;
1401/09/21 09:14

فسخ قرارداد مشارکت در ساخت

نحوه فسخ قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟ شرایط فسخ قرارداد مشارکت در ساخت و ساز به چه نحو است؟ مراحل فسخ قرارداد مشارکت در ساخت شامل چه مواردی است؟

یکی از مهمترین قراردادهایی که در زمینه املاک منعقد می‌ شود، قرارداد مشارکت در ساخت است. قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا، عنوان قراردادی است که میان سازنده و مالک ملک منعقد شده و به موجب آن،  ساخت و احداث بنا بر روی زمین متعلق به مالک، بر عهده سازنده قرار خواهد گرفت.امروزه با رواج تفاهم نامه مشارکت در ساخت میان مالک و سازنده، تصمیم به فسخ قرارداد مشارکت در ساخت به دلایل متفاوت نیز، با افزایش روبرو شده است؛ اما جالب است بدانید بسیاری از افراد از اینکه چگونه می‌توانند قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا را بر هم زنند و چه فرایندی را باید طی نمایند، اطلاع و آگاهی ندارند. به همین سبب در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه فسخ قرارداد مشارکت در ساخت، شرایط فسخ قرارداد مشارکت در ساخت و مراحلی که می‌بایست طی شود، بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید.

شرایط فسخ قرارداد مشارکت در ساخت:

قبل از اینکه به بررسی نحوه فسخ قرارداد مشارکت در ساخت و چگونگی برهم زدن آن بپردازیم بهتر است، شرایط فسخ قرارداد مشارکت در ساخت و ساز را بیان داریم. قرارداد مشارکت در ساخت در زمره عقود لازم اند، به این معنا که جز در موارد مصرحه در قانون (خیارات) و همچنین درج شرط فسخ، نمی‌توان به صورت یک طرفه آن را برهم زد و منحل نمود. البته باید دقت داشت که در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت، حق فسخ سازنده یا مالک ساقط نشود؛ از این رو به شما توصیه می‌کنیم قبل از انعقاد قرارداد مورد نظر خود، از مشاوره حقوقی و راهنمایی های وکلای متخصص در زمینه ساخت و ساز بهره مند شوید.

نحوه فسخ قرارداد مشارکت در ساخت:

سازنده و مالک به دلایل مختلفی ممکن است تصمیم به قطع همکاری بگیرند و دیگر نخواهند با یکدیگر شراکت داشته باشند. در این بخش قصد داریم به بررسی چگونگی فسخ قرارداد پرداخته و جزئیات منحل کردن قراردادهای ساخت و ساز نظیر قرارداد مشارکت در ساخت ویلا را مورد مداقه قرار دهیم. قرارداد مشارکت در ساخت و ساز را می توان از طرق زیر، یک طرفه برهم زد:

  • فسخ قرارداد مشارکت در ساخت با استناد به خیار شرط:

در تعریف خیار فسخ باید بیان کرد،خیار به معنای اختیار یکی از طرفین جهت فسخ قرارداد است. خیار شرط نیز، زمانی است که هنگام نوشتن  انواع قرارداد مشارکت در احداث بنا و ساخت و ساز، برای طرفین یا یکی  از آنها و یا شخص ثالث،  شرط فسخ قید شده باشد؛ به این معنا که فرد این امکان را داشته باشد به راحتی قرارداد را به صورت یک طرفه منحل نماید.

  • فسخ قرارداد مشارکت در ساخت به علت خیار تخلف از شرط:

یکی دیگر از راه هایی که می توان از این طریق، قرارداد مذکور را منحل نمود، اعمال حق فسخ از طریق خیار تخلف از شرط است. در این خیار، یکی از طرفین می تواند به استناد تخلف از شرطی که به نفع او بوده، اقدام به فسخ قرارداد کند. به طور مثال مالک در متن قرارداد شرط نموده تا سازنده ظرف شش ماه از تاریخ قرارداد مشارکت در ساخت، احداث بنا را شروع کند؛ در این صورت اگر سازنده به تعهدات خود عمل نکند، مالک می تواند فسخ قرارداد را از مراجع قضایی درخواست کند.لازم به ذکر است که متن قرارداد مذکور می‌بایست به دقت نگاشته شود تا بتواند از حقوق طرفین معامله نظیر حق فسخ، به بهترین نحو دفاع کند؛ به همین دلیل تنظیم قرارداد به وسیله وکیل متخصص، اهمیت ویژه ای دارد. شما می‌توانید با استفاده از فرم قرارداد مشارکت در ساخت، که به وسیله وکلای متخصص مشارکت در ساخت وکیل‌باشی تنظیم و تدوین شده است، قراردادی مطمئن با طرف مقابل خود منعقد کنید.

