;
1401/07/30 09:53

قرارداد پیمانکاری ساختمان و وظایف یک پیمانکار

پیمانکاری ساختمان به چه معناست؟ طرفین قرارداد مدیریت پیمان چه کسانی هستند؟ وظایفه یک پیمانکار ساختمان چیست؟

تنظیم متن قرارداد پیمانکاری ساختمان یکی از اموری است که به تجربه و تبحر بسیار بالایی نیاز دارد و در صورت عدم دقت در درج مفاد و موارد آن، منجر به بروز خسارات بسیار زیادی خواهد شد. بسیاری از کارفرمایان و پیمانکاران در اثنای همکاری بایکدیگر بر سر مسائل متعدد و گوناگون به مشکل و اختلاف مواجه می شوند که می توانست به آسانی با وجود قرارداد استاندارد و دقیق قابل پیشگیری باشد؛ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم بابی برای آشنایی با قرارداد پیمانکاری ساختمان و همچنین وظایف و تعهدات یکه پیمانکار دارد، برای شما عزیزان باز کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید.

پیمانکاری ساختمان چیست؟ معنا و مفهوم پیمانکاری چه می باشد؟

در قراردادهای پیمانکاری، کارفرما در مقابل پرداخت مبلغ مشخص و روشن، انجام کاری را از طرف مقابل خود یعنی پیمانکار تقاضا می‌کند؛ موضوع قرارداد پیمانکاری ممکن است در زمینه‌های متعددی از جمله تهیه کالا، ساخت سازه و یا حتی طراحی سایت و برنامه نویسی باشد. قرارداد پیمانکاری ساختمان یا به عبارت دیگر قرارداد پیمانکاری بنایی ساختمان نیز، قراردادی است که میان کارفرما و پیمانکار منعقد شده و مطابق آن پیمانکار متعهد به ساخت ساختمان با شرایط و ضوابط درج شده در متن قرارداد می‌باشد. به طور کلی، اجرا کننده یا پیمانکار ساختمان، شخص حقیقی یا حقوقی است که متعهد به طراحی، تهیه و ساخت سازه یا ساختمان است. از جمله امور عمرانی و ساختمانی که اجراکننده انجام می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: اجرای سقف کاذب پی وی سی ساختمان، اجرای سقف کاذب یو پی وی سی، اجرای سیمانکاری ساختمان، گچ کاری ساختمان، کناف کاری ساختمان، اجرای آجر نمای ساختمان، اجرای شیشه  ساختمان و … نام برد.لازم به ذکر است که گروه وکیل‌باشی برای راحتی شما عزیزان تمام قراردادهای پیمانکاری عمرانی و ساختمانی مورد نیازتان را فراهم نموده است؛ شما می‌توانید با استفاده از قراردادهای موجود روی سایت که توسط وکلای پایه یک دادگستری متخصص در این زمینه مهیا شده است، با خیالی امن و آسوده با طرف مقابل خود قرارداد منعقد کنید.

انواع قرارداد پیمانکاری ساختمان: قرارداد پیمانکاری ساختمان شامل چه اقسامی است؟

فرم قراردادهای پیمانکاری یا به عبارتی دیگر، مقاطعه کاری ساختمان را می‌توان از طریق فاکتو‌رهای متعدد دسته بندی کرد؛ از مهمترین تقسیم بندی‌های قرارداد پیمانکاری ساختمان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  1. دسته بندی بر اساس نحوه تفکیک وظایف طراحی و اجرا

  2. دسته بندی بر اساس نحوه انعقاد پیمان، جهت انجام مورد قرارداد

  3. دسته بندی بر اساس چگونگی و نحوه تامین مالی 

هر قرارداد ساختمانی پیمانکاری می‌بایست مطابق هدف پروژه و خواسته‌های طرفین معامله به صورت دقیق تعیین گردد؛ بنابراین شناخت هر کدام از این نوع قراردادها و شناخت تفاوت‌هایشان، کمک وافری به تنظیم قراردادی صحیح می‌کند؛ همین امر نگارش قرارداد پیمانکاری ساختمان را به امری حساس تبدیل کرده که نیازمند دانش و تبحر زیاد است. شما با ثبت درخواست سفارشی این امکان را دارید که تنظیم قرارداد خود را به وکلای متخصص وکیل‌باشی بسپارید تا چه به عنوان کارفرما چه به عنوان پیمانکار، با طرف خود قرارداد منعقد نمایید.

پیمانکار کیست؟ به چه کسی پیمانکار ساختمان گفته می شود؟

پیمانکار (contractor) شخص حقیق یا حقوقی است که در طی امضا پیمان یا قرارداد با کارفرما، وظیفه طراحی، ساخت یا اجرای موضوع قرارداد را بر عهده می‌گیرد. پیمانکاران در زمینه های متفاوت فعالیت می‌کند؛ از جمله: ساختمان، کشاورزی، ارتباطات، صنعت، حمل و نقل و مواردی از این قبیل. به طور کلی، پیمانکار ساختمان اشخاصی هستند که طبق نظر مالک یا کارفرما پروژه با نوشتن قرارداد، عملیات ساختمانی را بر عهده می‌گیرند. پیمانکاران ساختمان بر اساس نوع قرارداد و موارد آن وظایفی را بر عهده دارند. بنابراین ممکن است کل عملیات ساختمانی یا تنها بخشی از آن به عهده پیمانکار باشد. 

