;
1401/08/03 13:03

قرارداد ساخت ماشین آلات صنعتی

قرارداد ساخت ماشین آلات صنعتی چیست و بین چه افرادی منعقد می‌شود؟ نمونه قرارداد ساخت و تولید ماشین آلات صنعتی چه ارکانی دارد؟

یکی از مهمترین و رایج ترین قراردادهای پیمانکاری، قرارداد طراحی و ساخت ماشین آلات صنعتی می‌باشد. از آنجا که صنعت و ماشین آلات صنعتی یکی از مهمترین پایه ها و اساس اقتصاد هر کشوری است، بر آن شدیم تا در این مقاله به بحث و بررسی پیرامون معنا و مفهوم ساخت ماشین آلات صنعتی، شرایط عمومی قرارداد تولید و ساخت ماشین آلات صنعتی و ارکان قرارداد مزبور بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قرارداد ساخت ماشین آلات صنعتی به چه معناست؟

قرارداد طراحی و ساخت ماشین آلات صنعتی، من جمله قراردادهای پیمانکاری است که به موجب آن، سازنده موظف و متعهد به ساخت ماشین آلات مورد نظر کارفرمای خویش است. نمونه قرارداد ساخت ماشین آلات بر طبق ماده 10 قانون مدنی، از زمره قراردادهای خصوصی میان متعاملین است و جز عقود لازم محسوب می‌شود؛ به این معنا که طرفین قرارداد نمی‌توانند جز در موارد مقرر در قانون، قرارداد را به صورت یکطرفه فسخ نمایند.

شرایط عمومی قرارداد ساخت ماشین آلات صنعتی چه مواردی است؟

هر قراردادی برای صحت و اعتبارش به چند شرط مهم نیاز دارد. ماده 190 قانون مدنی در این باره بیان داشته:

برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است:

۱) قصد طرفین و رضای آنها

۲) اهلیت طرفین

۳) موضوع معین که مورد معامله باشد

۴) مشروعیت جهت معامله

چنانچه قرارداد ساخت ماشین آلات صنعتی فاقد یکی از چهار مورد فوق باشد، به طور مثال یکی از طرفین اهلیت انعقاد قرارداد نداشته باشد، قرارداد باطل بوده و هیچ اعتباری در مراجع اداری و قضایی نخواهد داشت.

قرارداد ساخت ماشین آلات صنعتی

ارکان قرارداد ساخت و تولید ماشین آلات و ابزارهای صنعتی چیست؟

موارد ذیل می‌بایست در متن قرارداد ساخت ماشین‌های صنعتی، تصریح شود:

  • مشخصات کارفرما:

مشخصات کارفرما که می‌تواند هم شخص حقیقی و هم شخص حقوقی باشد، شامل: نام، نام خانوادگی، نام شرکت، شماره ملی، شماره ثبت، نماینده قانونی، آدرس محل سکونت یا آدرس محل اقامتگاه، شماره تلفن همراه و ثابت است.

  • مشخصات پیمانکار:

مشخصات پیمانکار که می‌تواند هم شخص حقیقی و هم شخص حقوقی باشد، شامل: نام، نام خانوادگی، نام شرکت، شماره ملی، شماره ثبت، نماینده قانونی، آدرس محل سکونت یا آدرس محل اقامتگاه، شماره تلفن همراه و ثابت می‌گردد.

  • موضوع قرارداد:

موضوع قرارداد مذکور شامل ساخت و تولید ماشین آلات سنگین یا نیمه سنگین، ابزار آلات صنعتی، قطعات و دستگاه های صنعتی مورد نیاز سفارش دهنده است.

  • مبلغ قرارداد طراحی و ساخت ماشین آلات و نحوه پرداخت آن:

در این بند، میزان توافق شده میان کارفرما و سازنده قید می‌شود؛ همچنین باید در نظر داشته که نحوه پرداخت مبلغ قرارداد ساخت و تولید دستگاه های صنعتی نیز به صورت دقیق مشخص گردد.

  • تعهدات کارفرما:

در این بخش، وظایف کارفرما و تعهداتی که پذیرفته را کامل بیان می‌دارد. تعهداتی نظیر: پرداخت به موقع هزینه های پیمانکار، نظارت بر روند طراحی و ساخت و تولید ماشین آلات، فراهم نمودن اسناد و مدارک مورد نیاز سازنده و… 

  • تعهدات پیمانکار:

این بند همانند بخش قبل، پیمانکار یا همان سازنده دستگاه صنعتی، وظایف و تعهدات خود را در توافق نامه قید می‌کند. وظایف پیمانکار ممکن است شامل: اتمام موضوع قرارداد  در بازه زمانی مشخص شده، ساخت ماشین آلات و قطعات صنعتی با کیفیت و استفاده از متریال و مصالح مرغوب و …

  • حق فسخ:

همانطور که در ابتدای این مقاله بیان شد، قرارداد ساخت ماشین آلات صنعتی عقد لازم است؛ به این معنا که طرفین نمی‌توانند جز در موارد مصرح قانونی، عقد خود را برهم بزنند به همین دلیل در این بند می‌توانند با قید شرایط مورد نظر، برای خود اختیار فسخ ایجاد کنند.

  • فورس ماژور:

فورس ماژور به معنای ایجاد شرایط خارج از توان و اختیار طرفین است که سبب می‌شود طرفین قرارداد نتوانند به تعهدات خود عمل نمایند. نظیر: ممنوع شدن ورود برخی از قطعات صنعتی یا ایجاد تحریم

  • مرجع حل اختلاف در قرارداد ساخت ماشین آلات صنعتی:

کارفرما و سازنده می‌توانند ضمن عقد با تعیین مرجع حل اختلاف و یا با تنظیم قرارداد داوری، حل و فصل اختلافات و مسائل میان خود را سرعت بخشیده و دیگر ناچار به استیفای حقوق خود از طریق مراجع قضایی نگردند. با قید موارد فوق الذکر و روشن شدن موضوع قرارداد و تعهدات و وظایف طرفین به صورت دقیق و واضح، به راحتی می‌توان از وقوع مشکلات حقوقی و اختلاف میان متعاملین جلوگیری کرد و رابطه کاری امن و مطمئنی را آغاز نمود.

سخن پایانی:

همانگونه که مشاهده نمودید، در این نوشتار با معنا و مفهوم ساخت ماشین آلات صنعتی، شرایط صحت قرارداد و ارکان قرارداد ساخت و تولید دستگاهای صنعتی آشنا شدیم. به طور کلی باید گفت تنظیم قرارداد مذکور، امری حساس بوده و نیازمند دانش و تخصص در این زمینه است؛ به همین دلیل، مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم نموده تا با ثبت درخواست سفارشی، تنظیم فرم قرارداد مورد نظر خود را به وکلای متخصص سپرده تا بتوانید با خیالی آسوده و اطمینان خاطر همکاری جدیدی آغاز نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوه قاهره پیشبینی شده است.

تعهدات طرفین در قرارداد ساخت ماشین آلات صنعتی چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی مطابق قانون، چه معین باشد چه نامعین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد، معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین شده باشد، باید ایفا گردد؛ در غیر این صورت، هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد یا تأخیر در انجام تعهد ایجاد میگردد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...