بروزرسانی محتوای صفحه را غیرممکن می‌کند.

حل‌ و فصل اختلافات

در این بند می‌توان به ساز و کارهای مورد نظر برای حل اختلافات احتمالی مالک صفحه و ادمین آن اشاره کرد. توسل به مذاکره، داوری و یا شکایت قضایی، روش‌های مرسوم در حل اختلافات قراردادی محسوب می‌شوند.

نسخه‌های قرارداد

فراموش نکنید که حداقل دو نسخه از قرارداد را تنظیم کنید و در اختیار هر دو طرف قرارداد بگذارید تا امکان استناد ادمین و یا مالک صفحه به بندهای قرارداد همواره فراهم باشد.

سخن پایانی:

شما می‌توانید به عنوان ادمین یا مالک کسب و کار در پروژه های فریلنسری از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، فرم قراردادهای استخدامی مدنظر را تهیه نمایید یا بطور سفارشی درخواست تنظیم قراردادی با شرایط خاص مورد توجه تان را با مشاوره رایگان از وکلای متخصص در قرارداد نویسی دریافت کنید.

 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

ادمین فضای مجازی و اینستاگرام چه وظایفی دارد؟

از برخی تعهدات مدیر اینستاگرام می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  1. فعالیت در زمینه تولید محتوای مرتبط با سیاست فکری اکانت مورد نظر
  2. تولید محتوای گرافیکی، انیمیشنی و… برای پست‌ها و استوری‌ها
  3. رسیدگی به سفارشات مربوط به محصول اختصاصی پیج اینستاگرام

چه مواردی در بند موضوع قرارداد مدیریت فضای مجازی باید درج نمود؟

مواردی نظیر:

نگارش پست و استوری مرتبط با موضوع پیج

داشتن تعامل و همکاری با پیج‌های مرتبط

حفظ محرمانگی اسرار کارفرما

پاسخدهی و رسیدگی به کامنت و دایرکت

کارفرما در قرارداد مدیریت صفحات مجازی چه تعهداتی دارد؟

در متن قرارداد مدیریت فضای مجازی تعهدات کارفرما نیز باید ذکر گردد؛ از جمله:

1-پرداخت حقوق و حق الزحمه ادمین (مدیر)

2-پرداخت هزینه اینترنت ادمین (در صورت توافق)

3-دردسترس گذاشتن به موقع اشناد و تصاویر مورد نیار ادمین

x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...