 

قرارداد پیمانکاری و وظایف یک پیمانکار

 

پیمانکار ساختمان چه وظایف و مسئولیت‌هایی دارد؟ چه تعهداتی بر عهده پیمانکار است؟

طبیعتاً در هر قرارداد، طرفین با امضا و انعقاد قرارداد، وظایف و تعهدات یرا بر عهده خواهند گرفت. وظایف پیمانکار در ماده 17 شرایط عمومی پیمان به این نحو آمده است:

الف) پیمانکار متعهد است که عملیات موضوع پیمان را به وسیله افرادی که در کار خود تخصص و تجربه کافی دارند، انجام دهد. کسانی که در اجرای این پیمان، خدماتی برای پیمانکار انجام می‌دهند، کارکنان پیمانکار شناخته می‌شوند. اگر در اسناد و مدارک پیمان، استفاده از متخصصان خارجی پیش بینی شده باشد، پیمانکار متعهد است قبلاً وضعیت استخدام، مانند میزان حقوق و مزایا، مدت استخدام و محل اقامت و مشخصات آنها را به وسیله مهندس مشاور به اطلاع کارفرما رساند و با رعایت مقررات ذیربط و تامین هزینه‌های مربوط، برای استخدام آنها اقدام کنند. کارفرما تسهیلات لازم را برای استخدام متخصصان یاد شده فراهم می‌نماید. تشخیص لزوم و حدود تسهیلات مزبور با کارفرماست و این مساعدت از مسئولیت پیمانکار نمی‌کاهد.

ب) تأمین نیروی انسانی مورد نیاز و محل سکونت مناسب، آب آشامیدنی و روشنایی کافی برای آنها به عهده پیمانکار است.

پیمانکار باید برای تدارک دائمی آذوقه کارگران، اقدامات لازم بعمل آورد، بدون آنکه این اقدام برای وی حق انحصاری ایجاد کند به آزادی کارگران در تامین مواد مورد نیاز آنها، از هر منبعی که مایل به تحصیل آن باشند، محدودیتی وارد سازد. بهای آذوقه که بدین ترتیب از طرف پیمانکار تهیه می‌شود، نباید بهای جنس مشابه در نزدیکترین شهر یا محل گرانتر باشد پیمانکار نمی‌تواند هزینه‌های دیگری،مانند هزینه حمل رابه قیمت های خرید اضافه کند.

ج)کارکنان ایرانی کارگاه باید دارای شناسنامه، و کارکنان بیگانه کارگاه باید دارای پروانه اقامت و اجازه کار باشند. 

د)پیمانکار نباید کارکنان شاغل کارفرما، وزارتخانه ها، سازمانها و شرکتهای دولتی و شهرداریها را بدون اجازه مسئولین ذیربط استخدام نمایید. همچنین پیمانکارباید از به گماشتن اشخاصی که استخدام آنها نظر وظیفه عمومی مجاز نیست، خودداری کند.

ه)پیمانکار موظف است که برای کارگران کارنامه کارکرد روزانه صادر کند و در اختیار آنان قرار دهد. مهندس ناظر می‌تواند از ادامه کار کارگران بدون کارنامه جلوگیری نماید.

و)پیمانکار متعهد است که دستمزد کارگران خود را طبق قانون کار مرتباً پرداخت کند. در صورتی که در پرداخت دستمزد کارگران تاخیری پیش آید، مهندس مشاور به پیمانکار اخطار می کند که طلب کارگران را پرداخت نمایند. در صورت استنکاف پیمانکار، کارفرما می‌تواند دستمزد کارگران را برای ماه یا ماه هایی کته صورت وضعیت آن به پیمانکار پرداخت شده است، طبق کارنامه های کارگری که در دست کارگران و دارای امضای رئیس کارگاه است، با توجه به پرداختهای علی الحساب که به آنها شده است، با حضور نماینده مهند مشاور و پیمانکار،از محل مطالبات پیمانکارپرداخت کندو مبلغ پرداختی را به اضافه 15 درصد،به حساب بدهی پیمانکار منظور نماید اگر مطالبات پیمانکار کافی نباشد، از محل تضمینهای پیمانکار تامین کند. در صورتی که نماینده پیمانکار، با وجود اخطار مهندس مشاور، از حضور برای پرداختها خودداری کند، کارفرما پرداخت مزبور را انجام می‌دهد، بدون اینکه پیمانکاری حق اعتراضی براین عمل و مبلغ پرداختی و تعداد کارگران و میزان استحقاقی آنتن نداشته باشد. در صورت تکرار تاخیردرپرداخت دستمزد کارگران به مدت پیش از یک ماه، برای ماهی که صورت وضعیت آن پرداخت شده است، کارفرما می‌تواند پیمان را فسخ نماید.

