;
1401/06/16 01:12

قرارداد پیش فروش ساختمان

پیش فروش ساختمان به چه معناست؟ مزایا و معایب پیش خرید ساختمان چیست؟ چه موارد کلیدی باید در متن قرارداد پیش فروش ساختمان ذکر گردد؟ 

مقدمه:

تامین مسکن یکی از نیازهای اساسی انسان است که متاسفانه با رشد روزافزون قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم، به آرزویی بعضاً دست نیافتنی تبدیل شده است؛ بنابراین پیش فروش آپارتمان و یا پیش فروش ساختمان به دلیل ارزانتر بودن و صرفه اقتصادی بهتر نسبت به به یک آپارتمان آماده سکونت، روز به روز جای بیشتری در دل افراد جامعه باز کرده و سبب شده اشخاص بسیاری به امید خانه دار شدن با قيمت مناسب، میل به پیش خرید ساختمان و آپارتمان پیدا کنند. در این نوشتار با معنا و مفهوم پیش فروش ساختمان و پیش خرید آپارتمان و سپس بررسی مزیت ها و معایب این توافق و همینطور موارد ضروری که در تنظیم یک قرارداد پیش فروش ساختمان می‌بایست رعایت شود، خواهیم پرداخت.

معنا و مفهوم پیش فروش آپارتمان یا پیش خرید آپارتمان: 

مطابق ماده 1 قانون پیش فروش ساختمان:

هر قراردادی با هر عنوان که به موجب آن، مالک رسمی زمین (پیش فروشنده) متعهد به احداث یا تکمیل واحد ساختمانی مشخص در آن زمین شود و واحد ساختمانی مذکور با هر نوع کاربری از ابتدا یا در حین احداث و تکمیل یا پس از اتمام عملیات ساختمانی به مالکیت طرف دیگر قرارداد (پیش خریدار) درآید، از نظر مقررات این قانون «قرارداد پیش فروش ساختمان» محسوب می‌شود.

تبصره: اشخاص ذیل نیز می‌توانند در چهارچوب این قانون و قراردادی که به موجب آن زمینی در اختیارشان قرار می‌گیرد، اقدام به پیش فروش ساختمان نمایند:

۱- سرمایه گذارانی که در ازاء سرمایه گذاری از طریق احداث بناء بر روی زمین متعلق به دیگری، واحدهای ساختمانی مشخصی از بنای احداثی بر روی آن زمین، ضمن عقد و به موجب سند رسمی به آنان اختصاص می یابد.

۲- مستاجرین اراضی اعم از ملکی، دولتی، موقوفه که به موجب سند رسمی حق احداث بنا بر روی عین مستاجره را دارند.

بنابراین تعریف، مالک یا همان پیش فروشنده موظف به ایجاد یا تکمیل ساختمان معینی است و بعد از اتمام آن را در قبال دریافت مبلغ معین به مالکیت پیش خریدار در می‌آورد. 

مزایای پیش خرید ساختمان: 

پیش خرید ساختمان دارای مزایا و امتیازاتی است که سبب می‌گردد بسیاری از افراد به سمت و سوی خرید آپارتمان نیمه کاره یا نیمه ساز بروند. نظیر:

 • ارزانتر بودن اینگونه ساختمان ها و آپارتمان ها نسبت به خانه ای آماده

 • امکان پرداخت مبلغ به صورت اقساطی و مناسب با پیشرفت کار

 • قابل ملاحظه بودن تمام مراحل ساخت، کیفیت و چگونگی چینش اجزا نسبت به ساختمان آماده

 • امکان اعمال سلیقه پیش خریدار در طراحی و اجزای ساختمان

این ویژگی‌ها و مواردی از این قبیل سبب شده تا پیش فروش ساختمان با رشد روز افزون همراه شود و روز به روز تعداد اشخاصی که بخواهند از طریق خرید واحد نیمه کار یا نیمه آماده به رویای خانه دار شدن دست یابند، افزایش یابد.

نمونه فرم قرارداد پیش فروش ساختمان

معایب پیش خرید ساختمان: 

پیشتر، از مزیت ها و امتیازاتی که ممکن است خرید یک خانه نیمه کاره داشته باشد سخن گفتیم، حال بهتر است به معایب پیش خرید واحد مسکونی یا تجاری نیز بپردازیم:

 • با توجه به تورم و نوسانات بازار املاک و مستغلات، این امکان که مبلغ واحد پیش خرید شده بیشتر از میزان برآورد شده باشد، بسیار زیاد است.

 • زمان تحویل پروژه کاملاً معین و دقیق نیست.

 • احتمال ناتمام ماندن پروژه به دلایل مختلف نظیر مسائل اقتصادی وجود دارد.

 • در پیش فروش آپارتمان و ساختمان زمینه کلاهبرداری به وسیله ایجاد وعده‌های دروغین بسیار محتمل است.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان پیش خریدار چه به عنوان پیش فروشنده قبل از انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان، حتماً از مشاوره وکلای متخصص در این زمینه بهره مند شوید. وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم کرده تا شما عزیزان بتوانید قبل از بستن عقد قرارداد پیش خرید آپارتمان یا ساختمان خود، از مشاوره وکلای پایه یک دادگستری متخصص در این زمینه مند شوید.

نکات کلیدی در تنظیم قرارداد پیش فروش ملک:

قرارداد پیش فروش ملک اگر به صورت دقیق و با توجه به کوچکترین جزئیات کلیدی و ضروری منعقد نشود، زمینه‌ساز چالش‌ها و مشکلات عدیده ای خواهد شد که این مسائل در نهایت منجر به قطع همکاری و ورود خسارت به متعاملین می‌گردد؛ بنابراین بسیار مهم است که متن قرارداد به چه شکل تنظیم می‌شود، شما می‌توانید فقط با ثبت درخواست سفارشی تنظیم قرارداد پیش خرید ملک خود را به وکلای پایه یک دادگستری متخصص در این زمینه بسپارید تا بتوانید با خیالی امن و آسوده به دنبال رویای خانه دار شدن خود بروید.

 مدارک مورد نیاز در زمان انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان:

مدارکی که در زمان انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان مورد نیاز است:

 1. سند رسمی مالکیت و یا سند رسمی اجاره به همراه حق احداث بنا در ملک

 2. پروانه ساخت کل ساختمان و شناسنامه فنی مستقل برای هر یک از واحدها

 3. تاییدیه مهندس ساختمان مبنی بر پایان عملیات پی ساختمان

 4. پاسخ استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک

 5. بیمه نامه موضوع ماده (9) قانون پیش فروش آپارتمان

بنابراین شما هنگام عقد قرارداد پیش خرید ساختمان خود، در دفتر اسناد رسمی باید این مدارک را به همراه خود داشته باشید؛ در غیر این صورت قرارداد شما منعقد نخواهد شد.

سخن آخر:

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، امروزه پیش فروش ملک یا پیش خرید آن با رشد چشمگیری همراه شده است؛ بنابراین بسیار مهم است که قرارداد پیش فروش ساختمان به چه نحو منعقد شود و چه مواردی در آن قید گردد. ما برای راحتی شما عزیزان قرارداد پیش فروش ساختمان را آماده کردیم تا شما بتوانید با استفاده از این فرم قرارداد ، نیاز خود را برطرف کرده و با طرف مقابل خود قراردادی منعقد کنید که توسط وکلای پایه یک دادگستری متخصص در این زمینه در اختیار شما قرار گرفته است.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...