;
1401/08/08 16:27

شرایط فسخ قولنامه خانه

فسخ قولنامه به چه صورت است؟ شرایط فسخ قرارداد چیست؟ 

یکی از مهمترین و رایج ترین سوالات شما از وکلای مجموعه وکیل‌باشی این است که چگونه می توان قولنامه خانه را فسخ کرد؟ نحوه انصراف از خرید یا فروش خانه به چه صورت است؟ شرایط فسخ در مبایعه نامه خانه چیست؟ آیا می توان قرارداد خرید و فروش خانه یا منزل را یک طرفه فسخ کرد؟ برهم زدن بیع نامه خانه و منزل چه احکام و شرایطی دارد؟ به همین دلیل بر آن شدیم تا در این مقاله به سوالاتن شما درباره فسخ قولنامه خانه توضیح دهیم و شرایط فسخ مبایعه نامه منزل را برای شما بیان داریم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قولنامه چیست؟ مبایعه نامه خانه یا منزل به چه معناست؟ قولنامه و بیع نامه خانه چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

قولنامه منزل که از زیر مجموعه قراردادهای ملکی است، در جایی نوشته می‌شود که طرفین قصد انجام معامله ای در آینده را داشته باشند، در واقع قولنامه خانه نوعی قرارداد مقدماتی میان خریدار و طرف فروشنده است که در آن فروشنده قصد دارد ملکی را به خریدار واگذار کند درحالیکه شرایط این واگذاری طی قراردادی به نام قولنامه مشخص می‌شود. واگذاری ممکن است در ازای وجه کاملاً نقد مشتری و یا در قالب چند قسط با فاصله‌های زمانی مشخص انجام گیرد. هنگامی که قولنامه نوشته می‌شود، خریدار باید در مدت زمان معین پول را به طور کامل بپردازد و فروشنده نیز حق ندارد ملک را به شخص دیگری بفروشد. چیزی که در عرف عموماً به اشتباه به کار میرود، کاربرد قولنامه به جای لفظ مبایعه نامه به معنای قرارداد خرید و فروش خانه (بیع منزل) است که به آن بیع نامه نیز می‌گویند و به سبب آن بایع (فروشنده) مالک ثمن (قیمت) معامله شده و خریدار نیز ملک را به تصرف خود درمی‌آورد.

بیشتر بخوانید: مبایعه نامه ملک و شرایط خاص مبایعه نامه خرید و فروش ملک بدون سند

فسخ قولنامه خانه و یا به طور کلی فسخ قولنامه منزل به چه معناست؟

 فسخ در لغت به معنی نقض، زایل گردانیدن و تباه کردن چیزی است. اما در اصطلاح، به معنی انحلال ارادی یک قرارداد است. این انحلال ارادی می‌تواند توسط یکی از طرفین معامله، هر دو طرف یا در برخی موارد نفر سوم صورت پذیرد. موردی که می‌بایست به آن توجه کرد این است که در تمامی قراردادهای ملکی اعم از خرید یا اجاره (فسخ و شرایط آن) یکی از بندهای قرارداد می‌باشد که در آن به هر دو طرف اجازه داده می‌شود طی مدت‌ زمان مشخصی و با رعایت قوانین و ارائه‌ی دلایل قانونی، قرارداد امضا شده را با رعایت قوانین مربوط به آن فسخ کنند.

شرایط فسخ قولنامه خانه چیست؟ چگونه می توان قولنامه منزل را به صورت یک طرفه برهم زد؟

حال سوال اصلی اینجاست که چگونه می توان معامله خانه را فسخ کرد؟ آیا طرفین قرارداد می‌توانند و بدون هیچ دلیلی قرارداد خرید و فروش خانه میان خود را برهم زنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در قوانین کشور ما، بیع (خرید و فروش) خانه عقدی لازم محسوب می‌گردد به این معنا که طرفین قرارداد نمی‌توانند جز در موارد مقرر قانونی (خیارات) و در شرایطی که در متن قولنامه خانه تصریح کرده اند، آن را به صورت یک طرفه برهم زنند. 