نحوه ابطال قرارداد مشارکت در ساخت:

یکی از اصلی ترین دلایلی که سازنده و مالک، می‌توانند از این طریق توافق مشارکت در احداث بنا را بر هم زنند، فقدان شرایط عمومی قراردادها است. ماده 190 قانون مدنی برای صحت و اعتبار همه قراردادها از جمله قرارداد مشارکت در ساخت، شرایطی را بیان کرده است که می‌بایست رعایت گردد.  مطابق این ماده، اهلیت طرفین، قصد و رضای آنها، مشروعیت جهت معامله و همچنین موضوع معین که مورد معامله باشد از شروط اساسی و پایه هر قراردادی است.  چنانچه هر یک از موارد فوق هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت وجود نداشته باشد، آن معامله باطل بوده و هیچ اعتباری نخواهد داشت.

مراحل فسخ قرارداد مشارکت در ساخت:

چنانچه سازنده یا مالک ملک تصمیم به فسخ قرارداد مشارکت در ساخت ملک بگیرند، برای این کار باید مراحلی را طی کنند تا فسخ قرارداد میان ایشان، جنبه قانونی پیدا کند. در صورتی که در تنظیم قراردادهای مشارکتی در ساخت‌ساز حق فسخ برای مالک یا سازنده تعیین شده باشد، فسخ قرارداد را به یکدیگر اعلام می‌نمایند. اعلام فسخ قرارداد از طرف هر یک از طریق ارسال اظهارنامه رسمی است. بعد از ارسال اظهارنامه رسمی، می توان از طریق ارائه دادخواست به دادگاه صالح، تقاضای تنفیذ فسخ قرارداد مشارکت در ساخت را درخواست کرد. 

دادگاه صالح برای رسیدگی به فسخ قرارداد مشارکت در ساخت:

در مورد اینکه هنگام فسخ قرارداد مشارکت در ساخت باید به چه دادگاهی رجوع نمود باید گفت، دادگاه صالح به رسیدگی دعوای تنفیذ فسخ قرارداد مشارکت در ساخت، دادگاه حقوقی محل اجرای تعهد یا دادگاه محل انعقاد قرارداد و یا دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده می‌باشد. دادگاه مذکور، با بررسی دلایل و اسناد خواهان فسخ و انجام تحقیقات لازم،  در نهایت رای به تنفیذ فسخ قرارداد مشارکت در ساخت خواهد داد. لازم به ذکر است که این حکم جنبه اعلامی دارد؛ بنابراین نیاز به اجرای حکم نخواهد داشت و به صرف صدور حکم تنفیذ فسخ، آثار خاص خود را به دنبال خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید به آموزش تصویری دعوای فسخ معامله مراجعه کنید تا بتوانید اطلاعات و آگاهی های لازم در این مورد را کسب کنید.

سخن پایانی:

همانگونه که ملاحظه نمودید، در این نوشتار شما را با شرایط فسخ قرارداد مشارکت در ساخت، نحوه فسخ، خیارات قانونی در متن قرارداد مذکور و همچنین دادگاه صالح به رسیدگی دعوای فسخ قرارداد مشارکت در احداث بنا را برای شما بیان داشتیم. در نهایت باید گفت، تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت امری حساس بوده و نیازمند دانش و تجربه بالا در این زمینه است؛ به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم چنانچه به عنوان سازنده و یا مالک، قصد انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت را دارید، با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، تنظیم فرم مذکور را به وکلای متخصص وکیل‌باشی بسپارید تا بتوانید با طرف مقابل خود قراردادی امن و استاندارد ببندید تا بدین وسیله از حقوق خود محافظت کنید..

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...