ز)پیمانکار می‌کوشد تا حد ممکن،کارگران مورد نیاز خود را از بین ساکنان مناطق اجرای کار، که صلاحیت انجام کارهای موضوع پیمان را داشته باشند انتخاب کند به کار گمارد.

و) پیمانکار موظف به اجرای مقررات بیمه های درمانی واجتماعی، مقررات ودستورالعملهای حفاظت فنی و بهداشت کار است.

ط)در اجرای این پیمان، پیمانکار در مقابل کارفرما مسئول اعمال کارکنان خود است، هرگاه کارکنان و کارگران پیمانکار و پیمانکاران جزء، صلاحیت لازم برای انجام کار مربوط را نداشته باشند یا باعث اختلال نظام کارگاه شوند، مهندس مشاور یا مهندس ناظر، مراتب را برای باران به رئیس کارگاه تذکر می‌دهد، در صورت تکرار، می‌تواند از پیمانکار بخواهد که متخلفان را از کار برکنار کند. در این صورت پیمانکار مکلف به اجرای این دستور است و حق ندارد برکنارشدگان را بار دیگر در همان کارگاه به کار گمارد. اجرای این دستور از مسئولیتهای پیمانکار نمی‌کاهد و ایجاد حقی برای او نمی‌کند.

سخن آخر:

همانگونه که ملاحظه نمودید، در این نوشتار با پیمانکاری و انواع آن آشناشدیم و باهم به بررسی وظایف و تعهدات یک پیمانکار پرداختیم. به طور کلی تنظیم قراردادهای پیمانکاری ساختمان، امری حساس بوده و نیازمند دقت و توجه بالایی است؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان کارفرما و چه به عنوان پیمانکار، حتماً تنظیم قرارداد خود را به متخصص بسپارید. شما می‌توانید با ثبت درخواست سفارشی تنظیم قرارداد مورد نظر خود را به وکلای پایه یک دادگستری بسپارید و با اطمینان خاطر و خیالی آسوده همکاری جدیدی را آغاز نمایید. همچنین شما میتوانید قبل از انعقاد قرارداد مورد نظر خود، از خدمات مشاوره حقوقی آنلاین نیز بهره مند شوید.

 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

وظایف کارفرما در قراردادهای پیمانکاری چه می‌باشد؟

1.      کارفرما موظف است هرگونه حق ایاب و ذهاب، غذا و اسکان کارکنان را تأمین کند.

2.      کارفرما بایستی پروژه ساختمانی خود و کارکنانش را بیمه حوادث کند.

3.      وظیفه تأمین آب شرب یا برق یا سایر امکانات مورد نیاز برای انجام پروژه و فعالیت را فراهم نماید.

4.      کارفرما نمی‌تواند مخارجی که برای انجام پروژه انجام داده را از پیمانکار مطالبه کند.

قرارداد پیمانکاری درصدی چه مزایا و معایبی دارد؟

 مدیریت پیمان به صورت درصدی به مانند ایر قراردادهای مدیریت پیمان، دارای مزایا و معایبی است؛ از مزایای قرارداد پیمانکاری ساختمان به صورت درصد می‌توان گفت: انتخاب مواد و مصالح مصرفی در ساختمان به عهده پیمانکار است و با اینکه معرفی پیمانکاران جزء به عهده پیمانکار است اما در نهایت این کارفرما است که آنان را انتخاب می‌کند. از طرفی دیگر، به دلیل درگیری کارفرما در مسائل مالی پروژه، امکان درگیری و اختلاف بین وی و مدیر پیمان افزایش می‌یابد و همینطور باید این نکته را در نظر داشت که کارفرما ممکن است کنترلی بر بودجه و میزان هزینه مصرفی پروژه نداشته باشد.

در قراردادهای پیمانکاری حق بیمه به چه نحو است؟

مطابق ماده 38 قانون تامین اجتماعی، در مواردی که انجام کار به طور مقاطعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار میشود کارفرما باید در قراردادیکه منعقد میکند مقاطعهکار را متعهد نماید کل حق بیمه را به ترتیب مقرر در قانون بپردازد. منظر احتساب حق بیمه در قراردادهای پیمانکاری، این نوع قرارداد به سه نوع قابل تقسیم است. مقدمه فصل دوم بخشنامه شماره 14 جدید سازمان تامین اجتماعی، پیمانکاری ها را به قراردادهای مشمول ضوابط طرح های عمرانی، قراردادهای غیرعمرانی و موارد خاص قراردادهای .غیرعمرانی تقسیم کرده است

قراردادها به چه دلایلی خاتمه می‌یابند؟

اعمال حق فسخ قانونی یکی از طرفین قراردادهای پیمانکاری و یا ابطال قرارداد بر اثر مواردی نظیر فورس ماژور، قوه قاهره یا غیرقانونی بودن موضوع قرارداد.

قراردادها به چه دلایلی خاتمه می‌یابند؟

اعمال حق فسخ قانونی یکی از طرفین قراردادهای پیمانکاری و یا ابطال قرارداد بر اثر مواردی نظیر فورس ماژور، قوه قاهره یا غیرقانونی بودن موضوع قرارداد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...