همانطور که پیشتر گفته شد، در قولنامه یا همان بیع نامه ملک، بندی به نام (حق فسخ) وجود دارد که در آن بند، متعاملین می‌توانند با در نظر گرفتن و توافق بر شرایطی، حق فسخ برای خود در نظر بگیرند، به طور مثال: فروشنده شرط می‌کند چنانچه خریدار ظرف بیست و چهار ساعت، مبلغ قرارداد را پرداخت نکند، او می‌تواند بیع را برهم زند. در واقع در این بخش از قرارداد، طرفین می‌توانند هر شرطی که بر خلاف قوانین نباشد را برای ایجاد حق فسخ خود در نظر بگیرند. به طور کلی بهتر است قبل از تنظیم قرارداد، با مشاوره حقوقی آنلاین از وکلای متخصص در این زمینه مشاوره گرفته و راهنمایی بخواهید تا بتوانید در بیع نامه مسکن، برای خود شرایط بهتری را جهت حق فسخ درج کنید.

در مواردی نیز، قانون این اجازه را به طرفین معامله داده است که در صورت وجود برخی حالات و شرایط بتوانند قرارداد خانه یا منزل میان خود را برهم زنند که این اختیار برای فسخ معامله خانه در قانون، خیار نام دارد. در قانون مدنی برای اعمال حق فسخ در قولنامه خانه، اعم از قولنامه رسمی خانه یا قولنامه دستی یا عادی خانه باشد، این خیارات در نظر گرفته شده است:

  1. خیار مجلس: 

منظور از خیار مجلس آن است که خریدار یا فروشنده در جلسه‌ای که قرار است معامله انجام شود، حضور داشته باشند و پراکنده نشده باشند.

  1. خیار غبن:

 خیار غبن به معنای حق فسخ قرارداد خرید خانه در صورت کلاهبرداری در ثمن معامله است که در این صورت به شخص زیان دیده در اصطلاح «مغبون یعنی فریب خورده» گفته می‌شود.

  1. خیار شرط درقولنامه خانه: 

خیار شرط همان بند حق فسخی است که بیان شد؛ در واقع خیار شرط به حالتی اشاره دارد که هر دو طرف مهلت قانونی را برای حق فسخ قرارداد خرید خانه در نظر می‌گیرند؛ در این صورت هر کدام از طرفین می‌تواند بدون پرداخت هیچ خسارتی به هر دلیلی فسخ قرارداد خرید خانه را انجام دهد.

  1. خیار تدلیس:

 خیار تدلیس عبارت است از اختیار فسخ قرارداد خرید خانه در حالتی که فروشنده واقعیت را به خریدار نشان ندهد و بخشی از آن را یا کتمان کرده و یا خلاف آنچه که در واقع است، نشان دهد.

  1. خیار تخلف شرط در قولنامه خانه: 

منظور از خیار تخلف شرط اختیار بر هم زدن معامله در زمانی است که خریدار یا فروشنده بر روی شرط یا شروطی با هم توافق کنند، اما یکی از آن‌ها به تعهدات خود عمل نکند.

  1. خیار عیب: 

خیار عیب به معنای وجود عیب در کالای مورد نظر است که در فسخ قرارداد خرید خانه، به وجود عیب و نقص‌هایی در خانه اشاره دارد که قبلاً درباره‌ی آن توافقی صورت نگرفته است.

  1. خیار رؤیت خانه:

 خیار رؤیت اشاره دارد به اختیار فسخ معامله در صورتی که طرفین، معامله‌ای را با مبلغ معین انجام داده باشند و بعد از معامله متوجه شوند که واقعیت خانه یا مبلغ پرداختی با آنچه بر آن توافق کرده‌اند، متفاوت است؛ در این صورت هر دو اختیار فسخ قرارداد خرید خانه را خواهند داشت.

  1. خیار تأخیر:

 خیار تأخیر هم همان‌طور که از نامش پیدا است به وضعیتی دلالت دارد که خریدار دربارۀ پرداخت وجه و یا فروشنده دربارۀ تحویل خانه تأخیر داشته باشند.

سخن پایانی:

 همانگونه که ملاحظه نمودید، در این نوشتار با  قولنامه خانه، شرایط و نحوه فسخ قرارداد بیع خانه آشنا شدیم؛ به طور کلی تنظیم قولنامه خانه امری حساس بوده و نیازمند دقت و توجه بالایی است؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان خریدار و چه به عنوان فروشنده، حتماً تنظیم قرارداد خود را به متخصص بسپارید. شما می‌توانید با ثبت درخواست سفارشی تنظیم قرارداد مورد نظر خود را به وکلای پایه یک دادگستری بسپارید و با اطمینان خاطر و خیالی آسوده با طرف مقابل خود قرارداد منعقد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...