;
1401/07/18 09:34

قرارداد طراحی نما ساختمان، مهمترین شروط شما روی میز مذاکره در قرارداد با طراح نما

طراحی نما به طور معمول به واسطه امضای یک قرارداد پیمانکاری می‌باشد، مسئولیت طراحی نمای ساختمان را پیمانکار به عهده می‌گیرد.

 

یکی از مشخصه های ساختمان‌ها نمای آن‌ها هستند؛ اولین چیزی که به چشم هر مخاطبی میخورد ظاهر است. پس برای مالک یک ساختمان نمای آن بسیار مهم است که چشم نواز باشد. نمای بیرونی یک ساختمان در اصل مشخصه آن ساختمان است و باید با بافت و نمای ساختمان‌های هم جوار خود مشابه باشد. طراحی نمای ساختمان می‌تواند در برداشت و تلقی افراد از کیفیت ساخت آن ساختمان موثر باشد. سازندگان و مالکان ساختمان به خوبی متوجه شده‌اند که طراحی نما در ساخت و فروش پروژه‌های ساختمانی بسیار دارای اهمیت است. در ادامه مطالبی در رابطه با مفاد مهم قرارداد طراحی نمای ساختمان توسط مجموعه وکیل‌باشی خدمت شما ارائه می‌گردد.

طراحی نمای ساختمان چه نوع قراردادی است؟

طراحی نما از بخش‌های مهم یک پروژه در صنعت ساختمان سازی است. طراحی نمای ساختمان در حوزه تخصص مهندسان معمار قرار می‌گیرد. بنابراین، انجام پروژه‌های طراحی نمای ساختمان باید به مهندسان معمار یا شرکت‌های معماری سپرده شود. نمونه قرارداد طراحی نما ساختمان در اصل توافق نامه‌ای است کتبی که میان کارفرما و طراح نمای ساختمان تنظیم می‌شود.

این قرارداد مطابق با اصل آزادی قراردادها و ماده 10 قانون مدنی تنظیم کنیم.

چه مفادی را در قرارداد طراحی نما ساختمان با طراح باید قید کنیم؟

اصل آزادی قراردادها، یک اصل پذیرفته شده در ماده 10 قانون مدنی است. این اصل به طرفین قراردادها امکان می‌دهد که شرایط تنظیم و اجرای قراردادها را با توافق یکدیگر تعیین کنند. قانونگذار به واسطه پذیرش این اصل، تعیین نحوه تنظیم یک توافقنامه را به اراده و تصمیم طرفین آن واگذار کرده است.

مفاد و مواردی که باید در یک قرارداد طراحی نمای ساختمان مد نظر قرارداد از قرار زیر می‌باشند:

در ادامه هر یک از این مفاد را برای شما شرح می‌دهیم.

ملاک قراردادن شرایط طرفین قرارداد طراحی نمای ساختمان

هر یک از کارفرما و مجری پروژه باید رضایت و موافقت خودشان را نسبت به ایجاد و امضای قرارداد مذکور اعلام کرده باشند. به عبارت دیگر می‌توان گفت، اعلام رضایت و موافقت طرفین فرم قرارداد طراحی نما ساختمان است که باعث تحقق و اعتبار بخشیدن به آن می‌شود. طرفین این توافقنامه به واسطه امضای آن، رضایت و اراده خودشان را اعلام می‌کنند.

 

قرارداد طراحی نمای ساختمان

 

رضایت برای طرفین یک قرارداد زمانی ایجاد می‌شود که مفاد و مواد مندرج در آن به مصلحت هر دو آنان باشد، در نتیجه برای آنکه فرم قرارداد طراحی نمای ساختمان به امضای هر دو طرف برسد باید مصلحت و شرایطشان را به طور مکتوب در قرارداد درج نمود تا در آینده اختلافی صورت نگیرد.

تعیین نحوه پرداختی های قرارداد طراحی نمای ساختمان

پیمانکار معماری که این توافقنامه را به عنوان مجری پروژه امضا کرده است در ازای طراحی یا اجرای نمای ساختمان مستحق دریافت حق الزحمه است.

این توافقنامه از اصل آزادی قراردادها تبعیت می‌کند و شرایط تنظیم و اجرای آن نیز به واسطه توافق میان طرفین مشخص می‌شود. بنابراین، مبلغ حق الزحمه‌ای که بابت طراحی نمای ساختمان باید به مجری پروژه پرداخت شود و همچنین نحوه پرداخت آن به توافق میان او و کارفرما بستگی دارد.

تعیین مدتی معین برای اجرای قرارداد طراحی نمای ساختمان

مدت نمونه قرارداد طراحی نما ساختمان یک بازه زمانی محدود و مشخص است که با توافق طرفین برای طراحی و اجرای نمای ساختمان در نظر گرفته می‌شود. تعیین مدت در این توافقنامه بسیار دارای اهمیت است زیرا عدم تعیین دقیق مدت انجام پروژه طراحی نمای ساختمان می‌تواند زمینه ساز بروز اختلافات میان کارفرما و مجری پروژه شود. اگر کارفرما و مجری طرح هر دو موافق مدتی تعلیق در پروژه باشند بهتر است باز هم آن را مکتوب کنند تا اختلافی بین ایشان ایجاد نگردد.

قرار دادن وجه التزام در قرارداد طراحی نمای ساختمان

امضای فرم قرارداد طراحی نما ساختمان باعث ایجاد تعهدات و مسئولیت‌هایی برای هر یک از طرفین آن می‌شود. طرفین این توافق نامه می‌توانند تضمین‌های مناسبی را برای ضمانت حسن اجرای تعهدات تعیین کنند. وجه التزام یکی از مواردی است که می‌تواند در این قرارداد به عنوان ضمانت حسن اجرای تعهدات تعیین شود.

وجه التزام به معنای مبلغی است که در یک توافق نامه به عنوان جریمه تعیین می‌شود. در اصطلاح به وجه التزام، خسارت قراردادی نیز می‌گویند زیرا مبلغ و شرایط پرداخت آن به واسطه توافق میان طرفین معین خواهد شد. یعنی هر یک از طرفین که به تعهدات و مسئولیت‌های خود پایبند نباشد، باید مبلغ وجه التزام را به عنوان جریمه پرداخت کند.

 

پیش بینی نحوه رفع اختلافات در اجرای قرارداد طراحی نمای ساختمان

اگر طرفین نمونه قرارداد طراحی نما ساختمان موفق به حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات میان خودشان نشوند، می‌توانند به مراجع قضایی صالح یا داور مرضی الطرفین مراجعه کنند. رسیدگی به اختلافات ناشی از تنظیم و اجرای این توافق نامه در صلاحیت دادگاه حقوقی یا شورای حل اختلاف است.

داور مرضی الطرفین باید اختلافات میان طرفین این توافق نامه را مورد رسیدگی قرار بدهد و در خصوص حل و فصل آن حکم صادر کند. حکم داور اصولا لازم الاتباع است مگر آن که در مواردی قانون آیین دادرسی مدنی شرایط دیگری را در نظر گرفته باشد.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان کارفرما، مالک یا پیمانکار در پروژه های عمرانی و ساختمانی از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، فرم قراردادهای عمرانی و ساختمانی مدنظر را تهیه نمایید یا بطور سفارشی درخواست تنظیم قراردادی با شرایط خاص مورد توجه تان را با مشاوره رایگان از وکلای متخصص در قرارداد نویسی دریافت کنید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...